Wszelaki Hormony 1000pcx cover Zdrowie i uroda

Przeciw rozhuśtaniu hormonów

To nie jest nowość wydawnicza, ale pozycja na tyle ciekawa, że polecamy ją Państwa uwadze. Magdalena Wszelaki, mieszkająca w Colorado farmaceutka, ekspertka ds. hormonów i żywienia, po latach pracy z pacjentkami borykającymi się z różnymi schorzeniami opracowała autorski plan pomagający odzyskać równowagę hormonalną.

 

Wszelaki_Hormony_3DgrzbNa swojej stronie HormonesBalance.com udziela rad tysiącom kobiet. Stawiając na dobrze dobraną dietę oraz zadbanie o przestrzeń wokół siebie, pomaga im osiągnąć zdrowy balans. Oczywiście żadna książka nie zastąpi konsultacji lekarskiej, ale lektura akurat tej może zbudować w borykającej się z kłopotami hormonalnymi osobie poczucie samoświadomości i umiejętność odpowiednego kulinarnego reagowania na niektóre symptomy.
Autorka tak pisze we wstępie: „Napisałam tę książkę, ponieważ – podobnie jak ty – cierpię z powodu licznych zaburzeń równowagi hormonalnej. Początkowo dałam się przekonać, że są to problemy natury genetycznej, bądź spowodowane czymś „bliżej nieokreślonym”. Niektóre z was prawdopodobnie słyszały, że mamy niewielki wpływ na ten aspekt naszego zdrowia, z wyjątkiem możliwości korzystania z antykoncepcji bądź suplementowania naturalnych hormonów. Nawet jeśli w przypadku niektórych z nas jest to prawdą, moja wewnętrzna mądrość podpowiadała mi, że my, kobiety, z całą pewnością możemy zrobić coś więcej, aby sobie pomóc.

Podczas tej podróży przekonałam się, że nie istnieją żadne magiczne pokarmy ani zioła, które niezwłocznie zniwelują problemy hormonalne. Jednak jako strażniczka świątyni swego ciała, możesz stworzyć środowisko sprzyjające wytwarzaniu, metabolizowaniu i wydzielaniu hormonów w taki sposób, aby uzyskać pożądaną równowagę. Podobnie jak ogrodniczka przygotowująca glebę, aby jej ogród mógł rozkwitać i wydawać plony, które później zbierze, tak i ty możesz postępować ze swoim ciałem, aby zapewnić mu równowagę.

Odkryłam, że troska o tego typu balans wymaga dobrego trawienia, prawidłowego stężenia cukru (glikemii) we krwi oraz sprawnie funkcjonującej wątroby. Postrzegam trzy wymienione czynniki jako podstawowe w tym zakresie. Każdy z nich stanowi jedną z nóg trójnożnego stołka. Wszystkie trzy nogi muszą być stabilne, abyś mogła wygodnie na nim siedzieć. Przywrócenie dobrego funkcjonowania jelitom i wątrobie oraz zapewnienie prawidłowego stężenia cukru nie tylko wpłynie korzystnie na twoją gospodarkę hormonalną, lecz również zniweluje wiele pozornie niepowiązanych dolegliwości, które być może dokuczają ci od lat, takich jak alergie sezonowe, pokrzywka, przewlekły ból, przybieranie na wadze, depresja czy niepokój.

Mam zaszczyt przewodzić dużym internetowym społecznościom kobiet, które korzystają z mojej diety równoważącej hormony i dzięki niej zmieniają swoje życie. Gdy przeprowadziłam wśród nich ankietę, pytając o największą zmianę wywołaną u nich nowym sposobem odżywiania, spodziewałam się odpowiedzi dotyczących utraty masy ciała, lepszej jakości snu czy lepszego funkcjonowania na poziomie mentalnym. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że największą korzyścią opisywaną przez respondentki było zdobycie umiejętności „wsłuchiwania się” we własne ciało.”

Książka „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?” uzyskała mnóstwo pozytywnych recenzji, również polskich. Dr Izabella Wentz, autorka bestselleru “Hashimoto”, pisze o pracy Magdaleny Wszelaki: „Autorka pokazuje, jak korzystać z jedzenia, by obudzić swój potencjał zdrowotny. Niezależnie od tego, czy już dbasz o zdrową dietę, czy może tajniki odżywiania były ci dotąd niemal zupełnie obce, bardzo wiele zyskasz dzięki umiejętności wybierania składników bogatych w substancje odżywcze i unikania pokarmów wywołujących stany zapalne oraz utrzymywania w normie stężenia cukru we krwi. Będziesz pełna sił witalnych, a długotrwałe problemy zdrowotne, które – jak sądziłaś – są „elementem genotypu”, „skutkiem procesu starzenia się”, „normalne” (huśtawki nastroju, ataki paniki, trądzik, fatalne samopoczucie, dolegliwości trawienne oraz bóle stawów) mogą ustąpić. Co najważniejsze, książka ta pomoże ci, na podstawie występujących u ciebie objawów, dobrać najlepszy protokół dietetyczny. Bez względu na to, czy zmagasz się z nadmiarem estrogenów (czyli tzw. dominacją estrogenową), zespołem policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome – PCOS), chorobą Hashimoto czy zaburzeniami w funkcjonowaniu nadnerczy, ten motywujący i praktyczny poradnik wyposaży cię w plan wspierania twojego organizmu. Wiem, że zmiana diety może być trudna – nawet jeśli wiesz, że pomoże ci w redukcji objawów chorobowych. Być może, podobnie jak wiele moich klientek, boisz się, że przejście na tak zwaną czystą dietę oznacza jedzenie na śniadanie, obiad i kolację gotowanego kurczaka i warzyw na parze. Nie obawiaj się!”

 

Magdalena Wszelaki: „Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?”. Wydawnictwo ZNAK, 2020