12w32 Wydarzenia

„Bóg mordu”, czyli pierwsza premiera sezonu w BTD

Fot. Izabela Rogowska

Bałtycki Teatr Dramatyczny wszedł w sezon jubileuszowy: 70-lecia istnienia i 65-lecia grania w obecnej siedzibie. Jako premierę otwierającą bieżący sezon teatr proponuje zaś komediodramat „Bóg mordu”. Wystawiana na całym świecie sztuka Yasminy Rezy, francuskiej aktorki i dramatopisarki, jest tekstem dającym wykonawcom olbrzymie pole do aktorskiego popisu, ale i trudnym, bo wymagającym dostrzegania wielu niuansów.

svg%3E Wydarzenia

Punktem wyjścia sytuacji na scenie jest spotkanie dwóch młodych par małżeńskich, których synowie pobili się na podwórku. Jeden z nich stracił w potyczce dwa zęby, dlatego rodzice starają się wyjaśnić między sobą zaistniałą sytuację. Wydaje się, że siadają do stołu z dobrą wolą, uśmiechnięci, wyluzowani. Szybko okazuje się jednak, że to tylko pozory, a na wierzch wychodzą skrywane złe emocje. Iskrzy nie tylko między małżeństwami, ale również między małżonkami. Pozornie niewinne spotkanie wraz z upływem czasu przechodzi w otwarty konflikt. Zaczyna się walka na słowa podszyte drwiną i pogardą. Z każdą chwilą jest coraz gorzej. Tytułowy „bóg mordu” daje o sobie znać, robi się bardzo nieprzyjemnie.

Reżyserką przedstawienia jest Magda Skiba, aktorka i reżyserka na stałe związana z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, zwyciężczyni tegorocznych 14. Koszalińskich Konfrontacji Młodych mTeatr 2023 (monodram „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu Joanny Gonschorek). Zapytana o to, co najmocniej chciała zaakcentować, interpretując tekst Yasminy Rezy, stwierdziła: – Dla mnie najistotniejsze jest w nim to, jak łatwo opadają maski z twarzy ludzi i jak płytko pod powierzchnią kultury, dobrego wychowania, ogłady czai się w nas drapieżnik, agresywny i prymitywny, gotowy do ataku. Inny kluczowy aspekt, który tu się pojawia, to potrzeba stałego uzmysławiania sobie, jak ważna jest rozmowa rozumiana jako umiejętność nie tylko wypowiadania własnej racji, lecz również słuchania innych, a więc w gruncie rzeczy empatia. Współczesna rzeczywistość na każdym kroku bombarduje nas masą informacji, wszystko spłyca, wrażliwość i uważność spychając gdzieś na plan dalszy. A przecież bez akceptacji odmiennych punktów widzenia w ogóle trudno mówić o rozmowie i szacunku dla innego człowieka. Czy nam się udało to odpowiednio zaakcentować w spektaklu, już niedługo ocenią widzowie.

Scenografię przygotowała Beata Jasionek, a efekty wideo Karol Budrewicz. Oba te elementy nawzajem się przenikają, momentami przenosząc widzów poza salon, w którym rodzice skonfliktowanych chłopców próbują dojść do porozumienia. Autorem oprawy muzycznej jest Tomasz Ogonowski, kierownik artystyczny BTD.

Reżyseria: Magda Skiba
Premiera: 11.11.2023 r.
Autor: Yasmina Reza
Obsada: Bernadetta Burszta, Adrianna Jendroszek, Karol Czarnowicz, Jacek Zdrojewski
Inspicjent: Izabela Rogowska
Scenografia: Beata Jasionek
Kostiumy: Beata Jasionek
Oprawa muzyczna: Tomasz Ogonowski
Wideo: Karol Budrewicz
Realizacja w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.