IMG9389 XIII Gala Koszalinskiej kultury Kultura

Artyści odebrali Nagrody Prezydenta Miasta

Podczas XIII Gali Koszalińskiej Kultury (29 marca) w Filharmonii Koszalińskiej nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury z rąk prezydenta Piotra Jedlińskiego odebrało 37 laureatów. Na scenie spotkali się artyści najmłodszego, młodego i starszego pokolenia. Całość poprowadził Paweł Wiśniewski.

Minutą ciszy uczczono podczas Gali pamięć zmarłego nagle w lutym tego roku Wojciecha Bałdysa, perkusisty w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej, propagatora muzyki i jednej z najbarwniejszych postaci koszalińskiej kultury. Muzyk otrzymał w tym roku nominację do Nagrody Prezydenta Koszalina za całokształt twórczości.

Scena Filharmonii Koszalińskiej udekorowana została pracą prof. Bogusławy Koszałki „Bez chlorofilu”, która uczestniczyła w wystawie Muzeum w Koszalinie pt. „Zapisane w czasie i przestrzeni” z okazji 68. rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków Koszalin-Słupsk. Galę uświetnił występ Katarzyny Ulickiej-Pydy z towarzystwem Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej i pod kierownictwem Macieja Osady-Sobczyńskiego w pierwszej oraz krótki recital duetu Kacper & Antek w drugiej. We foyer Filharmonii widzowie mogli obejrzeć dwie wystawy: „Znaki miasta/ 1960–1990” autorstwa Łukasza Waberskiego, stypendysty miasta Koszalina w zakresie kultury oraz „Zakochaj się w Koszalinie” zorganizowanej przez Klub „Bałtyk” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” i Miejską Energetykę Cieplną w Koszalinie. Uroczystości towarzyszyła także promocja „Almanachu Kultury Koszalińskiej 2022″, rocznika wydawanego przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

Wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury rozpatruje i opiniuje kapituła Nagrody Prezydenta Miasta. Tym razem pod jej obradami znalazło się 59 wniosków, a decyzją Prezydenta Miasta przyznano 37 nagród.

Wśród laureatów Nagród I i II stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież) znaleźli się uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Zespołu Szkół Plastycznych, a także podopieczni Pałacu Młodzieży. Młodzi artyści zdobywają laury na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach artystycznych. Nagrody I stopnia odebrali: zespół Gipemy (Kacper Krężołek, Antoni Merecki, Matylda Kruk, Ida Kozioł i Wiktoria Studzińska), Martyna Skuza, Julian Merecki, Patrycja Przekota, Irmina Bączkowska, Paweł Bielak, Zuzanna Górska, Joanna Kowalska, Pola Malich, Dominika Makowska, Zuzanna Mieczkowska, Julian Mural, Olaf Nadolny, Barbara Osada-Sobczyńska, Borys Palonek, Krzysztof Zieliński, duet Kacper & Antek (Kacper Krężołek i Antoni Merecki) oraz Mateusz Tomiak. Laureaci Nagród II stopnia to: Błażej Kowalewski, Maciej Karkoszka, Aleksandra Bałdowska, Amelia Kłus-Szczeblewska, Julia Golan.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli) odebrali uznani koszalińscy artyści: Jarosław Barów – pianista, kompozytor, autor muzyki filmowej i telewizyjnej, aranżer, artysta kabaretowy, właściciel Teatru Variete Muza; Greta Grabowska – artystka, architektka; Robert Rowiński – tancerz, choreograf prowadzący Studio Tańca Pasja; Krzysztof Sokołów – fotograf, fotoreporter, dokumentalista oraz Wiktoria Wizner – koszalinianka, artystka operowa (obecnie mieszka i pracuje w Glasgow w Wielkiej Brytanii).

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury otrzymali: Marek Kołowski – reżyser, autor scenariuszy, aktor, związany z Teatrem Propozycji Dialog, twórca Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy”; Wiesława Kurowska – artystka-malarka, kuratorka wystaw i organizatorka wernisaży; Jerzy Musiał – opiekun Koła Młodzieżowego Polskiego Związku Filatelistów; Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – artystka-malarka, prezeska Związku Polskich Artystów Plastyków Koszalin – Słupsk oraz Katarzyna Ulicka-Pyda – aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Nagroda za realizację przedsięwzięcia artystycznego Wydarzenie Kulturalne Roku trafiła do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za realizację plenerowego widowiska „Romantycznie w sercu miasta”. Wydarzenie miało miejsce w czerwcu 2022 roku w parku Książąt Pomorskich. W tej niezwykłej przestrzeni zaprezentowano spektakl złożony z trzech etiud teatralnych, wyreżyserowanych przez lokalnych twórców: Ewę Czapik-Kowalewską, Elżbietę Malczewską- Giemzę i Wojciecha Węglowskiego. Każde z nich przygotowało artystyczną interpretację jednej z ballad Adama Mickiewicza. Na plenerowej scenie wystąpiły: teatr seniorów Zwierciadło, młodzieżowy teatr Reunited oraz teatr osób z niepełnosprawnością Recepta. W ramach imprezy odbył się też seans filmowy i warsztaty rękodzielnicze. Statuetkę odebrał dyrektor KBP Dariusz Pawlikowski oraz Barbara Wysmyk, kierowniczka Działu Promocji, który wydarzenie zrealizował.

Nagrodę za Kulturalna Inicjatywę Roku 2022 odebrali Marek Perepeczo i Robert Wasilewski, autorzy przedsięwzięcia „Kompozycja – architektura i muzyka”, łączącego na scenie Filharmonii Koszalińskiej koncerty kameralne w wykonaniu koszalińskich muzyków z wykładami wybitnych przedstawicieli polskiego świata architektury, autorów sal koncertowych i innych obiektów służących muzyce, oraz koncerty kameralne w wykonaniu koszalińskich muzyków.

Przyznano też nagrody za wspieranie działalności kulturalnej Mecenas Kultury 2022″. Wyróżnienia trafiły do MPS International sp z o.o, która wspiera Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej Filmoniada i Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz
Miejska Energetyka Cieplna sp. z o.o. w Koszalinie wspirająca różne wydarzenia artystyczne.
Wartość nagród to 80 tysięcy. Nagrodami za Wydarzenie Kulturalne Roku oraz Kulturalna Inicjatywa Roku były statuetki, natomiast Mecenasi Kultury odebrali Piórka Pegaza – prace artystyczne wykonane przez Gretę Grabowską i Krzysztofa Rećko-Rapsę.

Po zakończeniu wręczania Nagród na scenie pojawiło się kilku z grona stypendystów w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami za 2023 rok, a są to: Alina Moś-Kerger, Krzysztof Rećko Rapsa, Maciej Mazurkiewicz, Julia Goska, Magdalena Sadłowska, Andrzej Kuczkowski, Szymon Borys, Julian Merecki i Jakub Staniak.

Miłym akcentem na koniec XIII Gali było pożegnanie Marzeny Śmigielskiej, wieloletniej kierowniczki Referatu Kultury i Sportu w Wydziale Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, osoby niezwykle lubianej w środowisku kulturalnym i bardzo mu oddanej, która z końcem marca przeszła na emeryturę.