KCS studio full 8 Zdrowie i uroda

Przygotuj swoje stopy do lata

Dla wielu osób stopy są tematem drażliwym i pomijanym, jednak dla podologów to ogromnie fascynujące części ciała. Odciski, wrastające lub zmienione chorobowo paznokcie, pękające pięty, sucha skóra, zrogowacenia – tak wygląda przeciętny dzień podologów. Każdy zgłoszony do naszego gabinetu problem to nowa historia i wspaniała okazja do budowania świadomości społecznej, o tym jak ważna dla zdrowia jest kondycja naszych stóp – mówi Karolina Włodarczyk, właścicielka gabinetów podologicznych Koszalińskiego Centrum Stopy.

Ze stopami jest trochę tak jak z zębami: systematyczna, codzienna pielęgnacja jest ważnym elementem profilaktyki wielu problemów zdrowotnych. Jednak często bywa tak, że zaczynamy się nimi interesować dopiero wtedy, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe.

Skuteczność przede wszystkim

svg%3E Zdrowie i uroda

Karolina Włodarczyk, właścicielka gabinetów podologicznych Koszalińskiego Centrum Stopy, mówi: – Już na studiach na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, wiedziałam że podologia to specjalizacja, w której będę chciała się dalej kształcić. Dzięki niej mogę realnie wpływać na komfort życia osób, które borykają się z problemami stóp. Stopy to nasz fundament, noszą nas, dają nam swobodę przemieszczania się. Są też obrazem naszego ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oceniając stan i wygląd stóp możemy odczytać dużo na temat zdrowia danej osoby. Świadome traktowanie ciała jako całości, patrzenie w szerszej perspektywie, a przez to prowadzenie skutecznych terapii podologicznych to była idea, która przyświecała mi podczas otwierania gabinetu osem lat temu i jest nią niezmiennie do dziś. Myślę, że dzięki temu przyciągam do siebie tak wspaniałe osoby, które tworzą mój zespół podologów. Mają te same wartości, a przez to uzupełniamy się oraz wspieramy się wzajemnie w działaniach i rozwoju. Fajnie jest mieć poczucie, że Koszalińskie Centrum Stopy rozwija się w oparciu o tak ważne idee.

Podolog – specjalista od stóp

Podologia to zawód paramedyczny zajmujący się specjalistycznymi terapiami skóry i paznokci stóp, ale także zabiegami profilaktycznymi. Pani Karolina wyjaśnia: – Celem stosowanych terapii nie jest samo usunięcie problemu, tylko znalezienie i usunięcie przyczyny powstawania danej zmiany. To przyśpiesza terapię oraz zmniejsza nawrotowość problemu. Szeroka wiedza z wielu dziedzin oraz liczne współprace z innymi specjalistami dają nam przestrzeń na to, by dać naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania – mówi. – Kiedy zaczynałam przygodę z podologią ponad 10 lat temu niewiele osób wiedziało, kim jest podolog, jakie problemy rozwiązuje, dziś ta świadomość jest coraz większa, co bardzo nas cieszy. Odbywając dziesiątki szkoleń, miałam szczęście spotkać na swojej drodze najlepszych nauczycieli, którzy przekazali mi wiedzę na poziomie światowym. To była doskonała podwalina do realizacji wizji gabinetu, w którym szuka się rozwiązań indywidualnie dla każdej osoby dzięki pełnemu zrozumieniu danego problemu.

Czym różni się podolog od kosmetyczki wykonującej pedicure?

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina w Polsce, ale dynamicznie rozwijająca się. Wcześniej pielęgnacją stóp zajmowały się głównie kosmetyczki wykonujące pedicure, a kiedy pojawiały się poważniejsze zmiany klienci byli kierowani do lekarzy. – Podologia jest specjalizacją wpisującą się pomiędzy te dwa zawody. Z powodzeniem współpracujemy zarówno z wieloma gabinetami kosmetycznymi jak i z lekarzami – podkreśla Karolina Włodarczyk. – Wiele osób, które przychodzą pierwszy raz na podstawowy zabieg podologiczny w celu usunięcia twardej zrogowaciałej skóry i opracowanie paznokci, jest zaskoczonych przebiegiem tej wizyty, ponieważ znacznie odbiega on od klasycznego pedicure u kosmetyczki. Główną różnicą jest usuwanie zrogowaceń za pomocą specjalnej nieinwazyjnej techniki pracy skalpelem i dłutem podologicznym. Dzięki temu możemy z ogromną precyzją opracować twardy i gruby naskórek, a także opracować pęknięcia bez uszkadzania skóry. W efekcie czego, po zabiegu skóra stóp jest są dużo bardziej miękka, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż po wizycie u kosmetyczki.

Pani Karolina kontynuuje: – Tłumaczę to na przykładzie pedicure, bo tak potocznie kojarzy się pracę ze stopami, ale pamiętać należy, że podolog w przeciwieństwie do kosmetyczki, zajmuje się także chorobami skóry i paznokci stóp. To one są głównymi elementami naszej pracy. Z każdy klientem, który do nas trafia przeprowadzamy wywiad, zakładamy mu kartę informacyjną, prowadzimy pełną historię terapii wraz z dokumentacją. Ważne są wszystkie aspekty dotyczące zdrowia i stylu życia danej osoby, bo to one wpływają na to, jakie procedury dobierzemy w danym przypadku.

