MB64458 Edit Edit Design

Aldom Technika Osłonowa – Dom pod ochroną

W 2021 roku mija dziesięć lat, od kiedy Zofia Rudzka jest związana z branżą rolet i bram. Nie planowała zakładać własnej firmy, ale kiedy wspólnik, Marcin Piechowiak, zaproponował jej założenie spółki, nie zawahała się podjąć wyzwania. Aldom Technika Osłonowa wchodzi w piąty rok działalności. Ma klientów w Polsce i za granicą, przetrwała trudny okres pandemii, sprzedaje i produkuje.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Aldom Technika Osłonowa, kiedyś funkcjonowała inna firma, o tym samym profilu. Zofia Rudzka zajmowała się w przedsiębiorstwie sprzedażą i była – jak mówi – prawą ręką szefostwa. Miała okazję nie tylko nabrać doświadczenia na swoim stanowisku, nauczyć się współpracy z klientami, nabrać szerokiej wiedzy o branży, ale także przyjrzeć się zasadom prowadzenia biznesu.

Kiedy w 2017 roku firma zamknęła działalność, przez głowę jej nie przeszło, by spróbować otworzyć własną, choć miała wszystkie narzędzia merytoryczne, by to zrobić. A jednak. Prowadzący w pobliżu hurtownię hydrauliczno-sanitarną Marcin Piechowiak zaproponował jej, by założyła firmę i niejako kontynuowała działalność poprzednika. Zgodziła się natychmiast. – To był impuls – mówi Zofia Rudzka. – Kompletnie tego nie zakładałam, bo przez lata widziałam, z czym trzeba się mierzyć, zarządzając firmą. Jednak kiedy dostałam propozycję, wiedziałam, że będę żałować, jeśli nie spróbuję.

svg%3E Design

Pod wspólną nazwą i adresem – Aldom jako spółka funkcjonuje od października 2017 roku. Składa się z obszernego biura i położonej na tyłach budynku hali, gdzie odbywa się produkcja. Całość obsługuje zaledwie pięć osób, w co trudno uwierzyć, biorąc pod uwagę zakres oraz ilość realizacji. Zofia Rudzka śmieje się, że nie zajmuje się w firmie jedynie księgowością. Na jej barkach spoczywa natomiast zarządzanie spółką, sprzedaż, logistyka, realizacja zamówień. Pozostali pracownicy – w tym dwóch również z poprzedniej firmy – to technicy produkcji, montażyści oraz serwisanci.

Trzeba zaznaczyć, że Aldom nie tylko sprzedaje towar, a także produkuje rolety zewnętrzne, moskitiery oraz bramy rolowane. – Na rynku jest mnóstwo przedsiębiorstw, które kupują rzeczy gotowe i je dystrybuują. Produkcja rządzi się innymi prawami i prowadzenie takiej działalności również. Łatwo nie jest, ale jesteśmy zgranym zespołem, dobrze zorganizowanym i efektywnym.

Aldom Technika Osłonowa zaopatruje rynek lokalny, polski, ale z sukcesem eksportuje swoje produkty za granicę: głównie do Niemiec, Belgii i szczególnie do Francji. – W tym kraju nie ma chyba okna bez rolety, to bardzo chłonny rynek – uśmiecha się Zofia Rudzka. – W przeciwieństwie do nas, gdzie rolety uważa się często za fanaberię. Dla klientów z zachodniej Europy jesteśmy przede wszystkim atrakcyjni cenowo. Zakupiony u nas towar sprzedają u siebie dwukrotnie drożej. Dla nas ważne jest to, że mamy tak wielu klientów stałych. Kiedy rozpoczynałam samodzielne prowadzenie firmy, bardzo mi zależało, żeby pozostali z nami producenci współpracujący z wcześniejszym właścicielem. To się udało.

Ceny oferowane przez Aldom są konkurencyjne, ale nie oznacza to gorszej jakości. – W półprodukty zaopatruje nas Aluprof, uznany w branży okiennej i rolet polski producent – mówi właścicielka. – Moglibyśmy oczywiście kupować produkty tańsze i mamy takie oferty, ale nie chcemy mieszać akcesoriów różnych dostawców. Wolę postawić na jednego, sprawdzonego i mieć w produkcji porządek.

svg%3E Design

Wybór jest ogromny. W ofercie są rolety adaptacyjne (z blachy), podtynkowe (komponujące się z elewacją), nadstawne (montowane do stolarki okiennej). Ponadto żaluzje fasadowe przeznaczone zwłaszcza do dużych powierzchni przeszklonych, różnego rodzaju moskitiery, także dla wielkoformatowych okien przesuwnych typu HST, markizy chroniące przed słońcem i pełniące podobną funkcję screeny. Są one przeznaczone zarówno dla dużych obiektów, domów, jak i mieszkań w blokach, choć w tym przypadku wymagane może być pozwolenie na montaż (tam gdzie przewidziana jest ingerencja w budynek).

Drugą specjalnością Aldom Technika Osłonowa są bramy segmentowe i rolowane. Tu poza funkcjonalnością możemy wybierać w przebogatej gamie kolorystycznej. – Kolorów jest mnóstwo – zaznacza Zofia Rudzka. – Kiedyś do wyboru był biały i brąz. Teraz można dobrać nie tylko barwę, ale jej odcień. Klienci są bardzo wymagający. Nic dziwnego, bo jeśli już ktoś inwestuje w dom, to także w detale.

