6 P5146744a Ludzie

„Rozwiń Skrzydła” zaprasza na wakacyjną przygodę

Fot. Nikola Moskal

svg%3E Ludzie

Atelier Nauki i Zabawy „Rozwiń Skrzydła” powstało rok temu, szybko zyskując akceptację rodziców i sympatię dzieci. Swoje pierwsze urodziny uczciło kolorowym piknikiem. Kiedy w połowie maja rozmawialiśmy z Zofią Malinowską, założycielką i właścicielką tego koszalińskiego ośrodka zajęć pozalekcyjnych, miał on już skompletowaną dużą część grup półkolonijnych. Miejsca na półkoloniach oczywiście nadal czekają, ale wybór terminów z każdym dniem staje się mniejszy, warto więc się pospieszyć.

Jak podkreśla Zofia Malinowska, ośrodek zajęć pozalekcyjnych „Rozwiń Skrzydła” nie nastawia się na poszerzanie wiedzy zdobywanej przez dzieci w przedszkolach czy szkołach albo rozwój konkretnych talentów, ale na pobudzanie ich kreatywności, samodzielności i poczucia własnej wartości: – Nie jesteśmy konkurencją dla innych zajęć pozalekcyjnych oferowanych w Koszalinie, często mocno sprofilowanych artystycznie albo sportowo – mówi pani Zofia. – Akcent kładziemy na wszechstronną aktywność dzieci, na poznawanie świata poprzez działanie, budowanie umiejętności skupiania uwagi i ogólnej sprawności myślenia.

W realizacji tego ostatniego celu pomoże z pewnością nowość, którą właśnie wprowadza do swej oferty Atelier. Mowa o „Arytmetyce Mentalnej”, czyli licencjonowanym zestawie ćwiczeń pobudzających zdolności umysłowe i twórcze dziecka.

Jest to sposób pracy edukacyjnej wykorzystujący japońską metodę nauki arytmetyki na liczydle Soroban rozwijającej potencjał intelektualny i funkcjonalny obu półkul mózgu. Stosowana w młodym wieku przyczynia się do istotnego wzmocnienia percepcji i szybkości przetwarzania danych w szarych komórkach, a jej efekty są długotrwałe, a więc pomagają dziecku w osiąganiu sukcesu szkolnego w długiej perspektywie czasu. Warto tu dodać, że osoby systematycznie uczestniczące w zajęciach z arytmetyki mentalnej zdobywają umiejętność obliczeń arytmetycznych bez użycia kalkulatora czy komputera. Narzędziami pracy są wspomniane japońskie liczydło Soroban, autorskie gry logiczne, ćwiczenia kinezjologiczne – w tym kostka Rubika w wersji SpeedCubing.

Zofia Malinowska komentuje: – Arytmetyka mentalna kształtuje zdolność logicznego i krytycznego myślenia, analizy rozumianej jako zdolność wyławiania potrzebnych danych z chaosu informacyjnego, co istotnie zwiększa pewnoś siebie dziecka oraz służy treningowi umiejętności koncentrowania uwagi.

Jak podkreśla założycielka i właścicielka ośrodka Rozwiń Skrzydła, program wszystkich zajęć jest reakcją na to, jak bardzo na co dzień świat dzieci pochłania elektronika i wirtualna rzeczywistość: – Chcemy je odrywać od towarzyszących im na każdym kroku ekranów i pokazywać, jak ciekawy jest świat rzeczywisty. Dla dorosłego są to oczywistości. Jednak dla kilkulatka każde samodzielne doświadczenie ma zupełnie inną wartość, przynoszącą konkretną korzyść jego prawidłowemu rozwojowi. Nawet tak z pozoru banalne działanie jak pieczenie ciasta może stać się przygodą. Czym innym bowiem jest przyglądanie się temu, jak robi to inna osoba, a czym innym samodzielne wykonywanie pewnych czynności.

Atelier Nauki i Zabawy „Rozwiń Skrzydła” działa w Koszalinie przy ulicy Malinowej 3 (Rokosowo) w zielonym otoczeniu rozległego ogrodu i pobliskiego lasu. Obiekt został przygotowany pod potrzeby dzieci również w części sanitarnej. Ośrodek jest monitorowany i dysponuje własnym parkingiem. Rodzice oczekujący na dzieci kończące zajęcia mają do dyspozycji dwie poczekalnie.

Dwustumetrowa powierzchnia użytkowa została podzielona na kilka części. Największa sala nosząca nazwę – jak całe Atelier – „Rozwiń skrzydła” służyć może do organizacji spotkań i imprez okolicznościowych (np. urodzin), albo po prostu jako sala wykładowo-konferencyjna.

