co45675g Kultura

Kto czyta, nie błądzi – Nowości Wydawnictwa ZNAK

Anne Sverdrup-Thygeson: „Ekipa do naprawy świata”

svg%3E Kultura

Autorka jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Na prostych i wymownych przykładach pokazuje, jak natura nas wspiera, leczy i ratuje każdego dnia. Anne Sverdrup-Thygeson w dowcipny sposób udowadnia, że zwierzęta i rośliny potrafią znacznie więcej niż nam się wydaje! A przede wszystkim uzmysławia czytelnikowi, że człowiek jest tylko jednym z 10 milionów żyjących na Ziemi gatunków. Może i najbardziej inteligentnym, ale wyrządzającym naturze najwięcej szkód i jedynym zdolnym zagrozić sobie samemu.

Andrea Riccardi: „Kościół płonie. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość?”

svg%3E Kultura

Autor, włoski historyk, wykładowca akademicki specjalizujący się w historii nowożytnej, komentator życia Kościoła, zaprasza do refleksji nad schyłkiem katolicyzmu. Nie ucieka od trudnych pytań. Czy Kościół jest moralnym bankrutem? Czy chrześcijaństwo przetrwa bez instytucji? „W historii nic nie jest bezpieczne. Także Kościół. Wierni wierzą w jego boską instytucję ustanowioną mocą Założyciela, ale doświadczają też jego kruchości i niepewności. Mówienie o „stanie terminalnym” czy silnym kryzysie nie jest oznaką braku wiary ani pesymizmu – to raczej rozważanie i interpretowanie realnych hipotez. Klarowna analiza nie jest sprzeczna z postawą wiary” – przekonuje Andrea Riccardi.

Helen Tupper, Sarah Ellis: „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz”

svg%3E Kultura

Żyjemy w świecie, w którym częste i płynne zmienianie ról, branż czy lokalizacji staje się normą. Ta nowa rzeczywistość może być stresująca i przytłaczająca, ale jeśli wiesz, jak się w niej poruszać, okazuje się pełna możliwości i sensu. Jednak aby w pełni skorzystać z wolności, jaką oferuje nam współczesny rynek pracy, każdy z nas musi najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Jakie są moje mocne strony? Co jest dla mnie ważne w życiu? Co mnie napędza i motywuje? Bez względu na to, na jakim etapie swojej drogi zawodowej jesteś, dzięki temu poradnikowi rozpoznasz swoje mocne strony, zdefiniujesz wartości, które cię motywują, poczujesz większą pewność siebie.

Jüne Plã: „Klub rozkoszy”

svg%3E Kultura

Napisany z kobiecego punktu widzenia francuski poradnik, który skupia się na 1001 sposobach sprawienia sobie – i nie tylko sobie – przyjemności w nieskrępowany i radosny sposób. Książka uzupełniona jest autorskimi rysunkami, dzięki którym można dokładnie poznać mapę stref erogennych. Zdaniem autorki, nawet we Francji edukacja seksualna jest pełna luk, dlatego Jüne spory rozdział poświęciła fundamentom seksualności, zasadom, różnorodności, komunikacji z partnerem lub partnerką.

Enid Blyton: „Zaczarowany Las”

svg%3E Kultura

Sprzedało się pół miliarda (to nie pomyłka, pół miliarda!) jej książek, a w Polsce mało kto o niej słyszał a jeszcze mniej osób ją czytało. Enid Blyton napisała 700 książek i zdobyła światowe uznanie. Choć karierę pisarską rozpoczęła 100 lat temu, do dziś pozostaje uwielbianą na całym świecie autorką. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w 2008 roku w plebiscycie na najlepszego pisarza, w którym głosowały dzieci, pierwsze miejsce zajęła właśnie ona. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że szczyty list bestsellerów podbijała wówczas seria o Harrym Potterze, a J. K. Rowling była niekwestionowaną faworytką tego konkursu. Jej ‚‚przegrana” z Blyton okazała się więc ogromnym zaskoczeniem. W styczniu ZNAK wydał wreszcie „Zaczarowany las”, w lutym ukaże się „Niebosiężne Drzewo”, a w marcu – „Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa”. Tym sposobem Enid Blyton wkroczyła w świat wyobraźni również polskich dzieci.