okladka lato21 3 Lato 2021, Temat z okładki

Rowery na Forum – Wyjątkowa aplikacja dla rowerzystów

Ruszyła wyjątkowa rowerowa aplikacja. #RowerynaForum zaadresowana jest do wszystkich pasjonatów dwóch kółek oraz tych, którzy kochają nasz region i chcą go poznać lepiej. Już od 23 czerwca możemy na swoje telefony pobrać aplikację, która pokazuje najlepsze rowerowe szlaki województwa, a także poprowadzi przez 10 najpiękniejszych tras rowerowych w okolicach Koszalina.

O pomyśle na rowerową aplikację rozmawiamy z Urszulą Lipińską, dyrektor Centrum Handlowego Forum w Koszalinie, która jest inicjatorką tego przedsięwzięcia.

Aplikacja rowerowa przygotowana specjalnie dla naszego regionu! Tego jeszcze nie był!

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– To prawda, aplikacja Rowery na Forum stworzona została dla rowerzystów. Umożliwia wybór najlepszej, najciekawszej trasy rowerowej w naszym regionie. Mamy ogromną nadzieję, że prócz koszalinian, z aplikacji korzystać będą również turyści i w ten sposób zobaczą nasz region z zupełnie innej perspektywy. Infrastruktura rowerowa pozwala na odkrycie wielu niezwykłych zakątków, na doświadczenie krótszej lub dłuższej przygody. Liczymy na to, że podróżowanie rowerowe z tą aplikacją będzie ciekawe, inspirujące, ale i intuicyjnie proste oraz dostosowane do potrzeb użytkowników. Aplikacja jest całkowicie darmowa, a korzystanie z niej nie wymaga logowania ani zakładania konta.

– Na czym będą polegać możliwości płynące z użytkowania aplikacji?

– Aplikacja ułatwi znalezienie rowerowej trasy wiodącej do celu, jaki planujemy. Poprowadzi nas bezpiecznymi drogami przeznaczonymi do jazdy rowerem, pokaże odległość i czas, w którym pokonamy trasę. Ponadto pokaże zaoszczędzone zużycie dwutlenku węgla, co jeszcze bardziej uświadomi nas wszystkich, jak daleko ekologiczne i naturalne jest jeżdżenie rowerem. Nasz region jest bogaty w ścieżki rowerowe, do tego Koszalin i województwo zachodniopomorskie to cała masa pięknych miejsc, do których warto się wybrać. Mamy lasy, liczne jeziora, morze i w tym wszystkim wiele tras z których można korzystać. Po wybraniu w aplikacji rodzaj roweru, na którym planujemy wycieczkę: turystycznym, miejskim czy terenowym, użytkownik zobaczy odpowiednią trasę wraz z opcją nawigowania.

Po otwarciu mapy zobaczymy na trasie ważne punkty, które mogą być przydatne podczas podróży rowerem, a mam tu na myśli, zabytki, sklepy, a także to na czym bardzo nam zależało – serwisy rowerowe oraz miejsca postoju rowerów miejskich.

Aplikacja ma szereg ciekawych rozwiązań dla amatorów i profesjonalistów, ważne jest również to, że działa ona w trybie offline, więc nie powinniśmy przejmować się dostępem do Internetu.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– Aplikacja Rowery na Forum, to innowacyjne podejście do turystyki miejskiej?

– To pierwsza aplikacja adresowana do rowerzystów w naszym regionie, jedna z pierwszych takich aplikacji w Polsce. Zupełnie unikalną i wyjątkową rzeczą są trasy przygotowane przez propagatora sportów rowerowych, koszalinianina, pana Piotra Saweczkę. Dziesięć tras rowerowych, które zaczynają się i kończą w Koszalinie. Trasy ciekawe, zarówno dla miłośników przyrody, jak i zabytków. Właśnie na tych trasach zaznaczone są punkty, na które warto zwrócić uwagę, gdzie się zatrzymać, gdzie zrobić najlepsze fotograficzne ujęcie, gdzie warto zrobić przystanek i mały piknik. Trasy zostały szczegółowo opisane i wzbogacone o zdjęcia. Oczywiście posiadają one te same parametry, co generowane samodzielnie przejazdy, czyli dystans, czas, wydatek kalorii. Jest to okazja na wspaniały wakacyjny plan poznania naszego najbliższego regionu: ekologicznie, zdrowo, bezpiecznie. Jestem pewna, że wielu koszalinian zaskoczą trasy i będą mieli ochotę na więcej. Już dziś szczególnie polecam zwrócić uwagę na ulubioną trasę prezydenta Piotra Jedlińskiego, który jest wielkim miłośnikiem rowerów. „Zakochaj się z Jamnie” to pomysł na familijną wycieczkę, a korzystanie z tej aplikacji umili, ułatwi, a przede wszystkim pomoże zaplanować fantastyczny czas.

