cover Kultura

Wydawnictwo Znak – Czerwiec 2020

Ian Kerschaw: „Rozdarty kontynent”

Rozdarty kontynentPo wstrząsających wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku opisanych w książce „Do piekła i z powrotem”, brytyjski historyk z niezwykłą wnikliwością przedstawia panoramę świata, w którym żyjemy. Kiedy II wojna światowa dobiegła końca, mieszkańcy Europy chcieli patrzeć w przyszłość z nadzieją. Wydawało im się, że będą mogli wieść spokojne życie i zapomnieć o tragicznej przeszłości. Nie zdawali sobie jeszcze sprawy jak bardzo się mylili. Najpierw zimna wojna, a obecnie terroryzm odbierają Europejczykom spokój. Zwykli ludzie giną z rąk terrorystów bez imion i barw wojennych. Jak można ich pokonać, gdy tak naprawdę nie znamy naszego wroga? Europa znów jest rozdarta przez ideologie, religie i kultury. Czy przetrwa? Czym jest obecnie Europa? Co to znaczy być Europejczykiem? Długa lista inspirujących pytań.

 

 

Tomasz Bonek” „Zaginione złoto Hitlera”

Bonek_Zaginione-zloto-hitlera_3DgrzbW Polsce Ludowej żyje się biednie. Mimo szumnych haseł w kraju brakuje dosłownie wszystkiego. Marzenie o pozostawionych w ukryciu nazistowskich skarbach rozpala wszystkich. W ręce bezpieki wpada Niemiec, który po wojnie zdecydował się zostać na Dolnym Śląsku. Zeznaje, że w ostatnich tygodniach walk brał udział w ukryciu niewyobrażalnego skarbu – kilkudziesięciu ton złota pochodzącego z wrocławskiego skarbca. Marzenie o odnalezieniu kosztowności może się ziścić. Gorączka złota opanowuje najwyższe szczeble władzy. Jaruzelski i Kiszczak wierzą, że odnajdując zaginiony skarb, zdołają uratować zadłużony kraj i utrzymać komunizm. Co udało się komunistom odnaleźć, a co przeleciało im przez ręce? Co stało się z depozytami banków jednej z najważniejszych prowincji III Rzeszy? I czy legenda o złotym pociągu jest prawdziwa?

Tomasz Bonek, dziennikarz i pasjonat dolnośląskiej historii, przeprowadza reporterskie śledztwo, w którym szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie jest legendarne złoto banków Breslau oraz opisuje historie szaleństw, oszustw i największych afer Polski Ludowej.

 

 

Marie Benedict: „Pani Churchill”

Benedict_Pani-Churchill_3DgrzbJest rok 1909. Clementine wysiada z pociągu wraz ze świeżo poślubionym mężem. Z tłumu wypada rozwścieczona kobieta i wpycha Winstona pod pociąg. Clementine w ostatniej chwili chwyta go za marynarkę. Ratuje mężowi życie po raz pierwszy, ale nie ostatni. Oczekiwano od niej, że będzie uległą, poświęcającą się panią domu. Choć oficjalnie stała w cieniu Churchilla, tak naprawdę pełniła funkcję jego najważniejszego doradcy. Z kobiecym wdziękiem gasiła spory, naprawiała jego wpadki, ale też jako jedyna wiedziała wszystko i współdecydowała o losach wojny. O jej przychylność zabiegali najważniejsi, nie tylko brytyjscy, politycy. „Pani Churchill” to błyskotliwa opowieść o ambitnej ale niedocenianej kobiecie. Historia partnerki wielkiego Winstona Churchilla, dla którego była jedynym człowiekiem, któremu bezwarunkowo ufał i o której powiedział kiedyś: „Poślubienie tej kobiety było moim największym osiągnięciem”.

 

 

Marek Krajewski: „Pomocnik kata”

Krajewski_Pomocnik-kata_popr2_3DgrzbNowy kryminał klasyka. Tym razem szpiegowski. Tu karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta. Akcja toczy się w roku 1927 w Warszawie, w małych miastach mazowieckich oraz na Wołyniu. Edward Popielski w tajnej misji kontrwywiadowczej ma za zadanie ująć (lub zniszczyć) agentów sowieckich, którzy mają na sumieniu śmierć pewnego wysokiego funkcjonariusza polskich służb specjalnych.

Po znakomicie przyjętej „Dziewczynie o czterech palcach” Marek Krajewski ponownie odkrywa tajemnicze karty historii przedwojennej Polski i wprowadza nas w zakulisowe rozgrywki szpiegowskie. To propozycja nie tylko dla fanów kryminału, ale również miłośników powieści z historią w tle. Jak przyznaje autor, „jeszcze nigdy w mojej twórczości historia nie była tak mocno obecna”.