1 1 of 10 Wydarzenia

Alternatywne plakaty filmowe Łukasza Waberskiego w Galerii MPS

Fot. Tomasz Majewski

Trzydziestą wystawą w nietypowej galerii, którą stanowią korytarze siedziby firmy MPS International przy ulicy Bohaterów Warszawy 30, jest ekspozycja prac Łukasza Waberskiego. Jej wernisaż odbył się 24 listopada br.

Zasadą w Galerii MPS są prezentacje indywidualne artystów związanych z Koszalinem. Parter biurowca firmy już po raz trzydziesty posłużył za przestrzeń wystawienniczą. Tym razem bohaterem ekspozycji jest Łukasz Waberski – projektant komunikacji wizualnej, założyciel studia kreatywnego Dobry Sztos, Head of Design w agencji Wypisz-Wymaluj i Let’s Grow.

Pan Łukasz jest autorem identyfikacji graficznej wielu firm i produktów, wydawnictw płytowych, a także książkowych, plakatów, opraw festiwali muzycznych, filmowych oraz konferencji. Mówi o sobie, że ma napięty grafik ze szczególną słabością do lokalnej kultury, która przejawia się w postaci uczestnictwa w Radzie Kultury przy prezydencie miasta oraz pracy nad rozwojem rozpoznawalności koszalińskiego dizajnu i sztuki.

W swoim dorobku artysta ma m.in. stworzenie identyfikacji wizualnej wszystkich edycji Koszalińskiego Kongresu Kultury oraz kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie, a także zaprojektowanie okładki płyty Reni Jusis „Ćma”. Jest laureatem nagrody prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury w 2019 roku.

Łukasz Waberski otrzymał stypendium prezydenta miasta na realizację projektu „Znaki miasta”, w ramach którego zbierał informacje archiwalne, zdjęcia, grafiki oraz materiały prasowe dotyczące powstałych w latach 1960-1990 w Koszalinie murali, sgraffito, malowideł naściennych, neonów i szyldów reklamowych. Na bazie zgromadzonego materiału zostały stworzone prace graficzne przedstawiające wybrane elementy, by powstała swego rodzaju kapsuła czasu, przedstawiająca sztukę projektową, jej autorów i koncepcje wizualne stworzone na terenie naszego miasta.

W Galerii MPS na wystawie zatytułowanej „Wszystko. Wszędzie. Naraz.” pokazuje swoje interpretacje plakatów do znanych filmów. Tytuł ekspozycji nawiązuje do nagrodzonego kilkoma Oscarami komediodramatu Daniela Kwana i Daniela Scheinerta.

www.facebook.com/dobrysztosstudio
www.instagram.com/dobry_sztos