K. Kasprzaki A. Wojtczak Zdrowie i uroda

Podologica – Instytut Zdrowych Stóp

Plastyka wałów okołopaznokciowych to zabieg stosunkowo nowy, choć dotyczy problemu powszechnego. Bywa ostatnim ratunkiem w sytuacjach, gdy podolog rozkłada ręce, wiedząc, że nie nie jest w stanie pomóc pacjentowi innymi metodami. W Koszalinie i regionie zabieg jest dostępny wyłącznie w Centrum Medyczno- Rehabilitacyjnym Remedica. Wykonuje go dr Aleksander Wojtczak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz specjalista podologii właścicielka Instytutu Zdrowych Stóp Podologica, Katarzyna Kasprzak.

Drogi specjalistów przecięły się w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica, drugim miejscu, w którym przyjmuje pacjentów podolog Katarzyna Kasprzak. – Bardzo mi zależało, żeby wprowadzić do mojej oferty zabiegowejg chirurgię palca, bo pojawiało się u nas mnóstwo pacjentów z problemami, przy których kończyły nam się metody leczenia podologicznego – wspomina. – Długo szukałam specjalisty, który podjąłby się przeprowadzania zabiegów. Sporo wiedziałam o plastyce wałów i jak świetne są jej efekty. Z dr Aleksandrem Wojtczakiem skontaktował nas dr Andrzej Loranc prezes Remedica. Współpracę nawiązaliśmy w 2019 r. Od tego momentu nasi pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technik i bardzo potrzebnych zabiegów, a dzięki temu wachlarz usług Podologica jest kompleksowy.

Najprościej mówiąc, plastyka wałów okołopaznokciowych polega na wycięciu przerostów w obrębie płytki paznokciowej. Tylko i aż tyle, bo tak niewielki obszar potrafi przysporzyć mnóstwa problemów. – Przerosty wyglądają jak poduszeczki, które wystają ponad paznokcie, jakby okalają go – tłumaczy Katarzyna Kasprzak. – Kiedy paznokieć wrasta w te miejsca, tkanka jest zaczerwieniona, pojawia się tkliwość, potem silniejszy ból i stan zapalny. Czasem rozwija się on tak bardzo, że powoduje poważne zmiany w tkance. O tym, że czas na chirurgię wiemy, gdy nawet po długiej terapii podologicznej, problem wraca.

Przypadłość jest częsta, zwłaszcza u osób młodych, także dzieci. Przyczyny mają podłoże genetyczne, a czasem błahe, jak uraz, uderzenie, a nawet dłuższy spacer. Zmiany mogą się pojawić w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia czy nieprawidłowego przycinania paznokci.. Czasem wyraźnej przyczyny nie ma. Wrastanie przeważnie dotyczy dużego palca, mniejsze udaje się wyprowadzić metodami podologicznymi. Nieleczony przerost wałów jest niestety powszechny. Zdarza się, że pacjenci ze stanem zapalnym i bólem borykają się latami, doprowadzając do sytuacji, gdy zabieg jest jedyną opcją na normalne funkcjonowanie.

Plastyka wałów okołopaznokciowych jest alternatywą do chirurgicznych metod leczenia wrastających paznokci, dużo bardziej radykalnych. – W warunkach szpitalnych stosuje się różne techniki, zazwyczaj usuwając paznokieć w części lub w całości – tłumaczy Aleksander Wojtczak. – My proponujemy nowatorską technikę, opracowaną przez Urszulę Staszek-Szewczyk – chirurga ogólny, radioteraputa oraz Dominikę Bilik, podolożkę, u których się szkoliliśmy. Nie usuwamy i nie naruszamy płytki paznokciowej. Skupiamy się na wycięciu przerostu wałów, zawsze opracowujemy obie strony. Boki paznokcia są finalnie w całości odsłonięte i nie ma możliwości, by wrastały w poduchy. Kluczowe jest słowo „plastyka”, bo wykonujemy zabieg nie tylko po to, by wyeliminować stan chorobowy czy ból, ale by palec ładnie wyglądał.

Procedura zabiegowa zaczyna się od konsultacji podologicznej z Katarzyną Kasprzak. – Do zabiegu kwalifikuję przypadki, które zapowiadają długie i bolesne leczenie, i którym na dłuższą metę nie będę mogła pomóc – wyjaśnia właścicielka gabinetu Podologica. – Zabieg wykonywany jest przez doktora Aleksandra Wojtczak w Centrum Medyczno- Rehabilitacyjnym Remedica. Po trzech dniach zmieniamy opatrunek, po dwóch tygodniach ściągane są szwy. Plastykę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesna.

Na czas rekonwalescencji pacjenci otrzymują też zwolnienie lekarskie. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń, ogranicza chodzenie i nie ma chorób lub dolegliwości, które zaburzałyby proces gojenia ran, to przebiega on bezproblemowo i w granicach miesiąca może wrócić do pracy i normalnej aktywności. – Czas zwolnienia przedłużamy, jeśli pacjent pracuje w środowisku, w którym jest narażony na działanie wilgoci, wody albo urazów – zaznacza Aleksander Wojtczak.

Koszt zabiegu może się wydawać się spory, ale warto podkreśli, że stanowi 1/3 długotrwałego leczenia podologicznego. – Nawet jeśli uda się nam wyprowadzić stan chorobowy, to na jakiś czas – podkreśla Katarzyna Kasprzak. – Później zapalenie powraca. Jeśli ktoś ma tendencję do przerostu wału i wrastających paznokci, może to być niekończący się, uciążliwy, nawet wieloletni proces. Tymczasem z pomocą plastyki skutecznie pozbywamy się problemu, oszczędzamy czas, nerwy i pieniądze.

Warto doda, że zespół chirurg – podolog wykonuje również inne zabiegi z zakresu podochirurgii, między innymi plastykę opuszka. – Przeważnie dotyczy ona paznokci pourazowych – wyjaśnia Katarzyna Kasprzak. – Mówimy wówczas o przeroście opuszka, spowodowanego wyroślą na paliczku dystalnym. Taki stan wymaga interwencji chirurgicznej.


svg%3E Zdrowie i uroda

Katarzyna Kasprzak – założycielka i właścicielka Instytutu Zdrowych Stóp Podologica w Koszalinie. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia i Urody w Szczecinie, kosmetolog, podolog.

Od 10 lat zajmuje się oceną stanu stóp, diagnozowaniem, leczeniem powstałych zmian na skórze i paznokciach stóp. Pasjonatka chirurgii palca. Wiedzę na bieżąco zdobywa na sympozjach i konferencjach, na których poruszane są poważne problemy z zakresu chirurgii palca, zmian skórnych w obrębie stóp oraz z zakresu biomechaniki kończyny dolnej.

svg%3E Zdrowie i uroda

Aleksander Wojtczak – absolwent wyższego studium zawodowego w Kaliszu na kierunku farmacja oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od 2017 roku specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Od 11 lat pracuje na oddziale ortopedycznym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, gdzie zdobył doświadczenie w zakresie artroskopii stawu kolanowego, endoprotezoplastyki biodra i kolana, chirurgii ręki i stopy, operacjach złamań kończyn. W Centrum Remedica pracuje od ponad 2 lat, gdzie zajmuje się chirurgią paznokcia, oraz konsultuje pacjentów pod względem ortopedycznym w Uromedzie.