– Inaugurację aplikacji rozpoczęła akcja „Kręć dla Hospicjum”. Na czym ona polegała.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– Wraz z premierą aplikacji zaproponowaliśmy akcję „Kręć dla Hospicjum”. Podczas jej trwania każdy, kto przystąpił do niej, klikając w specjalny baner w aplikacji, wyjeżdżone kilometry, zamienił na złotówki, które trafią na rzecz podopiecznych Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Przejechane 3 km to 1 zł, 10 km to 10 zł, a 50 km zamieniło się w 50 zł. Suma wszystkich kilometrów daje kwotę, która w całości trafiła na rzecz podopiecznych koszalińskiego Hospicjum.

Liczymy na to, że ten rodzaj sportowej aktywności spodobał się użytkownikom. Zaczęliśmy kręcenie dla Hospicjum, ale w planach są kolejne akcje, które zamienią przejechane kilometry na złotówki i wymierne wsparcie dla potrzebujących.

Alert o nowych inicjatywach będzie pojawiał się w aplikacji. Wystarczy wówczas dołączy, a pomaganie okaże się niezwykle proste.

– To jednak nie wszystko, imprezami towarzyszącymi premierze aplikacji będzie cały cykl wycieczek z przewodnikiem, na czym będą one polegały?

– Kolejną atrakcją, na którą chcieliśmy serdecznie zaprosić będzie cykl wycieczek rowerowych z przewodnikiem, czyli z osobą, która poprowadzi, opowie i pokaże trasy z aplikacji Rowery na Forum. To okazja do przejazdu w większej grupie, być może nawiązaniu nowych rowerowych znajomości. To opcja dla osób, które w większym gronie chcą nieco bardziej poznać naszą okolicę. Na te wydarzenia będą obowiązywały zapisy i liczba uczestników ze względu na ruch drogowy będzie ograniczona, ale dzięki aplikacji informacja o wydarzeniu oraz możliwość dołączenia do niej będzie niezwykle prosta i intuicyjna.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– Dzięki szeregowi działań i wsparciu władz miasta, Koszalin rośnie na rowerowe miasto. Dostęp ścieżek rowerowych jest duży, do tego zwiększyła się liczba rowerów do wypożyczenia oraz liczba miejsc postojowych rowerów miejskich. Jednoślady stają się elementem krajobrazu naszej okolicy.

– Dokładnie na tym nam zależy i w tego rodzaju inicjatywach chcemy uczestniczyć aktywnie. Nasze działania wpisujemy w plan i pomysł samych mieszkańców. Spacerując po mieście nie sposób oprzeć się wrażeniu, że rowerem jesteśmy w stanie dotrzeć wszędzie i to w komfortowych warunkach.

Również Centrum Handlowe Forum przygotowało dla swoich klientów zupełnie nowe parkingi rowerowe, w tym jeden zadaszony. Otworzyliśmy też dwie stacje naprawcze, w których rowerzysta będzie mógł usunąć drobną usterkę czy napompować koło. Stacje naprawcze na terenie centrum handlowego dostępne są za darmo.

Chciałabym, aby Forum, nie tylko i wyłącznie kojarzyło się z zakupami, a wplotło się w tkankę miejską, odpowiadało na potrzeby mieszkańców. Forum Koszalin jest wygodnym, bezpiecznym i przyjaznym miejscem, a także daje swoim gościom szereg ciekawych możliwości.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– To pierwszy taki projekt zrealizowany przez Centrum Handlowe pod patronatem prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

– Ten unikalny projekt w skali kraju, którego głównym celem jest integracja z regionem i miastem. Jestem ogromnie zadowolona, że projekt zyskał poparcie i patronat prezydenta miasta. Pod numerem 3 w aplikacji znajduje się ulubiona trasa pana prezydenta. Jestem przekonana, że podobnie panu prezydentowi i nam leży na sercu budowanie wspaniałego i atrakcyjnego rowerowego zakątka w Polsce. Aplikacja stanowi uzupełnienie istniejącej już rowerowej infrastruktury, liczę na to, że długofalowa współpraca rozwinie jeszcze bardziej możliwości płynące z aplikacji Rowery na Forum, a koszalinianie i turyści zyskają kolejne regionalne atrakcje.

Piotr Saweczko,

autor dziesięciu tras rowerowych w aplikacji #Rowery na Forum. Koszalinianin, propagator i miłośnik rowerów szosowych, aktywny uczestnik wielu rowerowych imprez i inicjatyw.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

– Kto może sięgnąć po aplikację #Rowery na Forum?

