la dentica zdj 1 Zdrowie i uroda

Gabinety Stomatologiczne La Dentica

Leczenie zgodne z planem

Tak jak w innych dziedzinach medycyny, również w stomatologii najważniejsza jest dobra diagnoza. Szczegółowa i prowadzona w warunkach zachęcających do podjęcia leczenia, zwłaszcza kompleksowego. W stosujących najlepsze praktyki Gabinetach Stomatologicznych La Dentica długotrwała terapia rozpoczyna się od osobnej wizyty, której efektem jest sporządzenie planu, uwzględniającego potrzeby, czas i możliwości finansowe pacjenta.

Wizyta trwa najczęściej od 45 minut do godziny. Nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać, ale warto precyzyjnie przemyśleć swoje oczekiwania. Siłą rzeczy głównie estetyczne, bo pacjent nie jest w stanie sam określić, jakiego leczenia potrzebuje, nawet jeśli problemy wydają mu się oczywiste. Może natomiast wskazać, że chciałby zęby wyleczyć, uzupełnić, wybielić, wyrównać, interesuje go nowy uśmiech lub chce się pozbyć problemów ze zgryzem.

Spotkanie ma charakter konsultacyjny i wbrew pozorom nie zaczyna się na fotelu dentystycznym. – Najpierw pacjent siada ze mną przy biurku i rozmawiamy – mówi Robert Derbiszewski, lekarz dentysta. – Pytam, po co się zgłosił, czego oczekuje od leczenia i ode mnie, co chciałby poprawić, a także o wcześniejsze doświadczenia związane ze stomatologią czy regularność leczenia. Taka rozmowa pozwala się nam poznać, mi nabrać wiedzy o pacjencie, a pacjentowi oswoić z sytuacją, gabinetem i odstresować. Potem zapraszam go na fotel i diagnozuję stan jamy ustnej: które zęby są do wyleczenia, które do ewentualnego usunięcia, ile ubytków – jeśli są – musimy uzupełnić. Jeśli w grę wchodzą implanty albo leczenie protetyczne niezbędne będzie wykonanie tomografii. Zdjęcie pantomograficzne najczęściej robię od razu.

Na podstawie wstępnego wywiadu i badania lekarz przygotowuje plan leczenia. Jeśli leczenie jest skomplikowane, wymaga konsultacji na przykład z pracownią protetyczną, wykonania wycisków dentystycznych czy dodatkowych badań – otrzymuje go później.

Plan obejmuje zakres leczenia, jego etapy i oczywiście kosztorys. W zależności od możliwości finansowych pacjenta powstają dwie-trzy wersje. – Pokazuję różne rozwiązania, omawiam je, konsultuję – podkreśla Robert Derbiszewski. – Chyba że alternatywne leczenie nie wchodzi w grę z powodu uwarunkowań anatomicznych pacjenta, choć zdarza się to rzadko. Współczesna medycyna oferuje tyle metod i technik leczenia stomatologicznego, że w większości przypadków mamy jednak kilka możliwości do wyboru, bywają one po prostu mniej lub bardziej kosztowne.

Poza listą zabiegów, plan uwzględnia także ich harmonogram oraz poszczególne etapy m.in leczenie zachowawcze z endodoncją, ekstrakcje, leczenie ortodontyczne, implantologiczne, a na koniec protetyczne. Pomiędzy nimi należy uwzględnić odstępy. – Na przykład po ekstrakcji zęba, zębodół musi się zagoić, a dopiero wtedy możemy ocenić warunki kostne do założenia implantu, czasem przeprowadzić augumentację – wyjaśnia Robert Derbiszewski. – Między kolejnymi implantacjami również musi upłynąć czas.

Przed rozpoczęciem leczenia właściwego pacjenta czeka higienizacja, czyli usunięcie kamienia nazębnego, osadów, fluoryzacja, ewentualnie konsultacja periodontologiczna, jeśli ma chorobę przyzębia. Obowiązkowe jest wypełnienie ankiety informującej o chorobach, co ma ogromne znaczenie dla całego procesu i powodzenia leczenia. – Moim zadaniem jest dostosowanie możliwości stomatologii do oczekiwań pacjenta – podsumowuje Robert Derbiszewski. – Polecam nie czekać z rozpoczynaniem leczenia, bo to trochę jak z samochodem: lepiej go naprawić przy pierwszych usterkach, niż ryzykować droższą awarię całości.

svg%3E Zdrowie i uroda

Nieco inaczej wygląda pierwsza wizyta dziecka u stomatologa. Ma ona również charakter adaptacyjny, jest dość krótka (trwa około piętnastu minut do pół godziny), a jej celem jest przede wszystkim oswojenie małego pacjenta z nowym, specyficznym miejscem, fotelem dentystycznym, narzędziami. Stomatolog tłumaczy, do czego poszczególne rzeczy służą i jak działają. Jeśli to możliwe ogląda zęby, liczy je, sprawdza stan jamy ustnej. Ważną część wizyty stanowi rozmowa z rodzicem, który otrzymuje zalecenia dotyczące diety, higieny oraz informacje na temat wyrzynania się zębów. Plan leczenia sporządzany jest raczej u starszych dzieci. U najmłodszych pacjentów nie ma zazwyczaj zastosowania, bo profilaktyka pozwala zapobiegać rozwojowi problemów.