IMG 20231120 WA0008 Zdrowie i uroda

Kompetentny podolog to specjalista w kosmetologii i medycynie

Coraz więcej osób korzysta z usług gabinetów podologicznych, jednak wciąż dla niektórych zawód podologa jest tajemnicą. Warto więc rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić, na czym polega ta profesja. Kim jest podolog i w jakich problemach może pomóc? Rozpoczynamy cykl, w którym pani Katarzyna Kasprzak jako ekspert w dziedzinie podologii przeprowadzi nas przez szereg istotnych aktów oraz mitów związanych ze zdrowiem stóp.

svg%3E Zdrowie i uroda

Podolog to specjalista od jednej, konkretnej części ciała – stóp. Zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń kończyn dolnych, od drobnych przypadłości po poważne choroby. Jego zadaniem jest także skuteczna profilaktyka i edukacja. Podolog w swojej codziennej pracy łączy wiedzę kosmetologiczną i medyczną. Są to dwie najważniejsze dziedziny, bez opanowania których nie da się świadczyć wysokiej jakości usług podologicznych. Dobry podolog musi posiada

rozległą wiedzę, bo odwołuje się w pracy do zagadnień z zakresu ortopedii, dermatologii, diabetologii oraz chirurgii. Z tego właśnie powodu współczesna podologia zdecydowanie zmierza w kierunku podologii medycznej i bardzo ścisłej współpracy z innymi specjalistami: lekarzami, ortopedami czy fizjoterapeutami.

Nie ma więc wątpliwości, że jeśli wybieramy podologa, to trafimy do specjalisty odpowiedzialnego, który wie, jak łączyć i planować terapie w taki sposób, aby były skuteczne.

Najmłodszy pacjent miał zaledwie tydzień, a o górną granicę wieku, przez grzeczność, nie pytamy. Zabiegi, ze względu na potrzeby, są dosłownie dla każdego i na każdym etapie życia.

W ostatnim czasie podologia zyskuje na popularności, a wszystko to przez większą świadomość pacjentów i chęć dbania o ciało oraz komfort życia. Stopy przestały być tematem tabu. Szukanie pomocy w ich pielęgnacji i utrzymaniu ich zdrowia nie jest już niczym wstydliwym czy fanaberią albo luksusem.

Podolog działa w trzech głównych obszarach: pielęgnacyjnym, diagnostycznym oraz podochirurgicznym. Do gabinetów trafiają zarówno osoby, które chcą skorzystać z podstawowego zabiegu podologicznego jakim jest pielęgnacja i odświeżenie (regularna dbałość o stopy), jak i takie, które cierpią na schorzenia stopy cukrzycowej, pękające pięty, odciski, nadmierne zrogowacenia. Nie brakuje również pacjentów, którzy decydują się na plastykę wałów paznokciowych po długotrwałym wrastaniu paznokci, bądź długoletnich nieskutecznych terapiach. Mało kto wie, ale do podologa zgłosić się można także z dolegliwościami w obszarze dłoni, np. przy krwiaku podpaznokciowym czy nadkażeniu bakteryjnym.

Warto podkreślić fakt, że większość oferowanych zabiegów podologicznych to terapie. Oznacza to, że poprzedza je specjalistyczny i całościowy wywiad oraz określenie przyczyn, a następnie wskazanie etapów leczenia danej dolegliwości. Czasem wystarczy jedna wizyta, czasem kilka. Ważna jest stała i współpraca na linii pacjent – specjalista. Wspólnie można osiągnąć rewelacyjne efekty pielęgnacyjne i zdrowotne.

W zawodzie podologa niezwykle ważny jest profesjonalizm, dlatego tak często gabinety podologiczne nawiązują stałą współpracę z fizjoterapeutami, dermatologami, dietetykami i diabetologami czy specjalistami od refleksologii. Znalezienie przyczyny problemów zdecydowanie skraca czas potrzebny na poradzeniem sobie z nim!

Jak wszędzie, tak i podologii funkcjonują rozmaite mity, które warto zweryfikować – tym zdecydowanie zajmiemy się w kolejnych materiałach pojawiających się w tym cyklu.

Poruszymy między innymi tematy prawidłowej pielęgnacji stóp, doboru odpowiedniego obuwia – w szczególności u dzieci, powiemy nieco o stopie sportowca, oswoimy temat chirurgii palca, powiemy czy noszenie szpilek jest zdrowe dla naszych nóg oraz napiszemy o tym, co latem sprawia, że nasze stopy wymagają wzmożonej pielęgnacji.


Katarzyna Kasprzak: kosmetolog, specjalista podolog. Od ponad 10 lat prowadzi PodologicaMed (wcześniej pod nazwą Podologica Instytut Zdrowych Stóp). W swoich gabinetach wraz z sześcioma innymi specjalistami dba o stopy koszalinian, nieustannie poszerzając swoje kompetencje i wiedzę.

PodologicaMed to pięć w pełni wyposażonych gabinetów podologicznych – do refleksologii oraz zabiegów medycznych i podologicznych. W zakresie chirurgii palca ze znakomitymi efektami współpracuje z lekarzem Aleksandrem Wojtczakiem.