TK5 0955 Kronika

Międzynarodowa Nagroda Króla Eryka Pomorskiego wręczona po raz pierwszy

Fot. Tomasz Keler

Pierwszym laureatem Nagrody Króla Eryka Pomorskiego został prof. Jerzy Buzek. Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, obecnie eurodeputowany, odebrał nagrodę z rąk marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza w asyście Arkadiusza Klimowicza – burmistrza Darłowa. Trudno wyobrazić sobie właściwszą scenerię do wręczenia wyróżnienia jak średniowieczny zamek w Darłowie, w którym przyszedł na świat i spędził ostatnie lata życia patron nagrody – książę pomorski, król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk Pomorski. Właśnie tam 19 czerwca w obecności licznego grona znamienitych gości wręczono honorowy medal i dyplom w uznaniu zasług na rzecz umacniania idei jedności europejskiej.

W Polsce do tej pory nie było nagrody o podobnym charakterze – mówi Arkadiusz Klimowicz pomysłodawca nagrody. Chcemy, by Nagroda Króla Eryka Pomorskiego stała się polskim „Noblem” dla osobistości szczególnie zasłużonych dla Europy.

Nagrodę przyznaje kapituła powołana przez Królewskie Miasto Darłowo, którą tworzą osobistości z Polski i zagranicy. Jej przewodniczącym jest Olgierd Geblewicz, a w jej skład wchodzą m.in. : Adam Michnik (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”), Cezary Łazarewicz (pisarz, m.in. laureat nagrody Nike), Herman Lindqvist (szwedzki dziennikarz i historyk), Magdalena Czyż (politolożka, dziennikarka), Maria Anna Potocka (krytyczka, kuratorka, teoretyczka sztuki), ksiądz prof. Alfred Wierzbicki (teolog i etyk).

Kapituła pierwszym laureatem Nagrody Króla Eryka Pomorskiego ustanowiła profesora Jerzego Buzka. Laureat jako prezes Rady Ministrów wprowadził Polskę w 1999 roku do NATO, co zakorzeniło nasz kraj w strukturach bezpieczeństwa Zachodu i umocniło potencjał obronny Europy. – Gabinet premiera Jerzego Buzka stworzył solidne fundamenty dla akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wyrazem uznania za zasługi laureata dla pokoju i jedności w Europie było bez wątpienia powierzenie profesorowi funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas uroczystości na darłowskim Zamku Książąt Pomorskich laudację na cześć laureata wygłosiła wybitna aktorka i reżyserka – Krystyna Janda.

Prof. Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie samorządności jako fundamentu demokratycznego państwa. Stwierdził, że traktuje nagrodę jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi opozycji antykomunistycznej i pierwszej Solidarności, którzy swoją walką doprowadzili do przemian demokratycznych w Polsce.

Na dziedzińcu zamku odbyła się także debata pt. „Polska w Europie, dziś i jutro. Szanse i zagrożenia” z udziałem Laureata, red. Adama Michnika, dr Hanny Machińskiej (obrończyni praw człowieka) oraz Andrzeja Byrta, byłego ambasadora RP w Niemczech i Francji.

Uroczystość transmitowała na żywo m.in. stacja TVN24, Onet, Radio Zet oraz odnotowały ją wszystkie liczące się media w Polsce.

Wręczenie nagrody na dziedzińcu darłowskiego zamku poprzedziła uroczysta kolacja wydana w Sali Rycerskiej na cześć Laureata prof. Jerzego Buzka, który zgodził się wejść w skład przyszłorocznej kapituły NKEP.