– Aplikacja przeznaczona jest dla wszystkich rowerzystów, zarówno tych zaawansowanych, jak i tych jeżdżących rowerem okazjonalnie, na przykład użytkowników roweru miejskiego. Idealnie nadaje się do zwiedzania miasta z siodełka rowerowego. Myślę jednak, że najbardziej przydatna będzie dla tych osób, które chcą jeszcze bardziej wkręcić się w przygodę z kolarstwem, a do tej pory brakowało im odwagi, aby wyjechać poza miasto z obawy przed zgubieniem drogi czy zabłądzeniem. Aplikacja pozwala wygodnie i aktywnie poznać Koszalin i jego okolicę.

– Czy aplikacja jest skomplikowana w obsłudze?


– Aplikacja pomimo zaawansowanych funkcji jest bardzo prosta oraz intuicyjna w użyciu. Myślę, że po chwili „klikania w appce”, każdy spokojnie da sobie z nią radę. Aplikacja działa zarówno na telefonach z Androidem jak i z iOS. Co ważne na wszystkich urządzeniach wygląda i działa dokładnie tak samo.

– Ciekawe trasy i mobilizujące parametry, co jeszcze znajdziemy w aplikacji?


– Prócz standardowej funkcji nawigacji GPS, przygotowanych jest 10 propozycji tras z opcją nawigowania samodzielnego. Znajdziemy tutaj także miejsca warte odwiedzenia oraz zdjęcia tych miejsc. Aplikacja ma także wbudowaną ciekawą funkcję grywalizacji – za zdobyte zameldowania na trasie możemy otrzymywać kupony promocyjne do Forum Koszalin. 

Aplikacja przygotowana jest w taki sposób, że możemy zarówno korzystać z przygotowanych tras, lub wyznaczać własne trasy do konkretnych miejsc. Takie trasy można przygotować wcześniej i zapisać do późniejszego użycia – będą czekały na nas w sekcji „Zapisane trasy”.

Jako ciekawostkę i motywację można dodać także, że aplikacja podpowie nam także, ile stracimy kalorii oraz ile zaoszczędzimy na paliwie, wybierając konkretną trasę. W aplikacji sprawdzimy także trzydniową prognozę pogody.
Nawigacja rowerowa zdecydowanie ułatwia poznawanie nowych miejsc bez konieczności ciągłego monitorowania papierowej mapy. Pozwala bezpiecznie i wygodnie zwiedzać okolicę. Przemierzamy sprawdzone już wcześniej szlaki rowerowe bez obawy, że wybrana przez nas droga docelowo może okazać się niedostępna dla rowerów.

Wszystkie trasy w aplikacji zostały wcześniej sprawdzone i przejechane rowerem.
Myślę, że czasami w rowerowych przygodach warto jednak wyłączyć nawigację i dać ponieść się przygodzie, zgubić się, czy po prostu pojechać w nieznane. Gdy jednak przyjdzie potrzeba powrotu, z pomocą aplikacji, spokojnie odnajdziemy orientację w terenie i najlepszą drogę do domu. 

Grażyna Zięba,

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki

dyrektor Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie o akcji Kręć dla Hospicjum:

– Hospicja są niedofinansowane, jeśli chodzi o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc nie jesteśmy w stanie samodzielnie pokryć bieżących kosztów. Tego inicjatywy jak Kręcimy dla Hospicjum nie pozostawiają nas samych sobie. Czujemy, że mamy wsparcie. To nie pierwszy raz, kiedy dzięki inicjatywie Forum Koszalin zbieramy fundusze w sposób kreatywny i angażujący. Po cichu liczymy, że uda wykręcić się pełną pulę kilometrów, jak została przeznaczona na tą akcję. Teraz wszystko w nogach użytkowników aplikacji.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, który objął patronatem honorowym akcję #Rowery na Forum:

– Dlaczego zaangażowaliśmy się w akcję #Rowery na Forum? Popieramy pomysł Centrum Handlowego Forum Koszalin, bo zależy nam na tym, by jak najwięcej koszalinian systematycznie korzystało z roweru jako środka transportu i sposobu na rekreację. Aplikacja #Rowery na Forum to pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście. Jestem przekonany, że rowerzyści docenią aplikację i jej funkcjonalności. Dodatkowo w tym wszystkim jest jeszcze aspekt charytatywny, czyli pomoc Hospicjum imienia św. Maksymiliana Kolbego. Budowa ścieżek rowerowych, program Koszalińskiego Roweru Miejskiego, a teraz #Rowery na Forum to sposoby na to, żeby nasze miasto było jeszcze bardziej ekologiczne. Pomysłodawcom gratuluję, bo to znakomita inicjatywa.

svg%3E Lato 2021, Temat z okładki