DSC 2811 Lato 2022

Szerokie plaże i spokojny rodzinny klimat. Dąbki i Wicie zapraszają na letni odpoczynek

Już nie ma dzikich plaż” – tak śpiewała Irena Santor, ale nie do końca możemy się z tym zgodzić. Są w naszej najbliższej okolicy miejscowości z szerokimi plażami z miękkim, jasny i drobnym piaskiem. Gdzie jest spokój i bardzo rodzinny oraz kameralny klimat. Zaledwie 25 minut drogi od Koszalina znajdują się miejsca pełne relaksu i naturalnego kontaktu z przyrodą. Czas spędzony w Dąbkach lub Wiciach pozwoli naładować baterie na kolejne tygodnie intensywnej pracy.

DĄBKI – stawiają na zdrowy klimat i kontakt z naturą

Najmłodsze z polskich uzdrowisk nad morzem, co roku kusi spragnionych spokoju turystów, dla których prócz niewątpliwych walorów zdrowotnych, miejsce to jawi się kameralną oazą pełną ciszy, uspokojenia, a także kontaktu z naturą. Niesamowite szeroki, piękne plaże, unikalna roślinność i świeże pełne jodu powietrze ściąga w te rejony kuracjuszy szczególnie dbających o drogi oddechowe, układ krążenia, układ pokarmowy. Z powodzeniem w tym miejscu można ukoić skołatane nerwy i choć na trochę wyeliminować stres.

Dąbki, to miejscowość o czystym powietrzu, a duże obszary leśne stanowią dodatkową ochronę przed napływem ewentualnych zanieczyszczeń. Znaczne zróżnicowanie klimatu miejscowości, czyli mikroklimat plaży, specyficzne warunki klimatyczne strefy nadmorskiej, zieleni leśnej – głównie sosnowego boru i jeziora sprzyjają dawkowaniu dzieciom różnych bodźców klimatycznych. Dlatego też tak miejscowość jest tak chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi.

Dąbki to najmłodsze z polskich uzdrowisk nad morzem. Przyjeżdżają tu skuszeni ciszą i spokojem turyści i miejscowi, bo Dąbki to wciąż kameralne miejsce. Tu rankiem obudzi szum fal, a o zachodzie słońca można w spokoju podziwiać wspaniały spektakl natury.

Czyste plaża zachęca do zabawy i spacerów. Wystarczy swobodny strój i można wyruszyć przed siebie, by zapomnieć o całym świecie! Dąbki to też fantastyczna okolica na rowerowe wyprawy. Trasy wzdłuż linii brzegowej, ale także w pośród leśnych dróg prowadzą do Dąbkowic. Wspaniałe widoki po drodze zachęcają wręcz do rodzinnych pikników lub chwili odpoczynku na łonie natury. Dzikość natury zachwyca. Oprócz kilku zabudowań i przystani żeglarskiej nad jeziorem nie ma tu żadnych innych śladów cywilizacji. Czyż to nie jest wymarzony kierunek na wakacje? Dąbki to znakomita alternatywa dla oblężonych turystycznie nadmorskich miejscowości. Odcięcie od świata paradoksalnie staje się atutem tego miejsca.

Miejscową atrakcją jest rejs wycieczkowym statkiem „Milka” oraz możliwość wypożyczenia jachtu lub kajaka, by z wody podziwiać piękno Jeziora Bukowego.

Na miłośników kajakarstwa przygotowane są szlaki na uchodzących do Bałtyku rzekach Wieprza i Grabowa. Obie są dość łatwe, chętnie korzystają z nich rodziny z dziećmi, spędzając czas blisko natury. Spływy na Wieprzy są możliwe przez cały rok, natomiast Grabową dopływa się do Bukowa Morskiego.

Dąbki znajdują się również na szlaku cysterskim, gdzie podziwiać można wspaniałe zabytki. Wędrówka nim jest dobrą okazją do duchowych refleksji i poznania sakralnego dziedzictwa kulturowego. Przemierzając ten szlak, napotkamy też w wielu miejscach na charakterystyczne muszle: to oznakowanie Szlaku św. Jakuba, którym na tych terenach od ponad 1000 lat pielgrzymowali wierni z litewskiej Kretyngi do hiszpańskiej Galicji. Jeśli pasjonuje nas historia – wyruszmy na Szlak Zabytków Średniowiecza. Ponad 100 km najlepiej przejechać rowerem lub autem, odwiedzając po drodze zabytkowe kościoły i szachulcowe dawne domy. Przygoda dla kochających historię gwarantowana!

