Biblioteka nie jedno ma imię. Biblioteka Miasta i Gminy w Sianowie.

Hasło XVIII Tygodnia Bibliotek przypadającego między 8-15 majem tego roku, brzmi – Znajdziesz mnie w bibliotece. Jak co roku, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów aktywie bierze udział w tym wydarzeniu. Pomimo utrudnień, zaplanowano wiele atrakcji dla czytelników, a w listopadzie spotkanie z Wojciechem Chmiekarzem – autorem kryminałów.

 

Katarzyna Bonda (4)Instytucja sianowskiej biblioteki świętuje siedemdziesiąty trzeci rok istnienia. Założona w 1948 roku, przez wiele lat zmieniała swoją lokalizację, aby w końcu ostatecznie, w roku 2013 osiąść na stałe w nowym, specjalnie wybudowanym dwukondygnacyjnym budynku w samym centrum Sianowa. 75 % środków na stworzenie Centrum Kultury wraz z biblioteką udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziś biblioteka w Sianowie to siedem punktów bibliotecznych, ponad 42 tysiące woluminów oraz blisko 4 tysiące czytelników, co w powiecie koszalińskim daje najwyższą średnią, bo na 100 mieszkańców przypada aż 28 czytelników.

Poza wspaniałym i dostosowanym dla osób niepełnosprawnych budynkiem, biblioteka mieszcząca się na parterze, wyposażona jest w nowoczesną czytelnię z 11 stanowiskami komputerowymi. W kąciku malucha na najmłodszych czekają dwa multimedialne, dotykowe kioski, na których stworzyć można ilustracje lub wypełnić kolorami bajkowe rysunki. Czytelnia wyposażona jest w blisko 30 bieżących tytułów prasowych, 3 stanowiska z tabletami co umożliwia spędzenie czasu na najwyższym poziomie. 9702 razy mieszkańcy gminy skorzystali z oferowanej przez czytelnię prasy w minionym roku, a idąc z duchem czasu na gości biblioteki czeka również 5 stanowisk do bezprzewodowego odsłuchu audiobooków.

Biblioteka w Sianowie to miejsce tętniące życiem, w trudnym 2020 roku udało się zorganizować dwa spotkania autorskie z Ałbeną Grabowską i Krzysztofem Kasdepke, ale w bibliotece w poprzednich latach gościli m.in. Katarzyna Bonda, Michał Rusinek, Tomasz Sekielski, Tanya Valko, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk. W 2020 roku, przy współpracy z koszalińskim wydawnictwem KRYwaj odbyły się spotkania autorskie w ramach „Literackich wtorków” z regionalnymi pisarzami. I tak Sianów gościł: Ewę Pietrzak, Bogusława Janiczaka, Darię Kowalik, i Krystynę Wajdę.

Oprócz setek spotkań bibliotecznych i warsztatów w ubiegłym roku minęło 5 lat od powstania Dyskusyjnego Klubu Książki. Klub ten to już nie tylko czytelnicy, a wręcz grupa przyjaciół mogąca godzinami toczyć długie rozmowy na temat przeczytanych książek. Dyskusyjny Klub Książki dawno już wyszedł poza ramy obiektu. Po przeczytaniu książki Katarzyny Puzyńskiej „Czarne narcyzy” grupa ruszyła śladami bohaterów, zwiedzając Brodnicę.

 

 

Pierwsze miejsce w województwie zachodniopomorskim i pierwsze w Polsce – oto miejsca w rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”, jakie w 2020 roku zajęła sianowska biblioteka. To szczególne wyróżnienie, gdyż podkreśla zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

Biblioteka zainicjowała akcję „Książka na telefon”, „Książka do domu”. To propozycja skierowana do czytelników, która polega na zamówieniu książek w sposób telefoniczny lub mailowy, a następnie są one dostarczone pod wskazany adres.

W 2021 roku Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Sianowie przedłużyła umowę z Zachodniopomorskim Konsorcjum Bibliotek, przez co umożliwiła swoimi użytkownikom do e-usługi w formie zdalnego dostępu do e-booków na IBUK.pl. Biblioteka przystąpiła również do Legimi, w 2020 roku, aby każdy chętny czytelnik mógł skorzystać z tej usługi zakupionych zostałow więcej kodów dostępu. Biblioteka współpracuje również ze Stowarzyszeniem Larix i kontynuuje projekt „Nagranie i nieodpłatne rozpowszechnianie książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących w najnowszym standardzie cyfrowym”, skąd pozyskano odtwarzacz cyfrowej książki mówionej – „czytak” oraz ponad 5000 tytułów książek mówionych.