Kto może się zgłosić do podologa?

svg%3E Zdrowie i uroda

Szacuje się, że ponad 80 procent społeczeństwa ma problemy ze stopami – dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Do Koszalińskiego Centrum Stopy można się zgłosić z problemami takimi jak wrastające i wkręcające paznokcie, grzybica, zmienione paznokcie, odciski, modzele, pękające pięty czy po profesjonalną pielęgnację stóp. Warto podkreślić, że im wcześniej skorzysta się z pomocy specjalisty, tym sama terapia będzie krótsza i łatwiejsza.

Wizyty u podologa to nie tylko terapia dolegliwości, ale i profilaktyka. Pamiętajmy, że nasze stopy, powinny być kontrolowane.

Wiele osób borykających się z problemami na stopach, wciąż krąży pomiędzy dermatologami, kosmetyczkami, chirurgami – szukając rozwiązania swoich problemów. Wstydzą się ich wyglądu, nadpotliwości czy grzybicy. Zrywają wrastające paznokcie u chirurga, nie mając świadomości, że ich terapię można przeprowadzić nieinwazyjnie. Na własną rękę „leczą” grzybicę paznokci, kupując popularne, reklamowane środki, nie zdając sobie sprawy, że aby terapia była skuteczna, należy w pierwszej kolejności zbadać, z jakim rodzajem patogenu mamy do czynienia, by dobrać adekwatny preparat, a także odpowiednio opracować zmienioną płytkę paznokciową i zadbać o dodatkowe obszary wspomagające terapię.

Karolina Włodarczyk mówi: – W grupie naszych klientów są osoby, które pracują w ciężkim, specjalistycznym obuwiu, długo stoją przy maszynach, czy intensywnie uprawiają sport. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych pęcherzy, uszkodzeń paznokci, zakażeń czy innych problemów typowych dla osób aktywnych fizycznie. Kolejną znaczącą grupą są osoby starsze, które ze względu na występujące choroby oraz ograniczenia ruchowe nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić z bieżącą pielęgnacją stóp.

Ciągły rozwój

svg%3E Zdrowie i uroda

– Koszalińskie Centrum Stopy to jedno z największych centrów podologicznych w regionie. Można by było uznać, że skoro tyle lat zajmujemy się terapiami stóp, to wiemy o nich wszystko. Ale prawda jest taka, że im więcej o nich wiemy, tym więcej otwierają w nas obszarów do eksploracji. Dużo daje to, że mamy swój zespół pięciu podologów. Każda z nas jest pasjonatką podologii, ale każda w nieco innym nurcie, specjalizując się w konkretnych problemach stóp. Jednak wspólnie widzimy ogromną potrzebę wykorzystywania holistycznych metod wspomagania organizmu. Dlatego ogromną wagę przykładamy do pogłębiania wiedzy oraz współpracy z fizjoterapeutami, dietetykami, lekarzami, refleksologami – podkreśla pani Karolina. –

Dzięki temu wciąż doskonalimy procedury zabiegowe, ale i tworzymy autorskie metody pracy. Jednym z nich są nasze autorskie zabiegi, stworzone przez zespół Koszalińskiego Centrum Stopy Skin Repair. Moje flagowe szkolenia, które prowadzę, dotyczą anatomii i fizjologii skóry. To pogłębiona wiedza na temat procesów jakie w niej zachodzą oraz mechanizmów naprawczych zainspirowała nas do poszukiwania rozwiązań, które będą dawać jeszcze lepsze efekty naszej pracy.

Jako jedne z pierwszych osób w Polsce, poznałyśmy izraelskie systemy terapeutyczne, w których precyzyjnie dobieramy odpowiednie parametry do danego problemu. Bazują one na certyfikowanych ekologicznych wyciągach roślinnych, które wnikają w głąb skóry i regulują pracę komórek. Dołożyłyśmy do tego swoje sprawdzone techniki oraz rozwiązania, co przynosi efekty wcześniej nieosiągalne tradycyjnymi metodami pracy.

Nasi klienci, którzy skorzystali z tych zabiegów nie wyobrażają sobie już inaczej dbać o swoje stopy. Skóra dłużej utrzymuje się w dobrej kondycji, jest miękka, elastyczna, nawilżona i znacznie wolniej rogowacieje.

Początek wiosny to ostatni moment, by rozpocząć przygotowywania do sezonu letniego, w którym znacznie większą wagę przykładamy do wyglądu naszych stóp – nie tylko w kontekście pielęgnacyjnym, ale szczególnie odnośnie terapii problemów paznokci. To ostatnia szansa, by przywrócić im zdrowy i estetyczny wygląd.

Co roku dzięki naszym terapiom wiele osób może wreszcie odważnie odsłonić swoje stopy. Na nowo poznaje smak radości korzystania z ciepłych dni. Z ogromnym zadowoleniem pomagamy im odzyskać zasłużoną pewność siebie.

Jeżeli więc zmagasz się z problemami lub chcesz sprawdzić kondycję swojej skóry i paznokci, zapraszamy serdecznie!

svg%3E Zdrowie i uroda

Koszalińskie Centrum Stopy

ul. Spółdzielcza 5/1
75-205 Koszalin
tel. 500 300 558
www.centrumstopy-koszalin.pl