image000000 Biznes

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, przełom w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu.

Popyt na rynku mieszkaniowym nie topnieje, a ceny za metr kwadratowy szybują w górę. Taka sytuacja stworzyła szansę na rozwój społecznego budownictwa.

svg%3E Biznes

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w skrócie SIM to spółka, której zadaniem jest budowanie mieszkań i domów na wynajem o umiarkowanym czynszu, czyli dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, lecz jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej lub nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania w banku.

SIM „KZN-Zachodniopomorskie” Sp. z o.o. projektuje, buduje i wynajmuje domy oraz mieszkania w ramach budownictwa społecznego. Sprzyja temu duże zainteresowanie samorządów, atrakcyjnie skonstruowany model finansowania oraz schłodzenie rynku budowlanego. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą coraz mocniej widoczne jako budowniczowie przystępnych lokali, dla klasy średniej w atrakcyjnych lokalizacjach.

SIM to rodzaj joint ventures, które nie są nastawione na zysk. Przystępują do nich gminy oraz koordynator całego programu, Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN).

Zainteresowana budową mieszkań gmina może zawiązać z KZN-em nowy SIM lub przystąpić do już istniejącego. Zazwyczaj wnosi do przedsięwzięcia konkretną działkę pod zabudowę wielorodzinną.

Prezes zarządu SIM „KZN-Zachodniopomowskie” Tomasz Trun opowiada– Zainteresowanie programem jest bardzo duże, zarówno jeśli chodzi o władze samorządowe, jak i samych potencjalnych mieszkańców. Działania niektórych gmin wynikają wręcz z oczekiwań społecznych. Za nami dni pokazowe pierwszych wybudowanych przez nas mieszkań w Świdwinie. Dla mniejszych gmin budownictwo społeczne to niekiedy jedyna okazja na budowę nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych mieszkań na jej terenie. Dodatkową zaletą jest również to, że budujemy szybko, cały proces od przysłowiowego wbicia łopaty w ziemię po oddanie kluczy przyszłym lokatorom zajmuje okres około 12 miesięcy. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu opracowanego przez nas systemu modułowego.

System modułowy, to konstrukcje powstałe z prefabrykatów, na miejscu montowane niczym klocki całej układanki. Współpracująca z SIM-em architektka Beata Piotrowska zachwala tą technologię: – Modułowe budownictwo to nie tylko oszczędność czasu, ale szansa na całkowite wyeliminowanie błędów produkcyjnych, niezależność, a także zminimalizowanie dodatkowych prac wykończeniowych, dlatego, że gotowe moduły mogą być wykończone pod klucz. My w SIM-ach przyjęliśmy swoje, wysokie standardy: nasze mieszkania są ciche, wygodne, ustawne, wykończone tak, aby można było się od razu wprowadzać. Części wspólne czy windy sprzyjają osobom z niepełnosprawnościami, czyli są szerokie i spełniające niezbędne parametry. Zależy nam tym, aby budynki mieszkalne komponowały się z planem architektonicznym okolicy, były przytulne, rodzinne, współgrały z przyrodą i zastałą infrastrukturą. Bloki są niewysokie najwyżej 2-3 kondygnacyjne, tak aby tworzyły ciekawe i zintegrowane budownictwo.

Odpowiedzialna z prace budowalne kierownik ds. inwestycyjnych Marcelina Kamińska podkreśla: – SIM sprzyja małym ojczyznom. Daj szansę na rozwój gmin i zatrzymanie w nich szczególnie młodych rodzin, dając im szansę na własne mieszkanie, w miejscu, z którego pochodzą. Zachodniopomorski SIM współpracuje z 19 gminami, w tym dla przykładu: Polanowem, Białym Borem, Bobolicami czy Świdwinem. Wszędzie tam powstaną nowe, ekonomiczne, nowoczesne, wybudowane w energochłonnych technologiach lokale mieszkalne. Budujemy szybko i sprawnie dzięki dobrze ułożonym planom inwestycyjnym oraz zaawansowanej technologii produkcyjnej i wykonawczej.

Zespół Tomasz Truna to specjaliści w swoich branżach. Celem Zachodniopomorskiego SIM-u to dotarcie i zainteresowanie programem gmin, w których potrzeby mieszkaniowe nie został zaspokojone. Prezes SIM podkreśla: – Nasze projekty, muszą spełniać określone parametry, a możemy je uzyskać dzięki systemowi modułowemu w budownictwie mieszkaniowym. Jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy zastosowali tą, tak doskonale znaną i powszechną na niemieckim i skandynawskim rynku technologię. Standaryzacja jest naszym sprzymierzeńcem, ale w żaden sposób nie chcemy tworzyć „klonów” mieszkań czy całych bloków, za to bardzo dbamy o ekonomiczną eksploatację lokali. To korzyść dla portfeli przyszłych najemców.

Korzyści dla lokatorów są przejrzyste, przede wszystkim to możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;

nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym; możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

SIM to przyszłość przystępnego budownictwa. Tomasz Trun, odpowiada za inwestycje na terenie Pomorza Zachodniego, co obecnie oznacza wybudowanie 1250 mieszkań w 19 gminach. Wyzwanie, ale i ogromny wkład w mieszkalnictwo naszego regionu, poparte gruntownym wykształceniem, ale także praktyką w lokalnych, dużych i znaczących firmach budowlanych, jak Sajpem s.a czy Tecnimon sp.a i PBG SA. Innowacyjny system modułowy zastosowany w lokalach mieszkaniowych to wypracowany pomysł zespołu na budownictwo na miarę XXIw., zgodne z najnowszą wiedzą oraz z wykorzystaniem dostępnych, najlepszym materiałów. Szybko, sprawnie, z maksymalizacją procesu wytwórczego jaki można uzyskać w fabryce, jednocześnie minimalizując czynniki na które nie mamy wpływu, a mogą znacznie przedłużyć odbiór inwestycji (dostępność materiałów wykończeniowych, ich cena, dobór i jakość prac oferowana przez branżystów wykończenia wnętrz i ekip budowlanych).

Zachodniopomorski SIM prowadzi obecnie prace w wielu gminach na różnych etapach zaawansowania. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w Świdwinie, a niedalekiej przyszłości mieszkania modułowe zasiedlą także mieszkańcy Koszalina. Ekonomia i nowoczesne rozwiązania będą zdecydować o wyborach mieszkańców. Nie mamy co do tego wątpliwości, że budownictwo społeczne będzie rozwijało się prężnie, a wysoki standard, będzie przyciągał nowych lokatorów na własne „M”.

svg%3E Biznes

SIM „KZN-Zachodniopomorskie” Sp. z o.o.
ul. Zwycięstwa 236b/1
75-665 Koszalin

www.simzachodniopomorskie.pl