cover 3402 Kultura

Kto czyta, nie błądzi

Jana Lityński: „Ucieczka do wolności. Autobiografia”

svg%3E Kultura

Prace nad książką przerwała tragiczna śmierć Jana Lityńskiego w lutym 2021 roku. Ruszył na kruchy lód, by ratować psa. Utonął.

Człowiek drobnej postury, ale wielkiej osobistej odwagi cywilnej. Jan Lityński – działacz, polityk, opozycjonista w czasach PRL. Świadek kluczowych wydarzeń w historii Polski. Więzień polityczny skazany za udział w protestach Marca ’68. Walczył w wolność naszego kraju, a potem z wiarą współtworzył go na nowo. Dla wielu był autorytetem.

„Ucieczka do wolności” to niezwykle szczera i intymna, błyskotliwa i pełna niuansów autobiografia człowieka, który całe życie poświęcił innym. Świadectwo niegasnącej odwagi i determinacji w walce o lepsze jutro.

W posłowiu Agnieszka Holland pisze: „Z tych wspomnień przebija nie tylko wyrazistość poglądów autora, wierność wyznawanym wartościom, ale przede wszystkim szacunek dla innych. Nawet dla tych, z którymi w wielu ważnych sprawach zupełnie się nie zgadzał. Czytając te wspomnienia, poczułam nostalgię, tęsknotę za czasami, kiedy taka postawa nie była aż tak wyjątkowa… Kiedy różnice nie oznaczały wrogości, kiedy mogliśmy rzeczywiście ze sobą rozmawiać, kiedy pierwszą postawą była ciekawość innego”.

David Gardner: „Tom Hanks. Enigma”

svg%3E Kultura

Pierwsza biografia Toma Hanksa w końcu doczekała się polskiego wydania! Ulubieniec milionów. Aktor, reżyser, producent filmowy, pisarz, dwukrotny zdobywca Oscara – Toma Hanksa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Widzowie pokochali go za role w komediach romantycznych, takich jak kultowa „Bezsenność w Seattle” czy „Masz wiadomość”. Jednak to role dramatyczne przyniosły mu nagrody i uznanie. W filmie „Filadelfia” pokazał nową twarz i zdobył pierwszego Oscara. Rok później zdobył drugiego – za niezapomnianą rolę w uwielbianym przez widzów na całym świecie filmie „Forrest Gump”. Role w produkcjach takich jak „Szeregowiec Ryan”, „Cast Away – poza światem” czy „Terminal” ugruntowały jego pozycję jako jednej z największych gwiazd Hollywood.

Kim jest człowiek, który wykreował te role? Odkryj tajemnice jednej z najbardziej znanych gwiazd filmu. David Gardner zachęca: „Tom osiągnął szczyt kariery tak dawno, że łatwo zapomnieć o początkowych trudach, którym musiał stawiać czoło, zarówno jako aktor, jak i człowiek”. Pokazuje je w ciekawy sposób ta książka.

Tina Turner: „My love story. Autobiografia”

svg%3E Kultura

Przez ponad 60 lat tworzyła piosenki, które rozbrzmiewają w stacjach radiowych na całym globie. Nieśmiertelna sława, pierwsze miejsca na światowych listach przebojów, tłum szalejących fanów… Tak w skrócie wyglądała kariera jednej z najjaśniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej. Choć Tina spędziła większość czasu w blasku fleszy, to jej życie nie zawsze było usłane różami.

Zawodowy sukces okupiła cierpieniem w życiu prywatnym. Nieszczęśliwe dzieciństwo w patologicznej rodzinie, nieudane małżeństwo z pierwszym mężem, który w noc poślubną zabrał ją do burdelu, wreszcie – samobójstwo najstarszego syna. Mało która gwiazda przeżyła tyle co ona.

W „My love story” Tina jak nigdy przedtem otwiera się przed wielbicielami i szczerze opowiada zarówno o swoich wzlotach, jak i bolesnych porażkach w życiu osobistym. „Wierzę, że ludzie chcą wiedzieć trochę więcej. Zdradzę całą historię” – przekonuje we wstępie do książki.

Jakub Korus: „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą po cichu.

svg%3E Kultura

Jedyna tym razem nasza rekomendacja niebiograficzna a reporterska. To na pewno jeden z najważniejszych reportaży tego roku. Porażający, złożony z opowieści niewiarygodnych ale jak najbardziej prawdziwych.

W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców. Niemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji.

Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku. To dziennikarskie śledztwo jest również wyjątkową opowieścią o kobiecym ciele, poruszającą i prawdziwą dzięki jej bohaterkom.