Shone Nolan 3D Kultura

Kto czytam, nie błądzi – Nowości Wydawnictwa ZNAK

svg%3E Kultura

Tom Shone: „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni”

Do filmów Nolana łatwo się wchodzi, ale diabelsko trudno z nich wyjść. Filmu, który przed chwilą zobaczyliśmy, nie da się „odzobaczyć”. Tak naprawdę wcale się nie skończył. Na wiele sposobów dopiero się rozpoczął. Ta książka to nie wywiad rzeka, choć stanowi efekt kilkudziesięciu godzin rozmów przeprowadzonych w domu Nolana w Hollywood w ciągu trzech lat. To niespotykane dotąd intymne spojrzenie na reżysera, który szczyci się tym, że umie rozpłynąć się w powietrzu. To prawdziwa gratka dla miłośników twórczości tego cenionego artysty, który do tej pory wolał kryć się za swoimi dziełami i kamerą. Tom Shone próbuje odnaleźć się w labiryntach budowanych przez tego piekielnie inteligentnego Anglika odnoszącego największe kasowe sukcesy w Hollywood od czasów Hitchcocka. Autor dociera do nigdy dotąd niepublikowanych informacji, anegdot, zdjęć i dokumentów. Znajduje odpowiedzi na szereg istotnych pytań.

svg%3E Kultura

John Maxwell Coetzee: „Polak”

Spotykają się w Barcelonie – polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie. Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń. Prowokuje pytania o to, skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, i wreszcie: czym jest miłość. Jasny ton, klarowny, wyrazisty język i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. „Polak” to absolutny literacki triumf jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. W „New York Times Book Review” napisano o autorze: „Jest to pisarz, który wymyśla na nowo zasady gatunku, w którym pisze. Coetzee jest powieściopisarzem wyjętym spod prawa od 1973 roku.” Dodajmy, że J.M. Coetzee (1940) jest również eseistą, tłumaczem i krytykiem literackim uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 2003 roku i dwukrotnie (jako jedyny autor) Nagrodą Bookera (1983, 1999).

svg%3E Kultura

Michael Robotham: „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna”

Autor urodził się w 1960 roku w Australii. Dorastał w miasteczkach, w których było więcej psów niż ludzi i więcej much niż psów. Uciekł z domu w 1979 roku. Został dziennikarzem w popołudniowej gazecie w Sydney. Przez następne 14 lat pisał dla gazet i magazynów w Australii, Wielkiej Brytanii i Ameryce. Jako starszy felietonista brytyjskiej gazety „The Mail on Sunday” był jedną z pierwszych osób, które zapoznały się z listami i pamiętnikami cara Mikołaja II i jego żony cesarzowej Aleksandry, znalezionymi w Moskiewskim Archiwum Państwowym w 1991 roku. Uzyskał również dostęp do akt Stalina dotyczących Hitlera, które zaginęły na prawie pięćdziesiąt lat. W 1993 roku porzucił dziennikarstwo, by zostać ghostwriterem. Współpracował z politykami, gwiazdami muzyki pop, psychologami, poszukiwaczami przygód i osobistościami show-biznesu przy pisaniu ich autobiografii. Jego najnowsza książka ukaże się w Polsce 28 lutego br. Zdaniem krytyków zapiera dech w piersiach, bo takiego thrillera psychologicznego nie było ponoć od lat! Warto się o tym przekonać samemu.

svg%3E Kultura

Wojciech Bonowicz: „Dziennik pocieszenia”

Autor zaprasza do poszukiwania źródeł pocieszenia i radości. Przeprowadza czytelnika przez trudy dzisiejszego świata – wieczny brak czasu, kryzysy i epidemię samotności. Z życzliwością i niepodrabialnym humorem pokazuje, jak odnajdować równowagę i pełnię. Radzi, by zaufać nadziei, z której wyrasta każda szansa na lepsze. Jak pisze Tomasz Stawiszyński, Wojciech Bonowicz pokazuje, jak odnaleźć głębszy sens w codzienności, lekturze, niespiesznej obserwacji świata, uważności: „W tej książce trochę jest „krzątactwa”, trochę poezji, a trochę ducha Tao Te Ching. Ale przede wszystkim oryginalny głos, spojrzenie i mądrość.” A Justyna Sobolewska dodaje: „Kiedy jest nam źle, poczytajmy Bonowicza. Są ludzie, którzy mogą podsycić nasz gasnący ogień. Bonowicz jest jednym z nich. Mówi do nas z miejsca utraty wiary, że zmiana jest możliwa.”
Premiera „Dziennika pocieszenia” zaplanowana jest na 28 lutego br.