Uzupełnieniem asortymentu są siłowniki do rolet i bram, zatem na miejscu można zamówić komplet materiałów i czekać na montaż.

Przez trudy doboru odpowiednich dla nas i naszych domów produktów przeprowadzi nas Zofia Rudzka. Po dziesięciu latach pracy wie o swojej branży wszystko. Kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest mnóstwo – od rodzaju budynku, przeznaczenia, materiałów, możliwości, po kolorystykę. Rynek daje możliwości dopasowania produktów nie tylko pod względem użyteczności, ale i estetyki. Coraz częściej już na etapie projektowania, na przykład domu, planuje się rodzaj i zakup rolet czy bram spójnych z wizją architektoniczną. Konieczne jest to w przypadku rolet nadstawnych czy podtynkowych.

Montażem i serwisem zajmują się oczywiście pracownicy Aldom Technika Osłonowa. W ramach gwarancji dokonywane są naprawy czy wymiany wadliwych produktów. Przez zakupem dokonują oni dwukrotnych pomiarów – wstępnego i ostatecznego, po przygotowaniu szczegółowej oferty. – Mamy znakomitych montażystów i serwisantów – podkreśla Zofia Rudzka. – Uważam, że to nasz ogromny atut. Panowie są fachowcami z wieloletnim doświadczeniem, szkolą się, także w zakresie nowoczesnych technologii. Jestem z nich bardzo dumna.

svg%3E Design

Brama to nieodzowny element niemal każdego domu. Popularność rolet zewnętrznych i innych osłon dla okien rośnie, choć trudno zrozumieć, dlaczego dopiero teraz. Mają mnóstwo praktycznych zastosowań. Osłaniają przed czynnikami atmosferycznymi: deszczem, wiatrem śniegiem, słońcem, a także… wścibskimi oczyma. Ograniczają blaknięcie koloru elementów zewnętrznych, ale też na przykład ścian czy podłóg. Pozwalają regulować poziom oświetlenia w domu i przepuszczalność dźwięków. Zapobiegają nasłonecznianiu pomieszczeń w lecie, zimą pozwalają oszczędzać ciepło, a co za tym idzie oszczędzać na ogrzewaniu. Co prawda nie mają funkcji antywłamaniowych, ale poprzez zastosowanie odpowiednich elementów możemy je maksymalnie zabezpieczyć. Dodatkowo już sama obecność rolety może odstraszyć potencjalnych złodziei, a na pewno utrudnić im pracę.

Moskitiery to świetna opcja zwłaszcza wiosną i latem. Stanowią skuteczną blokadę dla owadów i robaków. Można dzięki nim swobodnie wietrzyć mieszkanie w ciągu dnia, cieszyć się świeżym powietrzem w dzień i chłodem w nocy, bez nieproszonych gości. Przed ostrym i uciążliwym słońcem chronią ozdobne markizy lub screeny. Te rozwiązania od lat stosują sąsiedzi z wyjątkowo słonecznych krajów południowych, ale i w Polsce można ostatnio liczyć na upalne lato.

Proces realizacji zamówień w Aldom Technika Osłonowa standardowo trwa około dwóch-trzech tygodni. W ostatnim czasie przez zawirowania związane z pandemią okres ten wydłużył się do sześciu, a nawet ośmiu. – Wynikało to z wydłużenia łańcucha dostaw – tłumaczy Zofia Rudzka. – Poprzedni rok był pod tym względem wyjątkowo ciężki, ten jest jeszcze gorszy. Przez pandemię wciąż mamy do czynienia z ogromnymi brakami w magazynach, dotyczy to producentów półproduktów i silników do rolet i bram. Czasem brak drobnego elementu sprawia, że cała produkcja jest wstrzymana. Zmieniły się też ceny komponentów Od kiedy pracuję w branży, nie pamiętam takich problemów i tylu podwyżek.

svg%3E Design

Mimo trudności, firmie udało się uniknąć dłuższych przestojów i nawet w najgorszym momencie produkcja trwała na bieżąco. Jak mówi Zofia Rudzka – wszystko dzięki doświadczeniu i organizacji pracy. Jak wiele przedsiębiorstw również Aldom czeka na stabilizację rynku i powrót do normalności. Branża jest rozwojowa. Dotrzymuje kroku ewolucji technologicznej, nowoczesnym rozwiązaniom, jak choćby inteligentne domy, gdzie wszystko, włącznie z osłonami steruje się zdalnie.

Po czterech latach prowadzenia firmy Zofia Rudzka nie żałuje podjętej błyskawicznie decyzji o poprowadzeniu firmy. Nie zawsze jest łatwo, nie zawsze słodko. Niestety, jak we wszystkich branżach technicznych, wciąż pokutuje stereotyp, że kobieta-szef jest w nich zjawiskiem wyjątkowym. Właścicielka Aldomu z tymi zdziwieniami też ma do czynienia, choć jest żywym przykładem, że kobiety są fantastycznymi logistykami i organizatorkami. Jest niezwykle wymagająca wobec siebie i jak mówi, rzadko z siebie zadowolona, bo jak każdy perfekcjonista uważa, że zawsze można zrobić coś więcej, lepiej, bardziej. Największą satysfakcja, będącą też potwierdzeniem, że warto i że się udaje, są klienci. Stali i nowi, zwłaszcza ci, którzy trafiają do Aldomu z polecenia. Lepszej reklamy nie ma.