IMG 20231201 172043 Kultura

„W naszym teatrze można (prawie) wszystko”- Oferta eventowa BTD

Jeśli szukają Państwo wyjątkowego miejsca na świętowanie ważnego wydarzenia, nie ma lepszego adresu. Czy będzie to uroczysta gala, konferencja, spotkanie okolicznościowe, firmowe albo ze stałymi klientami lub współpracownikami, jubileusz a nawet prywatne urodziny – Bałtycki Teatr Dramatyczny gwarantuje niepowtarzalny klimat i pełną pomoc we wszelkich przygotowaniach.

Rafał Wołyniak, kierownik działu promocji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, wyjaśnia: – Mówimy o „ofercie eventowej”, bo słowo „event” w miejsce słowa „wydarzenie” weszło na stałe do użycia w języku marketingu. Chyba dlatego, że jest krótkie i pojemne. Dlatego i my się nim posługujemy.

Szef promocji BTD kontynuuje: – Proponujemy organizację wydarzeń rozmaitych, od bardzo kameralnych po wielkie gale. Mamy zapytania nawet o możliwość przygotowania w teatrze nietypowych urodzin. Ostatnio dotyczyło ono 50. rocznicy pracy zawodowej pana, obecnie po „siedemdziesiątce” ale wciąż aktywnego przedsiębiorcy, pragnącego zaprosić kilkadziesiąt osób, z którymi los go zetknął zawodowo w różnym czasie. Typowe przyjęcie dla najbliższych planuje odrębnie, w innym miejscu i czasie. Ponieważ zamówienie dotyczy kilkudziesięciu osób, proponujemy naszemu klientowi najpierw kameralny, trwający nieco ponad godzinę spektakl z naszego repertuaru, a później raut w górnym foyer lub w sali prób. Jesteśmy przy tym gotowi zająć się wszystkimi przygotowaniami, łącznie z cateringiem, bo mamy wypróbowanych dostawców podających na stół rzeczy smaczne, urozmaicone i w rozsądnych cenach. Zdejmujemy z głowy klienta wszelkie kłopoty. Przygotowujemy nawet uzgodnioną dekorację albo inne ważne dla zamawiającego elementy.

Długa jest lista koszalińskich firm, które ważne dla siebie rocznice uczciły w teatrze. Dlaczego akurat w nim? Rafał Wołyniak relacjonuje: – Firmy doceniają możliwość połączenia imprezy ze spektaklem i zaproszenia w jednym czasie nawet 356 osób. Jeśli zamawiający nie korzystają z propozycji spektaklu, mają salę do dyspozycji według swego uznania. My zapewniamy pełną obsługę techniczną, czyli profesjonalne oświetlenie, nagłośnienie, ustawienie dekoracji. Dochodzą do tego możliwości współczesnych multimediów. Teatr dysponuje nowoczesnym rzutnikiem multimedialnym, który z przygotowanych wcześniej obrazów wyczarować może na scenie rozmaite światy. Tak więc prezes firmy może wręczać nagrody pracownikom w scenerii ogrodów Wersalu, alpejskich łąk albo stacji kosmicznej… Tutaj wyłącznie wyobraźnia jest ograniczeniem. Warto dodać, że wynajmując salę w BTD, można również zamówić prowadzenie wydarzenia przez aktora lub aktorów w roli konferansjerskiej.

Koszaliński teatr dysponuje trzema scenami. Wspomnieliśmy już o największej, na 356 osób. Mniejsza, czyli Scena na Zapleczu, mieści 120 osób a najmniejsza Scena Mała ma 70 miejsc siedzących. To pokazuje, że impreza w teatrze może być zaplanowana dla różnej liczby uczestników. Rafał Wołyniak dodaje: – Zdarzało się już nam przygotowywać poczęstunek po spektaklu dla 30-osobowej grupy widzów zaproszonych przez pewną zacną firmę. U nas wszystko jest możliwe. No, właściwie prawie wszystko, bo nie przyjmiemy zlecenia na wydarzenie, którego charakter kłóciłby się z wizerunkiem teatru.

Dotychczas na estradzie BTD miały miejsce m.in. takie wydarzenia jak: konferencje i zjazdy stowarzyszeń zawodowych, przeglądy amatorskiego ruchu artystycznego, koncerty muzyczne, imprezy charytatywne – w tym spektakle przygotowywane przez koszalińskich przedsiębiorców, konkursy urody, pokazy mody, festiwal tanga. 

Na pytanie dlaczego teatr zabiega o uwagę organizatorów rozmaitych wydarzeń i zaprasza ich do siebie, Rafał Wołyniak wyjaśnia: – Są dwa zasadnicze powody. Po pierwsze: zarabiamy tym na swoje potrzeby, co wydaje się oczywiste. Druga istotna rzecz to nasze przekonanie, ktoś kto odwiedzi teatr niezależnie z jakiego powodu, kiedyś do niego powróci. To dla nas bardzo ważne, bo nie zamykamy się na żadną grupę potencjalnych widzów. Wprost przeciwnie, docieramy do różnych grup społecznych i wiekowych. Repertuar BTD jest szeroki, trafia w różnorodne gusty, o czym świadczą statystyki. W ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 63 tysiące biletów na 265 wydarzeń odbywających się w teatrze i ponad 20 tysięcy biletów na spektakle zagrane przez nasz zespół na 99 wyjazdach. Pamiętajmy, że kiedy w Koszalinie występują teatry ze Słupska, Gorzowa czy Zielonej Góry, nasi aktorzy nie próżnują, tylko w ramach wymiany grają w tamtych zaprzyjaźnionych miastach.