nowe KPPD 6334 Design

KPPD SA: drewno najwyższej klasy

KPPD SA to jedna z najbardziej znanych regionalnych marek. Skład Fabryczny Koszalin od lat 50. XX wieku mieści się w tym samym miejscu, przy ulicy Bohaterów Warszawy 5, i jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o drewno i jego wytwory. I te do budowy domów, i te do prac wykończeniowych.

 

nowe KPPD-6334KPPD produkuje między innymi elementy konstrukcyjne domów, więźb dachowych, podkłady kolejowe, ogrodowe, deski tarasowe, drewno konstrukcyjne, elementy do produkcji mebli, brykiet i drewno kominkowe. Inwestuje przy tym w innowacyjne technologie wspomagające przerób tarcicy – suszenie, struganie, klejenie, impregnację oraz parzenie. Wyroby drzewne dystrybuuje w całej Polsce, zaopatrując między innymi przedsiębiorstwa stolarki budowlanej, fabryki mebli, składy handlowe, producentów segmentu ogrodowego, stolarnie. Około 30 procent asortymentu eksportuje – głównie do Anglii, Niemiec i Francji, także do Azji.

Warto podkreślić, że KPPD pozyskuje drewno wyłącznie z pewnych źródeł – lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny (państwowych). Ma ono klasę C24 wytrzymałości, wymaganą przy budowach domów. – Drewno w klasie C24 musi być strugane czterostronnie, suche, pozbawione chorych sęków i pęknięć – wyjaśnia Zdzisław Tarczyluk, doradca techniczno-handlowy w Składzie Fabrycznym KPPD SA w Koszalinie. – Jest dzięki temu mocniejsze, odporniejsze na działanie ognia, insekty, a wilgotność poniżej 18 procent chroni drewno przed zagrzybieniem. Nie warto ryzykować, stosując drewno niższej klasy. Nie tylko dlatego, że jest po prostu gorszej jakości. W razie problemów związanych z nieprawidłową konstrukcją budowlaną czy zdarzeń losowych narazimy się na poważne szkody, a nie skorzystamy z ubezpieczenia, bo C24 to klasa przy budowach domów wymagana obligatoryjnie.

KPPD SA drewno sosnowe pozyskuje z lasów miejscowych. Świerkowe – z Rosji i Skandynawii.

– Drewno z lasów strefy północnej, ze względu na ciężkie warunki klimatyczne, ma mniejsze przyrosty, gęste usłojenie i większą odporność na złamanie, zginanie i inne obciążenia techniczne – mówi Zdzisław Tarczyluk. – Jest także lżejsze. Metr sześcienny świerku waży 600 kg, sosna o 200 kg więcej, a więc jest łatwiejsze w eksploatacji i montażu. Aż 90 procent drewna z Syberii jest w klasie C24.

Drewno świerkowe przeznaczone jest też do produkcji podbitek stosowanych na przykład przy budowie domków letniskowych. – Drewno obiciowe ma funkcję izolacyjną, jest też bardzo estetyczne – podkreśla Zdzisław Tarczyluk.

Drewno budowlane to część asortymentu, w jaki zaopatruje klientów KPPD SA. Na 2,5 ha powierzchni Składu Fabrycznego Koszalin poza magazynem i halą produkcyjna znajduje się znajduje się magazyn, hala produkcyjna oraz sklep. W ofercie są drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, deski podłogowe, panele i blaty, elementy potrzebne do wybudowania mniejszych czy większych obiektów zewnętrznych, a także produkty do impregnacji, w przypadku drewna – nieodzowne.

L. BOHATERÓW WARSZAWY 5 | TEL. 94 343 20 10

KPPD Skład Fabryczny Koszalin ul. Boh. Warszawy 5, 75-211 Koszalin
tel./fax 94 343 20 10, 94 343 51 06
e-mail: sf_koszalin@kppd.pl