4engi konferencja mechaniczny kiph relacja 28 3 2023 1 Biznes

4Engi – święto inżynierów na Politechnice Koszalińskiej

Fot. Adam Paczkowski

Zwiedzanie uczelnianych laboratoriów, możliwości rozmowy z wykładowcami, a przede wszystkim kontakt z przyszłymi pracodawcami – takie atrakcje czekały 28 marca br. na uczestników – zorganizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej – Konferencji Nowoczesnych Rozwiązań dla Biznesu 4Engi.

Po raz czwarty Wydział Mechaniczny (WM) i Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa (KIPH) zaprosiły uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu i wszystkie osoby pasjonujące się nowinkami technicznymi do udziału w wydarzeniu prezentującym wiedzę na temat najnowszych trendów i nowinek w branży produkcyjnej.

Jak powiedział prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan WM, konferencja 4Engi to okazja, by w jednym miejscu mogli spotkać się przedstawiciele pracodawców, uczniowie szkół średnich i reprezentanci środowiska akademickiego. – To wydarzenie wpisuje się w wieloletnią działalność naszego wydziału związaną z przygotowaniem profesjonalnych kadr dla środowiska przemysłowego – dodał.

Dobre studia i dobra praca

W konferencji wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Koszalina i regionu, w tym między innymi z Karlina i Białogardu. Swoją ofertę zaprezentowało natomiast kilkunastu pracodawców z regionu reprezentujących różne branże przemysłu.

Otwierając wydarzenie rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, zachęcała młodych ludzi do obejrzenia uczelnianych pracowni, rozmów z przedstawicielami firm i podejmowania w przyszłości studiów na naszej uczelni.

– Czwórka w nazwie konferencji ma wymiar podwójny, ponieważ jest nie tylko grą słów, lecz również przypomnieniem o czterech istotnych cechach tego wydarzenia – przypomniała prof. Danuta Zawadzka. – Chodzi o podkreślenie rangi kształcenia technicznego i znaczenia inżynierii dla rozwoju wszystkich dziedzin życia, połączenie obszarów nauki i biznesu, przybliżenie uczestnikom, wśród których jest wielu młodych ludzi, potencjału kierunków inżynierskich technologicznego konkretnych przedsiębiorstw oraz zintegrowanie środowiska inżynierskiego, którego nasi absolwenci stanowią największy procent.

svg%3E Biznes

Oferta dla konkretnych firm

– Chcemy pokazać, że w Koszalinie można zdobyć dobre wykształcenie i pracować w dobrych przedsiębiorstwach – podkreślił Piotr Huzar, prezes KIPH.

Na wykwalifikowanych specjalistów czekają firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym, obróbką szkła, przetwórstwem drewna, produkcją urządzeń elektrycznych i podzespołów elektronicznych. – Młodzi ludzie już w czasie studiów mogą nawiązać współpracę z przyszłymi pracodawcami i tak kształtować swoją przyszłość – uważa Piotr Huzar.

Prof. Waldemar Kuczyński przypomina, że WM od lat prowadzi wykłady specjalistyczne i zajęcia laboratoryjne. Dostosowuje też ofertę kształcenia do potrzeb konkretnych firm, czego przykładem są między innymi studia zamawiane na kierunku mechanika i budowa maszyn dla firmy Scania, dodatkowa specjalność na kierunku energetyka z myślą o koszalińskim Kospelu i moduł specjalnościowy dla firmy Buglo.

Poszukiwania pracowników

Podczas wydarzenia uczniowie zatrzymywali się między innymi przy stanowisku Kospelu, który jest producentem pomp ciepła, przepływowych podgrzewaczy wody i kotłów elektrycznych. Jak poinformował Paweł Krzemiński z działu HR przedsiębiorstwa, w firmie na zatrudnienie mogą liczyć inżynierowie na stanowiskach: technologa, konstruktora, operatora urządzeń.

„Nie możemy doczekać się, aż skończysz studia!” – tym hasłem przyszłych inżynierów kusiła z kolei firma Motherson. Pod nazwą Kabeltechnik Polska prowadzi zakłady w Białogardzie, Czaplinku i Drawsku Pomorskim. Jest producentem wiązek kablowych i szaf sterowniczych wykorzystywanych w pojazdach szynowych. – Bez naszych wyrobów pociąg czy tramwaj nie pojedzie – przyznała Anna Zaniewska z działu HR Kabeltechnik Polska. Firma poszukuje inżynierów na różne stanowiska. – Mamy w swoich szeregach wielu absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Niektórzy wiążą się z nami już na etapie studiów: odbywają płatne staże i podejmują pracę sezonową. Potrzebujemy także specjalistów do działów okołoprodukcyjnych: księgowości, logistyki.

svg%3E Biznes

Staw skokowy konika polnego

Oprócz rozmów z pracodawcami uczniowie mogli zapoznać się z samą uczelnią. Obejrzeć laboratoria WM, w tym między innymi: Centrum Szybkiego Prototypowania (druk 3D w metalu), Centrum Edukacji Technicznej HASS (obrabiarki CNC) i Laboratorium Energetyki (prezentacja stanowisk dydaktyczno-badawczych z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii z zakresu energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, hydroenergetyki i pomp ciepła). W pracowni technologii żywności i żywienia człowieka można było poznać na przykład nowoczesne metody badania żywności.

Obejrzenie w powiększeniu stawu skokowego konika polnego czy poznanie budowy włosa – to z kolei atrakcje laboratorium mikro- i nanoinżynierii. W tym miejscu dr inż. Filip Szafraniec wprowadzał młodych ludzi w świat inżynierii w skali mikro. Prezentował działanie mikroskopu laserowo-konfokalnego i profilografometru – to urządzenie, które z dużą precyzją mierzy wysokość powierzchni.

Inne spojrzenie na nauki ścisłe

Do młodych ludzi najlepiej przemawiają przykłady, zwłaszcza, gdy dotyczy to nauk ścisłych, technicznych. Wydział Mechaniczny ma nie tylko kilka centrów badawczych z ofertą adresowaną do biznesu, lecz także nowoczesne pracownie, w których wsparta sprzętem myśl technologiczna może zmieniać rzeczywistość.

– Jesteśmy pod wrażeniem precyzji tych urządzeń – mówił Wiktor Gawlikowski, uczeń Zespołu Szkół w Karlinie (klasa mechatroniczna) po wizycie w pracowni dr inż. Filipa Szafrańca.

Podczas konferencji 4Engi uczniowie mogli wysłuchać trzech prelekcji. O nowoczesnym chłodnictwie przemysłowym mówił Tomasz Fir z firmy Espersen. Przedstawiciele firmy Buglo (producent urządzeń na place zabaw) mówili o tym, jaka jest recepta na sukces na rynkach zagranicznych. Dr hab. inż. Piotr Piątkowski profesor PK, kierownik Katedry Transportu WM przedstawił natomiast przyszłość elektromobilności.