Sciezka R10 szlaki piesze i rowerowe Lato 2023, Lato 2024

Najpiękniejsze szerokie plaże i rodzinny, spokojny klimat. Dąbki, Bobolin, Kopań i Wicie zapraszają.

Mówi się, że nie ma już dzikich plaż, a to całkowita nie prawda. Na szczęście mamy na pomorzu środkowym, miejsca naturalne, spokojne, pełne uroku, w których cieszyć się można bliskością przyrody i czerpać z jej dobrodziejstwa pełnymi garściami.

Dąbki naturalne plaże w zdrowym klimacie

Najmłodsze z polskich uzdrowisk nad morzem to właśnie Dąbki. Co roku kuszą spragnionych spokoju turystów, dla których prócz niewątpliwych walorów zdrowotnych, miejsce to jawi się kameralną oazą ciszy, uspokojenia i kontaktem z naturą. Niesamowite, szerokie, piękne plaże i unikalna roślinność, świeże, pełne jodu powietrze ściąga w te rejony kuracjuszy.

Uroki przyrodnicze doceniają dbający o drogi oddechowe, układ krążenia czy układ pokarmowy. Tu również spokój znajdują ci o skołatanych nerwach. Wyeliminowanie stresu przychodzi w Dąbkach o wiele łatwiej.

Dąbki to miejscowość o czystym powietrzu, a duże obszary leśne stanowią dodatkową ochronę przed napływem ewentualnych zanieczyszczeń. Mikroklimat plaży, specyficzne warunki strefy nadmorskiej, zieleń leśna, głównie sosnowy bór i jeziora sprzyjają dawkowaniu dzieciom rozmaitych bodźców przyrodniczych. Dlatego też miejscowość ta, jest tak chętnie odwiedzana przez rodziny z małymi dziećmi. Tu warto podkreślić, że na wszystkie plaże w gminie Darłowo wstęp mają także psy.

Nie dziwi wcale, że przyjeżdżają właśnie tu. Region wabi turystów i lokalnych mieszkańców pasa nadmorskiego ciszą i spokojem. Tu rankiem budzi szum morza, a o zachodzie słońca można w spokoju podziwiać wspaniały spektakl natury.

Czyste plaże zachęcają do zabaw i spacerów. Wystarczy swobodny strój i można ruszyć przed siebie, aby zapomnieć o całym świecie.

Pobyt wypoczynkowy w Dąbkach to też okazja do rozsmakowania się sportach wodnych. W Centrum Sportów Wodnych można wypożyczyć: kajaki, rowery wodne, deski SUP i łodzie wędkarskie. Tu też warto rozpocząć żeglarską przygodę uczestnicząc w zajęciach Klubu Żeglarskiego. Znakomite warunki pozwalają zachwycić się wodą i zdobyć umiejętności na wagę patentu żeglarskiego.

Dąbki to też fantastyczna okolica na rowerowe wyprawy. Trasy wzdłuż linii brzegowej, ale także pośród leśnych dróg prowadzą do Dąbkowic. Wspaniałe widoki po drodze zachęcają wręcz do rodzinnych pikników lub odpoczynku na łonie natury. Dzikość przyrody zachwyca. Oprócz kilku zabudowań i przystani żeglarskiej nad jeziorem nie ma tu żadnych innych śladów cywilizacji. Czyż więc nie jest to wymarzony kierunek na wakacje? Dąbkowice to najlepsza alternatywa dla obciążonych turystycznie nadmorskich miejscowości. Odcięcie od świata paradoksalnie staje się atutem tego miejsca, to tylko 5 kilometrów od Dąbek.

Miejscową atrakcją jest rejs wycieczkowym statkiem „Milka” oraz możliwość wypożyczenia jachtu lub kajaka, by z wody podziwiać piękno Jeziora Bukowskiego.

Na miłośników kajakarstwa przygotowane są szlaki na uchodzących do Bałtyku rzekach: Wieprza i Grabowa. Obie trasy są dość łatwe, chętnie korzystają z nich rodziny z dziećmi, spędzając czas blisko natury. Spływy na Wieprzy są możliwe przez cały rok, natomiast Grabową i Bagienicą dopływa się do Bukowa Morskiego.

Bukowo Morskie znajdują się na szklaku cysterskim, gdzie podziwiać można wspaniałe zabytki. Wędrówka nim jest okazją do duchowych refleksji oraz poznania sakralnego dziedzictwa kulturowego. Przemierzając ten szlak, napotykamy też w wielu miejscach na terenie Gminy Darłowo na charakterystyczne muszle: to oznakowanie Szlaku Św. Jakuba, którym na tych terenach przez ponad 1000 lat pielgrzymowali wierni z litewskiej Kretyngi do hiszpańskiej Galicji.

