Darlowo 1 Kultura

„Z tego miejsca jesteśmy dumni”

Na kulturalnej mapie Darłowa rozkwita kolejne miejsce godne uwagi. Nowa galeria marynistyczna i rybacka właśnie otworzyła swoje progi. Działająca w tym samym budynku pracownia ceramiczna rozwija swoją ofertę i otrzymuje już pierwsze wyróżnienia.

SKŁO44. Budynek zlokalizowany przy jednej z głównych ulic miasta. Kiedyś był siedzibą przedszkola, ale już od 10 lat służy darłowskiej kulturze. I choć mieszkańcy przyzwyczaili się do nowej nazwy i wciąż wzbogacanej oferty zajęć organizowanych przez Darłowski Ośrodek Kultury, to dopiero w ostatnich dwóch latach nowego błysku doczekała się część wnętrz. Dziś z dumą można powiedzieć, że to miejsce godne polecenia nie tylko dla mieszkańców Darłowa, ale także dla tych, którzy przyjeżdżają do nadmorskiego kurortu w poszukiwaniu wrażeń artystycznych.

– Remont zakończyliśmy już jakiś czas temu, ale oficjalnego otwarcia z przytupem nie było. A takie miejsce na to zasługuje z kilku powodów. Po pierwsze: budynek z 1933 roku, po 90 latach, przeszedł duży remont. Chyba największy w swojej historii. Po drugie: jest on własnością Darłowskiego Ośrodka Kultury od 2013 roku. Oznacza to, że obchodzimy mały jubileusz tego obiektu, ale nade wszystko zmienił on swoje przeznaczenie i stał się Galerią Rybacką i Marynistyczną – wylicza Magdalena Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury.

Pierwsze piętro obiektu zmieniło się nie do poznania. Teraz jest to przestrzeń nowoczesna z dużą salą służącą do organizacji różnego rodzaju wydarzeń i pomieszczeniami, w których można aranżować mniejsze wystawy i przedsięwzięcia. Wystrój nawiązuje oczywiście do morskiego charakteru tego miejsca i samego Darłowa.

Czy nowa galeria jest muzeum? To pytanie najczęściej zadawano podczas uroczystego otwarcia. Pani dyrektor zaprzecza:. – Marzymy, aby Galeria stała się wspólną przestrzenią twórczą wyzwalającą potencjał mieszkańców Darłowa, łączącym pokolenia miejscem spotkań, jednocześnie – współczesnym i wspominającym z szacunkiem minione czasy. Chcielibyśmy, by było to miejsce nas wszystkich: gościnne i otwarte, w którym ciekawi świata ludzie będą mogli realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania i umiejętności, dzielić się wiedzą, praktyką i doświadczeniem – mówi wylicza Magdalena Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury..

Nowe miejsce ma być otwarte na wszelkiego rodzaju inicjatywy miejskie i ponadlokalne. Remont pomieszczeń był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej i przy udziale finansowym Miasta Darłowa.

Klimat nowo otwartej galerii idealnie oddaje nadmorskiego ducha Darłowa. Wszyscy doskonale pamiętają, że kiedyś funkcjonowało tu przedsiębiorstwo Kuter, były kutry i łodzie rybackie a rybackie tradycje się dziedziczyło i przenosiło na kolejne pokolenia. – Sieciarki, kiedyś potrafiło ich być i pięćdziesiąt. Dziś to pojedyncze osoby a zawód ten odchodzi w niepamięć. Warto, by ludzie młodzi o tym nie tylko wiedzieli, ale także to szanowali, by ci którzy pamiętają, dzielili się tą pamięcią, a prywatne archiwa stały się inspiracją i źródłem wiedzy, zachęcającym do jej poznania – podkreślali ludzie zaangażowani w zaaranżowanie nowej przestrzeni.

Koniec listopada był udany nie tylko ze względu na otwarcie zupełnie nowego piętra budynku SKŁO44. Dzień przed oficjalnym przecięciem wstęgi powody do dumy mieli gospodarze pomieszczeń zlokalizowanych na parterze. Mowa o pracowni ceramicznej, która otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”. Pracownia ceramiczna to również dość nowe miejsce na kulturalnej mapie Darłowa.

W roku 2022 zakończył się remont tej części obiektu, w której pojawił się nowy piec do wypalania ceramiki i tworzenia tu dzieł większych i mniejszych. Była to inwestycja niskobudżetowa (jak na taką inwestycję) a to za sprawą ogromnego zaangażowania, poświęcenia i oddania pracowników DOK Darłowo, którzy minimalizując koszty, wykonali część prac sami. W efekcie powstała nowa i niezależna pracownia spełniająca wszystkie wymogi i kryteria, w tym dostępności – stając się obiektem użyteczności publicznej. To tutaj powstają dzieła, które kojarzą się wszystkim jednoznacznie z Darłowem. Marynarzyki, gwiazdobloki czy rybki mają nie tylko swój niepowtarzalny wygląd i wartość artystyczną, ale stały się też nietuzinkowymi gadżetami, które skutecznie służą promowaniu Darłowa.