Obok działalności statutowej biblioteka prowadzi działalność kulturalną, mającą na celu upowszechnianie książki i czytelnictwa. Realizowane działania powstają we współpracy ze szkołami, przedszkolami, towarzystwami i organizacjami społecznymi. Kierowane są do dzieci, młodzieży, seniorów. Jednym z priorytetowych zadań jest krzewienie idei czytania oraz organizowanie inicjatyw upowszechniających książkę oraz czytelnictwo wśród dzieci

i młodzieży, w ramach ogólnopolskiej kampanii Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. W związku z tym wdrażane są różne formy animacji pracy z dziećmi i młodzieżą. Obok stałych zajęć kameralnego czytania bajek, zajęć plastycznych, prezentacji multimedialnych, rywalizacji konkursowych organizowane są spotkania autorskie z pisarzami oraz spotkania wspólnego czytania, w których ulubione utwory literackie czytają autorytety społeczne, osoby znane lokalnej społeczności. Odbywają się również też lekcje z zakresu przysposobienia bibliotecznego, lekcje o regionie oraz konkursy czytelnicze.

Aby pozyskać nowych użytkowników w bibliotekach kontynuujemy akcję pt. „Wędrująca książka”. Projekt polega na tym, iż filie biblioteczne nawiązują współpracę z tymi świetlicami wiejskimi, gdzie nie ma bibliotek. Każda filia przygotowuje wędrującą paczkę zawierająca około 50 książek. Akcja ułatwia dotarcie książek mieszkańcom gminy oraz propaguje czytanie wśród lokalnej społeczności – dzięki tej akcji powstało 7 punktów bibliotecznych.

Nieocenione w działalności biblioteki oraz krzewienia czytelnictwa i szerzenia kultury są filie biblioteczne. Najstarszą i nieprzerwanie działającą filią jest biblioteka w Osiekach. Założona jeszcze jako oddział Powiatowej Biblioteki w Koszalinie, w 1981 roku stała się filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sianów. Bogato wyposażone zbiory, zaspokoją potrzeby młodszych i starszych czytelników.

Pierwsza wypożyczona książka w filii w Siecieminie została w 1983 roku. Placówka znalazła swoje miejsce w budynku świetlicy wiejskiej i nieprzerwanie działa do dziś. Czytelnia jest miejscem spotkań i zebrań mieszkańców.

Rok później otwarta została filia w Węgorzewie. Tu biblioteka działa wspólnie z Domem Kultury organizując szereg imprez dla dzieci i dorosłych. Od listopada 1986 roku w Sierakowie Sławieńskim wespół z Wiejskim Domem Kultury działa filia biblioteczna, choć początki były skromne, powstała tu zarówno wypożyczalnia, jak i czytelnia.

Filię biblioteczną w Wierciszewie otwarto w 1988 roku. Pierwszy projekt to „Nie takie Wierciszewo straszne” miał na celu integrację społeczności lokalnej poprzez wspólną pracę nad poprawą wizerunku wsi.

Filia w Karnieszewicach to okno na świat mieszkańców wsi. Z 2835 woluminów, systematycznie uzupełnianych i wymienianych korzystają kolejne pokolenia. Tylko 2017 roku odbyło się tam około 200 imprez, w których uczestniczyło blisko 1300 osób.

Najmłodszym punktem jest zainicjowana w 2012 roku filia w Skibnie. To odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców. Dziś integruje dzieci i dorosłych, a ze zbiorów biblioteki korzystają chętnie nie tylko mieszkańcy Skibna.

Powiedzieć, że biblioteka w Sianowie, to tylko wypożyczalnia czy czytelnia książek i prasy to za mało. To prężny ośrodek kulturalny, w którym schronienie i przestrzeń ma wiele inicjatyw społecznych. Możliwości tego miejsca kreatywnie napędzają mieszkańców, a znakomita lokalizacja pozwala skorzystać z zasobów w każdej chwili. Wiele propozycji jakie stworzyła biblioteka uatrakcyjnia życie kulturalne gminy i miasta. A sam obiekt przełamał stereotypowe myślenie o bibliotece, jak o miejscu cichym i pozbawionym tętniącego życia.