GramGastro 187 1 Ludzie

Zostań partnerem #gramwgastro

Razem raźniej – to nie tylko popularne powiedzenie ale i fakt. Dowodzi tego zawiązana niedawno pod wspólnym szyldem #gramwgastro grupa przedsiębiorców. Korzyści ze współdziałania jest sporo i to na wielu płaszczyznach.

#gramwgastro to pomysł na zintegrowanie i współdziałanie branży gastronomicznej w naszym regionie. Idea jest prosta: przedsiębiorcy, którzy przystąpią do inicjatywy mają szansę na wspólne negocjowanie atrakcyjnych cen od producentów. Producenci, dystrybutorzy i hurtownicy zyskają dużą grupę stałych odbiorców. Ponadto wszyscy mogą poznać się lepiej poprzez szereg warsztatów i spotkań biznesowych oraz integracyjnych. A gastronomicy dodatkowo mogą brać udział w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje i umiejętności miękkie.

Inicjatywę #gramwgastro zainicjował koszaliński przedsiębiorca i restaurator Dawid Promiński. Do jego zespołu dołączyli Bartłomiej Łańcucki oraz Arkadiusz Martyna. Wszyscy w trójkę reprezentują zupełnie różne specjalizacje, za to wspólnie chcą tworzyć nie tylko grupę kupiecką, ale zgraną i skonsolidowaną społeczność.

Jak wspomnieliśmy, korzyści płynących z bycia uczestnikiem grupy jest wiele. Przede wszystkim negocjowane ceny oraz dostawy. Towar, który być może, do tej pory, nie opłacało się sprowadzać, w skali grupy staje się dostępny i przystępny cenowo. Każdego dnia dołączają kolejni partnerzy, a ich oferta stanowi potężną gamę możliwości zaopatrzenia punktów gastro. Kolejnym atutem jest profesjonalne doradztwo, na każdym etapie: począwszy od tego „jak zacząć biznes gastronomiczny”, po zarządzanie miejscem i ludźmi, zaawansowany marketing oraz nowoczesne rozwiązania księgowe.

Nadrzędnym celem jest stworzenie prężnie działającej wspólnoty. Grupy ludzi zajmującej się wszystkim, co wiąże się z gastronomią. Wymiana doświadczeń, wsparcie, budowanie pozytywnych relacji i tworzenie dobrej biznesowej atmosfery.

Grać w gastro może każdy, bez względu na to jakiego typu punkt lub usługę gastronomiczną reprezentuje. Razem naprawdę można więcej. Pandemia była okresem, który na długo, a nawet po dziś dzień rozchwiał wiele kulinarnych biznesów. Warto zawczasu połączyć siły i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań. Wzajemne wspieranie się to nie tylko dobra praktyka, ale i korzyści. Dobrze tworzone miejsca są nie tylko talerzami z jedzeniem, ale przede wszystkim miejscami, do których się wraca.

Więcej informacji o tym jak zostać członkiem #gramwgastro na stronie internetowej www.gramwgastro.pl, ale najłatwiej będzie odezwać się do przedstawiciela handlowego grupy.

#gramwgastro
tel 780 058 797