Img15682 ok Moda

„Efekt motyla” – sukienki projektu Zuzanny Szczepańskiej

Fot. Andrzej Adamczak (Go Koncept)

Przyjemnie jest odnotowywać młode talenty. Jest nim bez wątpienia Zuzanna Szczepańska, studentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Przy okazji wystawy „Mistrz i Uczeń” (Amfiteatr, 11 kwietnia br.) premierę miała kolekcja zaprojektowanych przez nią zjawiskowych sukienek. My pokazujemy ją Państwu sfotografowaną przez Andrzeja Adamczaka, a w roli modelki występuje sama projektantka.

Zuzanna Szczepańska jest koszalinianką, absolwentką I LO im. Stanisława Dubois. Jak sama mówi, wybór kierunku studiów był czymś naturalnym, bo od dziecka interesowała się plastyką. Uczestniczyła m.in. w cyklicznych warsztatach organizowanych przez Centrum Kultury CK105 w Koszalinie, gdzie uczyła się rysunku, malarstwa i pracy z tkaniną. Obecnie jest studentką III roku Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Jej mentorką jest dr hab., prof. PK Alina Adamczak prowadząca wspólnie z technikiem krawiectwa Katarzyną Eisen Pracownię Ubioru w Katedrze Wzornictwa a jednocześnie opiekująca się Kołem Naukowym The North Fashion skupiającym studentów zainteresowanych projektowaniem ubiorów. Warto przypomnieć, że Koło ma na koncie pokazy mody prezentowane w przestrzeni publicznej Koszalina, a składające się z prac studentów prof. Adamczak.

Prezentowana przez nas linia sukienek jest pierwszą tak dużą samodzielną pracą pani Zuzanny. Autorka tak o niej mówi: – Użyłam tafty i organzy, która pozwoliła stworzyć efektowne kolorowe warstwy. Kolekcja jest właściwie wariacją na temat „małej czarnej”, czyli absolutnej klasyki mody, jednak użycie koloru tworzy zupełnie nową wartość. Nie bez przyczyny całość ma tytuł „Efekt motyla”, bo chodziło mi właśnie o uzyskanie wrażenia lekkości, delikatności, rozświetlenia. Skojarzenia ze słońcem, subtelnym ruchem, zwiewnością są jak najbardziej na miejscu.

Sukienkom towarzyszą torebki, których na prezentowanych zdjęciach nie ma, a które są dopełnieniem poszczególnych projektów. – Przygotowałam cztery stylizacje, ale ten pomysł pozwala przygotować właściwie nieskończoną liczbę wariantów. Bardzo spodobały mi się opinie osób oglądających kolekcję, że jest ona bardzo konsekwentna, bo na pokazaniu konsekwencji bardzo mi zależało. Dzięki konsekwencji całość jest po prostu spójna – komentuje pani Zuzanna.

Co będzie tematem jej pracy dyplomowej (studia pierwszego stopnia na Wzornictwie trwają siedem semestrów), jeszcze nie zdecydowała. Ale jak mówi, chciałaby pokazać coś zaskakującego i równie jak kolekcja sukienek wewnętrznie spójnego. Nie zdecydowała również, gdzie będzie kontynuowała studia po uzyskaniu licencjatu, choć mocno zastanawia się nad pozostaniem w Koszalinie.

Zuzanna Szczepańska jest bardzo aktywną studentką, nie ogranicza się do zajęć na uczelni. Odbyła m.in. staż projektowy w firmie LPP (w swoim portfolio ma ona m.in. takie marki jak Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay), gdzie mogła prześledzić w praktyce drogę od konceptu, przez projekt do masowej produkcji. W styczniu br. wróciła z wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus, który pozwolił jej studiować przez jeden semestr w Lizbonie. Ma również na swym koncie warsztaty prowadzone przez znanego projektanta Michała Starosta. Obecnie przygotowuje się do konkursu i pokazu zatytułowanego „Magia bursztynu w modzie” organizowanego w Gdańsku, do którego się zakwalifikowała.

Michał Starost komentuje: – Lubię pracować z młodymi projektantami, którzy studiują wzornictwo przemysłowe a nie sztukę. Mają szerszy horyzont i bardziej praktyczne podejście. Zuza jest tego przykładem. Ma w sobie ciekawość świata, ale również bardzo dużo wewnętrznej dyscypliny. Wróżę jej sukcesy, bo myśli nieszablonowo, kreatywnie. Potrafi przy tym właściwie wykorzystać warunki, jakie stwarza jej szkoła, w której studiuje. Ma dostęp do lasera, drukarek 3D, ale również stałą profesjonalną opiekę jest niezwykle ważne. Myślę, że ma szansę zrobić liczącą się karierę. Ja jej mocno kibicuję – podkreśla Michał Starost.