DSC5798 Motoryzacja
Fot. Marcin Betliński

Ford Kuga ST-Line. Czy można mieć nowoczesnego SUV-a za 999 zł?

Poszukując nowego auta, przedsiębiorca bierze pod uwagę nie tylko jego walory techniczne i użytkowe. Równie ważne w takiej sytuacji są warunki finansowe. W trwającej obecnie promocji Ford proponuje wynajem swego nowego SUV-a Kuga w topowej wersji ST Line za 33 złote netto dziennie, czyli 999 zł netto miesięcznie. Oferta kusząca, ale ograniczona w czasie. Warto więc przyjrzeć się bliżej trzeciej generacji Forda Kuga, a najlepiej umówić na jazdę próbną i rozmowę z doradcą z firmy dealerskiej, by nie stracić ciekawej okazji.

 

Z poprzednimi dwiema generacjami obecne wcielenie Forda Kuga ma mało wspólnego. Zmieniła się bowiem stylizacja zewnętrzna, wnętrze, ale i sama konstrukcja, bo Kuga wykorzystuje teraz nowoczesną platformę C2 znaną już z bardzo chwalonego Focusa. Nowy Ford Kuga stał się więc nie tylko dłuższy (+89 mm) i szerszy (+44 mm), ale także przestronniejszy w środku dzięki większemu rozstawowi osi (+20 mm). Jednocześnie Kuga jest lżejsza od poprzedniczki o 90 kg.

My testowaliśmy topową wersję ST-Line, czyli auto nieco usportowione – z silnikiem 1.5 EcoBoost o mocy 150 KM z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów. Sportowy sznyt projektanci sygnalizują już samym wykończeniem wnętrza tej wersji Kugi: czarną podsufitką, wykończeniem obszyć czerwoną nicią, kierownicą ze spłaszczoną dolną częścią.

_DSC5764

Już pierwsza przejażdżka robi bardzo pozytywne wrażenie. Auto prowadzi się pewnie, silnik szybko reaguje na operowanie pedałem gazu. Nieco usztywnione zawieszenie przy 18-calowych kołach zapewnia komfort nawet na bardzo dziurawych drogach. Dobre wyciszenie kabiny powoduje, że nawet przy dużej prędkości jest w niej cicho. Wraz z rosnącą liczbą przejechanych kilometrów upewniamy się, że trzymamy w ręku kierownicę solidnego SUV-a.

Na wygodę korzystania z nowego Forda Kuga wpływa szereg udogodnień, w tym takich, które dotychczas spotkać było można raczej w autach klasy premium. Jednym z nich jest głosowe wydawanie poleceń. W ten sposób możemy na przykład wybrać z listy kontaktów numer telefonu i zadzwonić do kogoś bez odrywania rąk od kierownicy. Można również głosowo uruchomić nawigację i nakazać jej odszukanie określonego adresu. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu.

Inne rozwiązanie ułatwiające codzienne życie użytkowników Kugi to drzwi bagażnika otwierane elektrycznie i bezdotykowo. Można użyć pilota albo po prostu wykonać ruch stopą pod tylnym zderzakiem, a klapa otworzy się automatycznie. Klapę można także obsługiwać za pomocą przycisków umieszczonych wewnątrz pojazdu. Pozwalają one w dowolnym momencie wstrzymać unoszenie klapy, co przydać się może na przykład w garażach podziemnych, gdzie sufity bywają dość niskie lub biegną na nich instalacje, o które łatwo byłoby zahaczyć przy pełnym otwarciu klapy bagażnika.

_DSC5823

Kolejna rzecz – podgrzewana przednia szyba. Nie korzystaliśmy oczywiście z tej funkcji podczas testu, bo za oknem wiosna w rozkwicie, ale z pewnością to bardzo praktyczne udogodnienie. Koniec ręcznej walki z lodem, śniegiem czy parą na przedniej szybie. Wystarczy nacisnąć przycisk, a niewidoczne elementy grzewcze oczyszczą ją za nas. Znów oszczędność czasu, pozwalający szybko ruszyć w drogę nawet w mroźny poranek.
Coraz popularniejsze stają się systemy wspomagające wykonanie manewrów parkowania równoległego i prostopadłego. Kuga jest wyposażona w Active Park Assist, co w połączeniu z czujnikami umieszczonymi z przodu i tyłu auta oraz z bardzo wysokiej jakości kamerą sprawia, że parkowanie staje się mniej stresujące. Trzeba tylko przełamać rutynę i zaufać tej technicznej nowince, która – mamy takie przekonanie – wkrótce stanie się standardem.

Nowy Ford Kuga oferowany jest w ramach bieżącej promocji na bardzo korzystnych warunkach. Regularna cena testowanego egzemplarza (brutto, rocznik 2019) to 131 530 zł. Obecnie, dzięki rabatowi, można go kupić za 110100 zł. Kugę w prostszej wersji – Trend, również z silnikiem 1.5 EcoBoost , której cena katalogowa wynosi 99 320 zł, kupić można za 79 900 zł.

Jednak większość przedsiębiorców stawia raczej na różne formy leasingu lub wynajmu długookresowego. Robert Hołodowski, kierownik działu sprzedaży samochodów w salonie Bemo Motors w Starych Bielicach, informuje: – Nową Kugę można mieć do dyspozycji za zaledwie 999 zł netto miesięcznie. Umowa wynajmu dotyczy 24 miesięcy, z rocznym limitem przebiegu 20 000 km. Co ważne, nie wymaga ona żadnej wpłaty własnej. Czynsz zawiera w sobie nawet koszt przeglądów technicznych. Po stronie klienta pozostaje wykupienie polisy ubezpieczeniowej AC-OC. Są to warunki promocyjne, a więc ograniczone w czasie. Po upływie umowy klient po prostu zwraca auto i może zawrzeć kolejną, na jakiś odpowiadający mu nowy samochód.

Kontakt

BEMO MOTORS, sprzedaż i serwis marki FORD, Stare Bielice 117D,
telefon 94 3 400 400; www.bemo-motors.pl

 


 

FORD Kuga 1.5 EcoBoost 150 KM, M6, ST-Line

Moc maksymalna KM (kW) przy obr./min. – 150 (110)/6000
Moment obrotowy (Nm) przy obr./min. – 240/1600
Maksymalna prędkość (km/h) – 195
Przyspieszenie 0-100 km/h – 9,8 sekundy
Emisja CO2 (g/km) – 169-177
Paliwo – benzyna bezołowiowa
Pojemność zbiornika paliwa – 60 litrów
Spalanie w cyklu miejskim – 9,1-10,2 l/100 km
Spalanie w cyklu pozamiejskim – 6,4-6,7 l/100 km
Pojemność bagażnika – 456 litrów
Rozstaw osi – 2690 mm
Długość całkowita – 4541 mm
Szerokość całkowita (bez lusterek bocznych) – 1856 mm
Prześwit minimalny – 187 mm