pexels elia clerici 912110 Ludzie

Gdy lekiem jest tlen…

Właściwości tlenu oraz jego znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii i regeneracji organizmu sprawiają, iż nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Tlenoterapia, czyli wykorzystywanie tlenu w celach terapeutycznych, już od dawna skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób i dolegliwości.

 

 

logoCzym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna to bezinwazyjna i bezpieczna metoda terapeutyczna, w której lekiem jest tlen podawany pod zwiększonym ciśnieniem.

 

Na co pomaga tlenoterapia hiperbaryczna?

Medyczne wykorzystanie tlenoterapii miało początkowo zastosowanie głównie w leczeniu rozległych oparzeń (np. w górnictwie) oraz zatruć czadem.
Obecnie lecznicze właściwości tlenoterapii hiperbarycznej znajdują zastosowanie w takich przypadkach jak:
– rehabilitacja po udarach i zawałach,
– regeneracja po zabiegach chirurgicznych i urazach ortopedycznych,
– trudno gojące się rany (stopa cukrzycowa, oparzenia, odleżyny),
– schorzenia dermatologiczne (trądzik, zapalenie skóry, łuszczyca),
– bóle stawów, migreny,
– mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa,
– borelioza i koinfekcje.

 

Dlaczego tlenoterapia hiperbaryczna pomaga?

Lecznicze właściwości tlenoterapii hiperbarycznej wynikają z:
– zastosowania podwyższonego ciśnienia i stężenia tlenu, stymulującego namnażanie się komórek macierzystych, odpowiedzialnych za procesy naprawcze, które przebiegają również po zakończeniu leczenia w komorze hiperbarycznej,
– właściwości biochemicznych tlenu i jego niezastąpionej roli w prawidłowym przebiegu procesów życiowych zachodzących w organizmie człowieka.

 

Jak wygląda zabieg tlenoterapii hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna wymaga umieszczenia pacjenta na czas zabiegu w przestronnej komorze, w której panuje ciśnienie wyższe niż atmosferyczne. Zabieg poprzedzony jest zawsze krótkim wywiadem z pacjentem, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań.

 

tleno-ad