Talita Kezya fot.MarcinBetlinski 20 Moda

Modowy balans Slow Fashion

Praca projektantów ubiorów to nieustanny wyścig z „sieciówkami”, które bardzo
szybko wyłapują oryginalne pomysły, produkując później odzież masowo, z niskiej
jakości materiałów i z nieuczciwym wykorzystaniem rynku pracy tzw. Trzeciego Świata.
Remedium na praktyki wielkich korporacji może stać się Slow Fashion.

svg%3E Moda

W tym nurcie mieści się KEZYA The Label, młoda marka modowa, którą w 2020 roku założyła koszalinianka Kesja Jarzęcka. Jej projekty na początku zaadresowane były do tancerzy, ale szybko pokochali je również miłośnicy street fashion.

Z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton (to dane wyłącznie z Unii Europejskiej i USA) i dzieje się tak, mimo że 95 proc. tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia.

Jedynym sposobem na zapobieżenie eskalacji tego zjawiska jest świadoma postawa konsumentów. Na szczęście konsumenci coraz częściej doceniają jakość i etyczne podejście do produkcji, a także dropy, czyli limitowane kolekcje (często szyte w tzw. preorderach – na zamówienie).

Inaczej mówiąc, wolimy mieć mniej, lecz porządniej i uczciwiej.

svg%3E Moda

To kierunek, który obrała KEZYA The Lable. Początkowa fascynacja drugim obiegiem, meblami z odzysku, antykami, dawnymi tkaninami oraz second handami, zaowocowała prototypową kolekcją, w której bazą było łączenie konwencji, struktur i konstrukcji. Motywem przewodnim stał się ścieg overlock, łącznik i element wyróżniający.

Projektantka wychodzi z założenia, że ubrania przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Powinny „towarzyszyć” skórze, ruchom, całemu ciału. Talita Jarzęcka, siostra Kesji, jest zawodową tancerką – jej ubrania musiały w stu procentach spełniać wspomniane funkcje.

Siostry współpracują z sobą od długiego czasu, a teraz KEYZA The Label będzie odpowiedzialna za kolekcje dla tancerzy i działania kreatywne nowo powstałej szkoły tańca Hood Mood.

Fotografowali:
Alla Boroń, Marcin Betliński,
Dominika Jarczyńska

Projektant, stylista:
Kesja Jarzęcka

Reżyseria ruchu:
Talita Jarzęcka, Kesja Jarzęcka

Modele:
Mikołaj Jaworski, Filip Urbanowicz,
Talita Jarzęcka, Agata Dębska,
Milena Kozak, Paulina Walikowska,
Emilia Furmańska, Michał Maziarz

Production:
Matt Vott (Agencja Zauważeni)


KEYZA The Label wyróżnia prosta linia, inspirowana ulicami Berlina i plażowym lookiem rodem z australijskich plaż. Łączenie faktur i konstrukcji, przestrzeń, jakość wykonania, szczegóły i detale, limitowa liczba egzemplarzy – wszystko to czyni kolekcję niepowtarzalną i indywidualną. Kolor, wygoda, styl, streetwear, tego można spodziewać się w po projektach Kesji Jarzęckiej. Regularne dropy ubrań i biżuterii, które wpisują się w trendy z wielkich wybiegów, a jednocześnie są etyczne, ekonomiczne i niepowtarzalne. „Świadomość, że powstają specjalnie dla Ciebie, czyni tę markę wyjątkową” – zapewnia młoda projektantka.

Warto dodać do ulubionych profil instagramowy marki @kezya_the_label