Matczak Kraj w ktorym umre 3Dgrzb Kultura

Nowości wydawnictwa Znak

svg%3E Kultura

Marcin Matczak: „Kraj, w którym umrę”

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak będzie wyglądała Polska bez was? Za 50, 60 czy 100 lat? Czy zapanuje w niej chaos polityczny i moralny, a w badaniach opinii publicznej wszyscy będą mówić, że utracili sens życia? Czy raczej chaos ktoś zastąpi zamordyzmem – porządkiem narzuconym siłą? A może nie będzie tak źle? W nowej książce Marcin Matczak próbuje zrozumieć, jak zmienia się Polska pod wpływem propagandy nienawiści, która przenika współczesne życie publiczne. Wyjaśnia, że polaryzacja jest szaleństwem, dążeniem do wzajemnego unicestwienia, które nikomu nie przyniesie korzyści. Obnaża techniki, którymi posługują się populiści, zarówno prawicowi jak i lewicowi, demaskuje ich działania, markujące tworzenie lepszej przyszłości, a w rzeczywistości prowadzące do destrukcji. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak myśleć o przyszłości, gdy wszyscy dążymy do tego, żeby się pozabijać?

svg%3E Kultura

Michał Okoński: „Stałe fragmenty. Piękny i wstrętny. Opowieść o dwóch twarzach futbolu”

Michał Okoński niestrudzenie szuka w futbolu „stałych fragmentów” – chwil olśnienia pozwalających uwierzyć, że w tym świecie nie wszystko przelicza się na pieniądze. Finał mundialu, w którym Argentyna wygrywa, a Messi sobie spaceruje. Wielkie mecze Ligi Mistrzów, gdy Guardiola ma zbyt wiele dobrych pomysłów, a Ancelotti unosi brew ze zdziwienia. Poruszająca postawa przyjaciół z boiska na Euro, kiedy Eriksen ma atak serca, a zmagający się z nowotworem Vialli wpada w objęcia Manciniego. Okoński jednocześnie mierzy się z brudami tej dyscypliny. Pisze o korupcji i sportswashingu, o idei Superligi i Barcelonie, która przestała być „więcej niż klubem”, a także o polskim piekle, z którego uciekł Sousa i w którym Michniewicz zakopał talenty piłkarzy. Przyciągające miliardową publiczność zmagania świetnie opłacanych gwiazd są dla niego lustrem, w którym odbija się współczesność. „Stałe fragmenty” to niezwykły portret współczesnego futbolu. Jego piękna i brzydoty. Rozczarowań i zachwytów.

svg%3E Kultura

Joanna Kozłowska i Magdalena Kopenhagen: „Relacje w świecie wysoko wrażliwych”

Wszystko, co w życiu najlepsze i najgorsze, spotyka nas od innych ludzi. Bez interakcji międzyludzkich nie sposób bowiem funkcjonować. Czy wiesz jednak, jak odnaleźć się w kontaktach z drugim człowiekiem, kiedy jesteś osobą wysoko wrażliwą? Co zrobić, by poczuć się komfortowo w tworzonych relacjach? Z tej książki dowiesz się: jak pozbyć się wyrzutów sumienia, kiedy postawisz granice i powiesz komuś „nie”; dlaczego czasem wolisz być „zosią samosią” zamiast skorzystać z czyjejś pomocy; skąd w tobie przymus angażowania się w każdy konflikt rodzinny; dlaczego towarzyszy ci syndrom oszusta, choć jesteś profesjonalistą w swojej pracy; jak być dobrym szefem i pożądanym pracownikiem; czy to normalne, że boisz się bliskości; dlaczego tkwisz w związkach, które cię unieszczęśliwiają. Autorki pokażą ci, jak odnaleźć swoje miejsce w rodzinnych, przyjacielskich, romantycznych i biznesowych relacjach i jak w nich rozkwitać, gdy jesteś osobą wysoko wrażliwą.

svg%3E Kultura

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, Daniel Boduszek: „Jak się nie dać psychopacie”

W więzieniu nie spotkamy więcej psychopatów niż w osiedlowym sklepie, szpitalu czy w tramwaju. Inaczej niż w popkulturze rzadko są to krwawi mordercy z wypisanym na twarzy złem podobni do Hannibala Lectera czy Teda Bundy’ego. Oszuści, gwałciciele i rozmaici drapieżcy – tak się nam kojarzą. Jednak… w prawdziwym życiu są bliżej, niż się spodziewamy. Utalentowani lekarze, dyrektorzy, liderzy biznesu, wysoko postawieni prawnicy i politycy. Są zawody, w których odnajdują się doskonale, dzięki czemu mogą być dla społeczeństwa bardzo użyteczni. Jednak czy chcą? Autorzy na podstawie najnowszych badań zespołu specjalistów przedstawiają profil współczesnego psychopaty w Polsce i pokazują, jak nie paść jego ofiarą. Żaneta Gotowalska-Wróblewska jest dziennikarką Wirtualnej Polski, absolwentką socjologii i politologii. Z kolei Daniel Boduszek to psycholog kryminalny i biegły sądowy; zajmuje się w zagadnieniami psychopatii, zaburzeń osobowości, kryminalnych struktur poznawczych, zabójstw i recydywy, wykładowca akademicki obecnie związany z SWPS.