IMG 0997 rotated Lato 2022

Zielone miejsce wyciszenia

Od 30 lat Ogrody Hortulus w Dobrzycy systematycznie powiększają swoją powierzchnię jako unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej. Położone są w powiecie koszalińskim w wyjątkowej strefie klimatycznej 7b, czyli o dużej mrozoodporności roślin.

Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus. Ogrody oddalone są tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.

Ogrody Tematyczne Hortulus

Ogrody Tematyczne Hortulus, różnią się od typowych ogrodów botanicznych czy dendrologicznych – są to ogrody pokazowe. W tego typu ogrodach, najważniejszą cechą jest kompozycja roślinna i styl ogrodowy. Nie znajdziesz tu setek tabliczek z opisem i nazwą roślin, które niestety zakłócają odbiór wizualny ogrodu. W Ogrodach Tematycznych znajduje się blisko 30 małych ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce. Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Znajdują się tu autorskie ogrody, które połączone są w grupy: Woń-Aromat-Zapach, Barwa-Światło-Cień, Szum-Szelest-Cisza-Dźwięk.

Przy Ogrodach Tematycznych znajduje się Caffebar Barwinek, market „Ogród i Galeria”, centrum ogrodnicze oraz szkółka roślin ozdobnych.

Ogrody Hortulus Spectabilis

Udostępnione dla zwiedzających zostały w 2014 roku. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha. Obecnie zagospodarowane i udostępnione dla zwiedzających jest 8 ha z planowych ogrodów. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha. W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Ciekawym założeniem, tego kompleksu jest nowa grupa ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Trwa oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową.

Na terenie Ogrodów znajdują się Caffebar Rumianek oraz sklep z pamiątkami „Serduszkowa Chata”.

Informacje praktyczne

Przy obu ogrodach znajdują się bezpłatne parkingi i toalety oraz miejsca zabaw dla dzieci.

Ze względu na zagospodarowanie i ukształtowanie terenu w Ogrodach Tematycznych Hortulus nie ma możliwości zwiedzania z wózkami – dotyczy to również wózków inwalidzkich. Dla najmłodszych dzieci konieczne jest zabranie nosidełek lub chust.

Ogrody Hortulus Spectabilis przystosowane są do poruszania się wózkiem inwalidzkim i dziecięcym.

Na terenie biletowanym obu ogrodów obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania zwierząt. Dotyczy to również wszystkich ras psów czy kotów noszonych na rękach i w torbach. Podczas zwiedzania ogrodów, psy można zostawić w specjalnie do tego przeznaczonym, zacienionym miejscu z dostępem do wody pitnej.

www.hortulus.com.pl