cover 3904d Wydarzenia

Prestiżowa nagroda dla Forum Koszalin

W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Mobile Web Awards rozstrzygniętego niedawno w Bostonie (USA) aplikacja mobilna Rowery na Forum, stworzona według pomysłu i na zlecenie koszalińskiego Centrum Handlowego Forum, zdobyła główną nagrodę w kategorii Best Regional Mobile Application.

svg%3E Wydarzenia

Aplikacja Rowery na Forum jest swego rodzaju przewodnikiem. Miłośnikom wypoczynku na dwóch kółkach umożliwia wytyczanie własnych tras lub skorzystanie z 30 gotowych pomysłów na wycieczki po najpiękniejszych nadmorskich ścieżkach i drogach rowerowych w Koszalinie i jego okolicach. Pozwala również na udział w systemie punktowym, w którym aktywność rowerzysty przekłada się na drobne upominki ze strony CH Forum.

Komisja konkursowa istniejącego od 35 lat Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu Internetowego (The Web Marketing Association), które stawia sobie za cel wyznaczanie wysokich standardów w marketingu internetowym, przyznała aplikacji Rowery na Forum tytuł najlepszej w 2022 roku w kategorii Best Regional Mobile Application. Blisko 50 ekspertów doceniło ją m.in. za wyjątkowy zestaw funkcjonalności (w tym rowerowy route-planner) połączony z przyjaznym designem oraz łatwością użytkowania. Komisja podkreśliła, że aplikacja łączy nietuzinkową formułę promocji obiektu handlowego z wykorzystaniem sfery CSR, oferując bezpłatne narzędzie mobilne do nawigacji rowerowej dla mieszkańców miasta i turystów. Nie skupia się więc na prezentacji wnętrza obiektu, jak czyni większość aplikacji tworzonych przez galerie handlowe, ale realizuje projekt pro publico bono, dla którego działalność biznesowa jest niejako tłem.

Urszula Lipińska, dyrektor Centrum Handlowego Forum Koszalin, tak wspomina genezę aplikacji: – Pomysł zrodził się w naszym zespole, a wiązał się z moją obserwacją, że Koszalin wraz z siecią wewnętrznych i zewnętrznych tras rowerowych jest czymś niezwykłym w skali kraju. Nawet Gdańsk czy Kraków, a znam te miasta dobrze, nie mają tyle do zaoferowania rowerzystom w formie infrastruktury rowerowej co Koszalin. Warto się tym chwalić. Zwróciliśmy się więc do firmy Amistad, której dziełem jest między innymi aplikacja Traseo, chyba najbardziej znana wśród polskich rowerzystów. I to był strzał w „dziesiątkę”. Od początku przyjęliśmy założenie, że aplikacja ma być czymś atrakcyjnym, niezależnie od propozycji handlowych naszego centrum. Chcieliśmy, by sytuowała nas jako część lokalnego środowiska, bo tak chcemy być postrzegani. Tak więc na pierwszym planie miała się znaleźć praktyczność i oferowane przez aplikację możliwości. Chcieliśmy dać coś miastu, nie oczekując nic w zamian. Dlatego aplikacja dla wszystkich użytkowników pozostaje darmowa, a rozwijamy ją wyłącznie z własnych środków.

Użytkowników aplikacji systematycznie przybywa. Sama aplikacja stale się wzbogaca – w najbliższym czasie przybędzie 5 lub 6 nowych tras – w tym atrakcyjne dla rodzin z małymi dziećmi, a więc stosunkowo łatwe, na których rodzice nie będą się stresować, czy dzieci dadzą radę je pokonać.

Punkty handlowe działające w Centrum Handlowym Forum przygotowują zestaw specjalnych propozycji dla jej użytkowników. Skorzystanie z nich będzie możliwe przez logowanie się do aplikacji i zbieranie wirtualnych kuponów.

Warto wspomnieć, jakie efekty przyniosła ubiegłoroczna akcja charytatywna na rzecz koszalińskiego hospicjum. Użytkownicy aplikacji „kręcili” kilometry, za które Forum przekazywało pieniądze na rzecz tej placówki. Dzięki zaangażowaniu użytkowników na konto hospicjum wpłynęło kilkanaście tysięcy złotych.

Na kolejny sezon rowerowy CH Forum przygotowuje kolejne atrakcje, a wszystko rozpocznie się od uroczystej inauguracji sezonu, która nastąpi najpewniej w maju.

Dodajmy, że aplikacja mobilna Rowery na Forum to funkcjonalne narzędzie dla rowerzystów dostępne zarówno na platformie iOS, jak i Android, w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej oraz niemieckiej. Aplikacji towarzyszy też strona internetowa wraz z interaktywną mapą wyposażoną w sieć tras i route-planner: https://rowerynaforum.pl/mapa.

Każda trasa pokazana w aplikacji jest wzbogacona o opisy, zdjęcia i nagrania audio przybliżające i opisujące interesujące miejsca. Użytkownicy mają ponadto możliwość wyznaczenia dowolnej trasy rowerowej z punktu do punktu w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Na mapie pojawi się wówczas wyznaczona trasa, a aplikacja w trybie offline będzie prowadziła po niej rowerzystę.

W aplikacji rowerzysta sprawdzi też prognozę pogody dla terminu zaplanowanego przejazdu, co pozwoli mu na odpowiednie przygotowanie się do wycieczki.

Firma Amistad Mobile, która stworzyła Rowery na Forum, ma siedzibę w Krakowie. Od lat związana jest z rynkiem geolokalizacji, nawigacji, turystyki i informacji przestrzennej. Jest liderem w swojej branży, posiadając kilkanaście lat doświadczenia, setki realizacji internetowo-mobilnych w portfolio. Jest właścicielem autorskiej platformy Treespot, swoistego silnika programistycznego, który umożliwia tworzenie regionalnych rozwiązań mapowych, stabilnych w działaniu i przyjaznych w użytkowaniu. Dzięki temu, że każdy moduł już został gdzieś wdrożony, mniejsza jest potrzeba testowania, szybszy czas i niższa cena implementacji niż w przypadku przeciętnych ofert rynkowych. W swoich aplikacjach mobilnych i stronach internetowych firma wykorzystuje m.in. systemy route-planningu i nawigacji outdoorowej, technologie augmented reality, modele i mapy 3D, audioprzewodniki, fotoretrospekcję i szereg innych funkcjonalności.