Kolejne specjalnie przygotowane pomieszczenie to sala polisensoryczna. W niej odbywają zajęcia z elementami aromatoterapii i muzykoterapii. Skupieniu się, wyciszeniu sprzyjają umieszczone w niej hamaki i duże poduchy do siedzenia. Rzutnik multimedialny kreuje obrazy służące tworzeniu iluzji innej rzeczywistości. W tym „świecie na niby” dzieci przeżywają emocje związane z rozmaitymi czynnościami. Pani Zofia mówi: – Obrazy uruchamiają wyobraźnię dzieci, działają integrująco na ich zmysły. Ćwiczenia pomagają rozwijać umiejętności ruchowe, zdolność koncentracji, są swego rodzaju profilaktyką rozwojową, która skierowana jest do dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Zajęcia aktywizują lub wyciszają wybrane obszary percepcji za pomocą światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki oraz różnorodnych zabawek zwiększających zdolności poznawcze.

Z kolei sala kreatywna to miejsce pomagające dzieciom wykazać się nieskrępowaną aktywnością plastyczną i poznawczą. To tutaj odbywają się eksperymenty i doświadczenia, ale również wspólne przygotowywanie posiłków.

W sali konstrukcyjnej mali odkrywcy poznają budowę różnych rzeczy, uczestniczą w grach i zabawach służących poznawaniu urządzeń – na przykład za pomocą kolorowych klocków. Tutaj również wprowadzane są elementy matematyki, ale w innym niż w szkole ujęciu. Pedagodzy z Atelier prowadzają dzieci w świat przyrody, objaśniają zachodzące w niej zależności. Stosują przy tym Metodę Dobrego Startu, której głównym założeniem jest wspomaganie rozwoju psychomotorycznego dziecka poprzez odpowiednio zorganizowaną zabawę i aktywne wielozmysłowe uczenie symboli graficznych, łatwych wzorów, liter i znaków matematycznych. Zastosowanie Metody Dobrego Startu przeznaczonej do pracy z dziećmi w wieku od 2 do 10 lat jest bardzo szerokie. Najczęściej służy ona przygotowaniu dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania jak również uczeniu liter i cyfr na początku edukacji szkolnej.

Największą przestrzenią do prowadzenia rozmaitych zajęć jest pięknie utrzymany ogród, w którym została urządzona ścieżka sensoryczna, rosną drzewa, krzewy owocowe i warzywa. Część roślin posadziły same dzieci, opiekują się nimi, podlewają je i obserwują.

Pani Zofia komentuje: – W tym wszystkim chodzi o doświadczanie, zrozumienie rzeczywistości, a również o uczenie samodzielności. Jest to edukacja poza ławkami szkolnymi, która jest tak samo ważna jak przedszkolna i szkolna.

Podczas tegorocznym wakacji Atelier Nauki i Zabawy „Rozwiń Skrzydła” ponownie zaprasza dzieci do wspólnego przeżywania przygód podczas półkolonii. Turnusy są tygodniowe i opierają się na czymś, co można nazwać kursami tematycznymi. Jest więc na przykład kurs skauta polegający na zdobywaniu kolejnych sprawności albo kurs małego ogrodnika, podczas którego uczestnicy półkolonii penetrują zielone otoczenie i uczą się opieki nad roślinami w ogrodzie.

– W przypadku każdej nowej grupy kluczowy jest pierwszy dzień – relacjonuje Zofia Malinowska. – Ustalane są reguły, według których będą się odbywały zajęcia. Dominują wtedy zabawy ruchowe, które pozwalają nam poznać charakter poszczególnych dzieci i im samym pozwalają szybciej poznać siebie nawzajem. Program układamy zaś tak, żeby dzieci o różnych zainteresowaniach i predyspozycjach znalazły taki obszar, w którym są najlepsze. Znaczenie ma również to, że grupy są niewielkie a nauczycieli kilkoro, przez co każdy uczestnik znajduje swój osobisty autorytet. W intuicyjny sposób odnajdują one w dorosłych to, co jest im potrzebne.

Niedawny piknik z okazji pierwszych urodzin Atelier pozwalał małym i dorosłym gościom poznać sam ośrodek, jak i charakter prowadzonych w nim zajęć. Motywem przewodnim była motoryzacja – stąd pojawiły się m.in. eleganckie samochody, które wzbudzały zaciekawienie nie tylko najmłodszych. Kilkuletni uczestnicy pikniku mieli do wykonania kolejne zadania, a na finał mogli poczuć się jak kierowcy rajdowi, siadając za kierownicą sportowych aut lub ścigając się na wirtualnym torze, który był jedną z atrakcji pikniku .

KONTAKT: Rozwiń Skrzydła – Atelier Nauki i Zabawy, Koszalin, ulica Malinowa 3, kontakt telefoniczny: 723 688 838, kontakt e-mail: biuro@openwings.pl; www.openwings.pl