Jeśli pasjonuje was historia polecamy wyruszyć na Szlak Zabytków Średniowiecznych. Ponad 100 km najlepiej przejechać rowerem lub autem, odwiedzając po drodze zabytkowe kościoły i szachulcowe dawne domy. Przygoda dla kochających historię gwarantowana!

Będąc w gminie Darłowo nie sposób nie odwiedzić Bobolina. Tu znajdują się jedne z najczystszych i najpiękniejszych plaż. Turystyczne szlaki wiodą ciekawymi trasami. Wybierając Bobolin, nie zapomnijcie o kijach do nordic walking. Korzystając z miejscowych wytyczonych dróg w pełni poczuć można nadmorski klimat, spokój i jedność z naturą.

W tym roku, jubileuszowa 10. Edycja Nadmorskiego Biegu Uzdrowiskowego. Start 30 lipca. Co roku wydarzenie to gromadzi coraz większą liczbę biegaczy amatorów, a metę przekracza blisko tysiąc uczestników z całego kraju. Imprezą, która na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń jest także Uzdrowiskowy Wieczór Kabaretowy. Ósmą edycję, również 30 lipca, ubarwią Kabaret K2 oraz Jerzy Kryszak. Z ciekawych wydarzeń: 23 lipca odbędzie się Święto Ryby, 5 sierpnia w Bukowie Morskim Festyn Cysterski, 13 sierpnia koncert Cheap Tobacco i Patricka ThePan.

Wicie – wymarzone, spokojne plaże

Wicie to mała nadmorska wieś położona między Darłowem, a Jarosławcem. Malownicza miejscowość zlokalizowana jest między nadmorskimi wydmami od północy, a łąkami i jeziorem Kopań od strony południowej. Wicie to także geograficzny środek polskiego wybrzeża, co staraniem mieszkańców zostało wyeksponowane w formie pomnika na pl. Bursztynowym, przy głównym wejściu na plażę.

Chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy cenią sobie obcowanie z przyrodą i wypoczynek w absolutnym spokoju, które zapewnia Uchwała Rady Gminy Darłowo o Strefie Ciszy. Atrakcją tego pasa są wydmy porośnięte sosną czarną, a także roślinnością wydmotwórczą w tym mikołajkiem nadmorskim. Miejscowość zamykają wzgórza morenowe z najwyższym wzniesieniem, Górą Barzowicką o wysokości 72,2m, z niepowtarzalnym widokiem na pola, jezioro, las i morze.

Takie położenie i naturalne ukształtowanie terenu tworzą wyjątkowy mikroklimat. Do tego promienie słoneczne działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie, pobudzające szyszynkę do produkcji melatoniny, wraz z endorfinami zwanymi hormonami szczęścia.

To tu właśnie można napić się mleka prosto od krowy, a potem pójść na malowniczą, piękną plażę lub nad jezioro, albo wybrać się na długi spacer po lesie.

Wszystkie to walory Wicia zachęcają do wypoczywania także z małymi dziećmi w wózkach. Z dala od zgiełku miasta i w odróżnieniu od nadmorskich kurortów, Wicie jest zwyczajnie bezpiecznie.

Oprócz wszystkich tych niewątpliwych walorów, Wicie każdego lata oferuje dodatkowe atrakcje: Mini Zoo, choć określenie mini jest tu tylko z nazwy. Zlokalizowane jest ono na prawie 0,4 ha eksponuje wielorakość fauny, w przeważającym stopniu rodzimej; Park Linowy, zlokalizowany 50 m od plaży.

W sferze kulturalno – rozrywkowej Wicie oferuje tradycyjne już cyklicznie organizowane cztery duże festyny z bogatym programem: zespoły z muzyką na żywo, tańce, śpiew, zabawy i gry rodzinne. Do tego szeroka oferta gastronomiczna i rękodzielnicza, dmuchańce, animacje oraz pokazy strażaków OSP.

W okolicach miejscowości Kopań na popularności zyskuje plaża dla nudystów. Specjalnie zagospodarowany teren to atrakcja dla chcących opalać się nago. Przyjeżdżają tu amatorzy słońca bez skrępowania, kobiety i mężczyźni, pary i rodziny. Plaża w Kopaniu jak pozostałe nadmorskie miejscowości ma niezwykle urokliwe położenie, bliskość roślinności, miękki piasek, ciszę i spokój.

svg%3E Lato 2023, Lato 2024