Będąc w gminie Darłowo nie sposób nie odwiedzić Bobolina. Tu znajdują się jedne z najczystszych i najpiękniejszych plaż. Dzięki znajdującej się tu stadninie, możemy udać się na przejażdżkę konno po plaży. Turystyczne szlaki wiodą ciekawymi trasami. Wybierając Bobolin, nie zapomnij o kijach do nordic walking, korzystając z przygotowanych tras poczujesz nadmorski klimat pełen spokoju i jedności z naturą.

Pobyt wypoczynkowy w Dąbkach to też okazja na rozsmakowanie się w sportach wodnych. W Centrum Sportów Wodnych możemy wypożyczyć żaglówkę, kajak czy rowery wodne, a także deski pneumatyczne i łodzie wędkarskie. Tu też warto rozpocząć morską przygodę uczestnicząc w zajęciach klubu żeglarskiego. Znakomite warunki pozwalają zachwycić się wodą i zdobyć umiejętności na wagę patentu żeglarza.

W tym roku już 9. edycja Nadmorskiego Biegu Uzdrowiskowego. Start 31 lipca. Co roku wydarzenie to gromadzi coraz większą liczbę biegaczy amatorów, a metę przekracza blisko tysiąc uczestników z całego kraju. Imprezą, która na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń jest również Uzdrowiskowy Wieczór Kabaretowy. Jego siódmą edycję ubarwią występy kabaretu Czesuaf oraz Jurki. 14 sierpnia – w sobotę, koncert, na którym wystąpi Baranovski i Kwiat Jabłoni – gwiazdy muzyki i autorzy hitów, które nuci cała Polska. Zakończenie wakacji zaplanowano na 27 sierpnia Dożynkami Gminnymi.

svg%3E Lato 2022

WICIE – cisza i nadmorski spokój

Wicie to mała, nadmorska wieś położona między Darłowem a Jarosławcem. Malownicza miejscowość zlokalizowana jest między nadmorskimi wydmami od północy, a łąkami i jeziorem Kopań od strony południowej. Wicie to także geograficzny środek polskiego wybrzeża, co staraniem mieszkańców zostało wyeksponowane w formie pomnika na pl. Bursztynowym, przy głównym wejściu na plażę.

Chętnie przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi oraz turyści, którzy cenią sobie obcowanie z przyrodą i wypoczynek w spokoju, który zapewnia Uchwała Rady Gminy Darłowo o Strefie Ciszy. Atrakcją tego pasa są wydmy porośnięte sosną czarną, a także roślinnością wydmotwórczą w tym mikołajkiem nadmorskim. Miejscowość „zamykają” wzgórza morenowe z najwyższym wzniesieniem, Górą Barzowicką o wysokości 72,2 m, z niepowtarzalnym widokiem na pola, jezioro, las i morze.

Takie położenie i naturalne ukształtowanie terenu tworzą wyjątkowy mikroklimat. Do tego promienie słoneczne działające bakteriobójczo i przeciwzapalnie, pobudzające szyszynkę do produkcji melatoniny, wraz z endorfinami zwanymi hormonami szczęścia.

Tu możesz napić się mleka prosto od krowy, a potem pójdziesz na piękną malowniczą plażę lub nad jezioro albo długi spacer po lesie.

Wszystkie te walory Wicia zachęcają do wypoczywania także z małymi dziećmi w wózkach. Z dala od zgiełku miast i w odróżnieniu od nadmorskich kurortów, Wicie jest zwyczajnie bezpieczne.

Oprócz wszystkich tych niewątpliwych walorów, Wicie każdego lata oferuje dodatkowe atrakcje: MINI ZOO – mini jedynie z nazwy, zlokalizowane na prawie 0,4 ha, eksponuje wielorakość fauny w przeważającym stopniu rodzimej; PARK LINOWY, zlokalizowany 50 m od plaży.

W sferze kulturalno -rozrywkowej Wicie oferuje tradycyjne już i cyklicznie organizowane Dni Gminy Darłowo z koncertami znanych i uznanych artystów, oraz cztery duże festyny z bogatym programem: zespół muzyczny na żywo – tańce, śpiewy, zabawy i gry rodzinne. Do tego szeroka oferta gastronomiczna i rękodzielnicza, dmuchańce, animacje dla dzieci oraz pokazy strażaków OSP.


Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń znajdziecie w mediach społecznościowych Gminy Darłowo oraz stronie internetowej www.gminadarlowo.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

svg%3E Lato 2022