9 1 Wydanie specjalne
Apartament w Sopocie

W PROJEKTOWANIU TRENDY SĄ POCHODNĄ POTRZEB KLIENTÓW

W ślad za zmianami w sposobie życia współczesnego człowieka, zmieniają się trendy w projektowaniu wnętrz, designie i sztuce. Ostatnio ceni się to, co jest „eko”, co zbliża nas do natury, a więc brązy, zielenie, naturalne i szlachetne materiały, harmonię lub celową ingerencję w geometrię. Mieszanie tego co industrialne, czasem „brudne” i miejskie z tym, co przypomina człowiekowi jego początki. Krzyżują się dwie tendencje: rozwój nowoczesnej technologii i poszukiwanie miejsc pozbawionych męczącej „nowoczesności”.

 

Pragniemy różnorodności, a przestrzenie wcześniej podporządkowane jednej funkcjonalności zaczynają być interpretowane w różny sposób. Człowiek współczesny może zapragnąć spać nie w wydzielonej sypialni, a w różnych miejscach salonu. Może upodobać sobie modułowe siedziska typu puf czy wielofunkcyjne meble. Do głosu dochodzi trend inteligentnych domów (smart house), technologii, która bezpośrednio ułatwia funkcjonowanie w przestrzeni.

Rola architekta wnętrz w moim przekonaniu sprowadza się w tym momencie do umiejętnego pogodzenia ze sobą tych przeciwnych trendów, do dbałości o kulturę życia, piękna przestrzeni, jej znaczenia w kontekście społecznym. I co najważniejsze – rola ta opiera się na empatii, a więc na zrozumieniu samego inwestora (klienta) oraz osadzeniu jego potrzeb we wspomnianych wcześniej kontekstach. Najważniejsze dla mnie są więc: analiza miejsca i potrzeb, dobry i unikalny pomysł na funkcjonowanie przestrzeni i niebanalna estetyka.

Pierwotnie nadrzędną wartością wnętrza było bezpieczeństwo – zbudowanie ochrony przed dzikimi zwierzętami czy kaprysami żywiołów. Człowiek potrzebował miejsca, w którym miał pewność, że nie zmarznie i nie zmoknie. Później, wraz z odkrywaniem świata, produktów, technologii, wnętrza zaczęły służyć także innym potrzebom – estetyki, rozwoju, poczucia własnej wartości. Respektując wszystkie potrzeby człowieka, przestrzeń zaczęła naturalnie dzielić się ze względu na jej funkcjonalność. I tak wydzieliła się sfera snu i wypoczynku, jadalniana, strefa higieny, rozrywki, pracy.

Istotą trendów powinno być zatem nie tylko respektowanie tych potrzeb, ale i wychodzenie im naprzeciw. Niespójne są w moim przekonaniu wnętrza, które „podążając za modą”, nie odpowiadają na potrzeby inwestora. Chciałbym omówić wybrane trendy na przykładzie realizacji mojej pracowni.

 

TREND: Przenikanie się natury i nowoczesności

 

Z połączenia dwóch kontrastów: eleganckiej nowoczesności (czerń, orzech, meble i dodatki) oraz natury (drewiane kostki, jesionowa podłoga) powstaje wnętrze, które w sposób idealny odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka.

3
Sopoteka – mediateka Sopot

Przestrzeń publiczna – jaką pełni funkcję? W tym wypadku jest to mediateka „Sopoteka”, czyli wnętrze pełne nowoczesnego sprzętu, który został skontrastowany z jesionowym drewnem i delikatnymi kolorami. Pozwala to uzyskać – tak cenne w takim miejscu – wrażenie spokoju, koncentracji i wyciszenia.

 

Dom w Rumi
Dom w Rumi

Naturalność przenika się tu z czernią, która oddaje nowoczesność. Do tego zostały skomponowane designerskie dodatki (lampa, stół i dywan). Całość sprawia wrażenie harmonii i przytulności.

 

TREND: Industrial – beton, cegła, stylizacja

Mieszaknie w Garnizonie – Gdańsk
Mieszaknie w Garnizonie – Gdańsk

Trend wnętrza loftowo-industrialnego jest obecnie w rozkwicie. Ta estetyka wywodząca się z Nowego Yorku prezentuje wizję wolności i stylu życia w aurze surowego niedopowiedzenia. W takim miejscu dobra whisky smakuje najlepiej.

Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawna

W tym projekcie widać najlepiej, że surowa przestrzeń może być też bardzo elegancka. Połączenie bieli i cegły zawsze jest w modzie.

 

Płyta OSB, żarówki i spawane czarne elementy (w tym profile) to wyznaczniki niejednego industrialnego wnętrza. Do tego szczypta koloru i projekt jest w mainstreamie.

 

TREND: Stylizacje

Apartament w Sopocie
Apartament w Sopocie

Wyznacznikiem współczesnych wnętrz jest często luźna i niezobowiązująca stylizacja (w tym przypadku styl riviera maison). Obecne czasy, które charakteryzują się mieszanką różnych wpływów i kultur (co wspomaga dynamiczny przepływ informacji) to czas odkrywania i przenikania się różnych tendencji, stylów, nawiązań.

 

Czy kultura jakiegoś kraju może nie być up to date? To co autentyczne i co ma wartość historyczną (widoczną często w detalu) zawsze będzie trendy. Rolą projektanta może być np. reinterpretacja.

 

W czasach gdy zrównoważone projektowanie zyskuje na popularności, nie powinny dziwić realizacje interpretujące lokalny krajobraz kulturowy i koloryt. W tym wypadku zdecydowaliśmy się na fuzję nowoczesnej biblioteki i dworca. Jak pokazała historia – warto eksperymentować – to zawsze jest w modzie.

 

TREND: Fusion – haute couture wnętrz

Nieobojętne są dla mnie kontrasty – czego przykładem jest m.in. restauracja w Sopocie, której założeniem stylistycznym było odtworzenie aury stylu sopockich kamienic (kojarzonym często, trochę legendarnie, z secesją) oraz dodanie do niego szczypty nonszalanckiego i nowoczesnego artyzmu. Projekt był więc dla mnie sentymentalną wycieczką po historycznych uliczkach miasta oraz po moich marzeniach oscylujących wokół terminu „fusion” (swoiste haute couture wnętrz). Dla przykładu skontrastowałem układaną ręcznie szachownicę z czarnych i białych płytek z nowoczesnymi kolorowymi barierkami-liniami. Podobnie, w mniejszej części lokalu zestawiłem klasyczny marmur sahara noir z nowoczesnymi hokerami Stool One. Fusion to też zabawa formą, więc najpierw zakupiliśmy w Danii papierowe „designerskie” lampy, a następnie zapakowaliśmy je w klosz (motyw z „Małego Księcia”). Nie mogło oczywiście zabraknąć wieszaków w kształcie zwierzaków, zdobionego portalu i kasetonu nad barem, który zmienia kolor w zależności od nastroju.

 

Butik Ditta Zimmermann w Warszawie
Butik Ditta Zimmermann w Warszawie

Fusion jest bliskie modzie. W tym wypadku zaprojektowaliśmy otwarty w listopadzie 2015 butik z nową marką biżuteryjną.

 

TREND: Minimalizm

17

W przestrzeni publicznej jest to trend rzadko spotykany, gdyż wymaga wyjątkowego odbiorcy. Ta przestrzeń, dla standardowego odbiorcy pusta, dla osoby wrażliwej na sztukę i dobry design zawsze będzie na czasie.

Mieszkanie w Gdańsku
Mieszkanie w Gdańsku

Minimalizm we wnętrzu to przestrzeń dla osoby wyrafinowanej, która przebywając w takim wnętrzu docenia drobiazgi. Liczy się więc każdy element i detal. Balansowanie na granicy przestrzeni surowej i pustej jest dużą przyjemnością dla projektanta.

 

 

Jan SikoraDr Jan Sikora – laureat Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2014, nagrody Bryła Roku, nagrody Polskiej Architektury XXL i wielu innych. Architekt wnętrz, założyciel pracowni Sikora Wnętrza – autor m.in. Stacji Kultura w Rumi i Sopoteki. Wykładowca, autor pracy doktorskiej o architekturze polskiego wybrzeża w kontekście zrównoważonego rozwoju. Autor cyklicznych publikacji w czasopismach branżowych. Nauczyciel akademicki na kierunku Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej.