Napoleon 1 Kultura

Kto czytam, nie błądzi – Nowości Wydawnictwa ZNAK

Andrew Roberts: „Napoleon”

svg%3E Kultura

Nieustraszony generał czy szaleniec, który traktował żołnierzy jak mięso armatnie? Genialny taktyk czy mierny strateg? Mąż opatrznościowy czy bezwzględny tyran? Jeśli historię piszą zwycięzcy, to kim tak naprawdę był Napoleon? Biografia monumentalna i jedyna w swoim rodzaju. Andrew Roberts wykonał tytaniczną pracę, żeby przybliżyć czytelnikom sylwetkę Napoleona – człowieka, przez którego świat zatrząsł się w posadach. Zadanie miał niełatwe, bo Cesarz Francuzów należy do tych postaci historycznych, z których książkowych biografii można by stworzyć całą bibliotekę. Recenzenci są zachwyceni. „Triumf literacki na miarę Napoleona. Książka pędzi jak szarżująca kawaleria” (Simon Sebag Montefiore). „Po prostu dynamit” („Bernard Cornwell). „Gigantyczna, bogata w szczegóły, głęboka, błyskotliwa, ludzka” (Dan Jones). „Napisana po mistrzowsku i fascynująca” (Adam Zamoyski).

Norman Davies: „Galicja”

Historia zapomnianego królestwa, z którego zrodziły się narody. Davies w swoim najlepszym stylu przedstawia losy ziem dawnej Rzeczypospolitej, na których okrzepły narody współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej i przez stulecia współistniały wyznania religijne. Jest to historia o micie i legendzie Galicji opowiedziana nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń ale także oczami zwykłych mieszkańców tych ziem. To tam w czasach rozbiorów przetrwała polskość i zrodziła się idea narodu ukraińskiego. To tam przeplatały się losy Habsburgów i Potockich. To tam na jednej ulicy można było usłyszeć język polski, niemiecki, jidysz i ruski.

Maria Wilczek-Krupa: „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory”

svg%3E Kultura

Współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Geniusz słowa o wyrafinowanym poczuciu humoru, poeta (choć sam wolał określenie: lirycysta). Mistrz. Wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30. był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a w czasie powstania warszawskiego był głosem Polskiego Radia. Choć jego radiowa kariera rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim. Przedwojenny dżentelmen, przystojny i szarmancki, uroczy i kochliwy. Jego sercem rządziły kobiety, niekwestionowaną królową była Agnieszka Osiecka. Prawdziwą miłość i szczęście znalazł dopiero w trzecim małżeństwie, z Alicją Wirth. „Żuan Don” to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale i wielu innych). Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.

Volodymyr Testardi: „Kolacja ze śniadaniem”

svg%3E Kultura

Daj się uwieść niezwykłym potrawom Testardiego, stworzonym do smakowania we dwoje. Poznaj proste i szybkie przepisy na romantyczne kolacje i wyśmienite śniadania – a pomiędzy nimi zostaw miejsce na… deser! Nie musisz być szefem kuchni, żeby stworzyć rozpływające się w ustach risotto z gorgonozlą i gruszką albo aromatyczną sałatkę z burratą i salsą ze smażonych cytrusów. Zaimponuj swojej drugiej połówce kremowymi sosami, zmysłowym smakiem tiramisu lub nieziemskimi grzankami z gorgonzolą i smażoną pomarańczą. Całość posyp garścią pistacji i dopraw szczyptą miłości. Skorzystaj z praktycznych porad, które pomogą Ci w przygotowaniu niezapomnianej randki. Dzięki tej książce rozkochacie się (nie tylko) w jedzeniu!