hanza 1 Kultura

Nagrody Prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2019

Kapituła konkursu obradowała w składzie: Krystyna Kościńska (przewodnicząca), Bożena Kaczmarek, Anna Mętlewicz, Leopold Ostrowski (przedstawiciele Komisji Kultury Rady Miejskiej), Elżbieta Malczewska-Giemza, Maciej Osada-Sobczyński, Mariusz Rodziewicz, Łukasz Waberski (przedstawiciele Rady Kultury przy Prezydencie Miasta), Dorota Pawłowska – dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, Marzena Śmigielska – kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału KS.

Wpłynęło 57 wniosków (sześciu nie rozpatrywano ze względu na braki formalne i merytoryczne). Kapituła przyznała 32 nagrody.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury

augustyniakIrena Kuncewicz. Malarka, poetka, pisarka. Organizatorka wystaw, uczestniczka plenerów malarskich. Wydała tomiki „Dedykacje i Nastroje”, „Opowieść samotnika”, „Życie to podróż i spotkania”, „Legenda dla dorosłych”. Promuje Koszalin podczas licznych spotkań, uczestniczy w akcjach charytatywnych.

Włodzimiera Kolk. Malarka. Laureatka ponad 20 nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, grafiki i tkaniny unikatowej. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych we Francji, Niemczech, Grecji, Danii, Włoszech, Holandii, Słowacji, Kanadzie, Bułgarii Bośni i Hercegowinie oraz
w Polsce.

Mirosław Lucjan Krom. Od września 1968 roku związany z amatorskim ruchem teatralnym. Od 1970 roku członek Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”, aktor, prezes zarządu w latach 1981–1988. Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach w reż m.in. H. Rodkiewicz, M. Ulickiej i K. Chudzikiewicz. W latach 2018–2019 wyreżyserował w Dialogu kilka spektakli.

Winfred Wojtan. Dyrygent Filharmonii Koszalińskiej (1972–1979; 1984–1986). W latach 1977–1979 i 1987–1992 dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Kierował Festiwalem Organowym w Koszalinie. Od 1994 roku prowadzi Koszaliński Chór Nauczycielski. Jest autorem opracowań na chór ponad 140 pieśni i piosenek, melodii z filmów, oper i operetek, musicali, pieśni religijnych, patriotycznych i ludowych.

Iwona Augustyniak. Kierowniczka Klubu „Bałtyk KSM „Na Skarpie” od 1986 roku. Działania Klubu pod jej kierownictwem to zajęcia stałe, inicjatywy i autorskie projekty. Członkini zespołu ds. opracowania Programu Rozwoju Kultury. Brała udział w Kongresach Kultury i Kongresach Kobiet. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Stowarzyszenia Integracji Międzypokoleniowej „Aktywni Razem”.

Władysław Pitak. Specjalista w zakresie teatru, muzyki, poezji, plastyki, menadżer. Organizator imprez, koncertów, spotkań artystycznych, wystaw, warsztatów artystycznych, wykładów, pogadanek, prelekcji dla różnych grup wiekowych. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany. Współpracuje z Klubem „Nasz Dom”. W ostatnich latach szczególnie wspierał seniorów. Od trzech lat prowadzi zespół Uni Versum.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

Mateusz KowalskiMateusz Kowalski – Artysta Roku. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (instrumentalistyka).
W 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę na EuroStrings Competition w Londynie i został zwycięzcą drugiej edycji EuroStrings – European Guitar Festival Collaborative 2018/2019. Jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie Rust w Austrii. We wrześniu 2019 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty „Mateusz Kowalski Classical Guitarist”.

Izabela Nowak. W latach 2000–2017 sekretarz redakcji „Miesięcznika”. Obecnie współpracuje z Tygodnikiem Koszalińskim „Miasto”, miesięcznikiem „Miasto Plus”. Publikuje teksty w „Almanachu Kultury Koszalińskiej”. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Teatr Propozycji „Dialog”. Autorka książki „Wierna Legendzie. Marlenie Zimnej – pamiętamy…”, wydanej w 2019 roku.

Szymon ‘Szymi Szyms’ Sędrowski. Raper. W 2014 roku założył grupę Indahouse, z którą tworzy muzykę, teledyski i wydaje płyty. Na początku 2019 roku wydał album „StayPe”. Utwory Szymiego miały wielomilionowe odsłony w internetowych kanałach muzycznych. Nawiązał współpracę z wytwórnią QueQuality jednego z najpopularniejszych polskich raperów – Quebonafide.

Formacja Taneczna SZYK. Działa w Centrum Kultury 105 i reprezentuje instytucję na lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. Dorobek zespołu to ponad 58 występów oraz nagrody na Ogólnopolskim Artystycznym Festiwalu Twórczych Seniorów w Warszawie. W 2019 roku Szyk zdobył I nagrodę na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Bułgarii (Varna).

Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”. Działa w ramach Centrum Kultury 105 i i reprezentuje instytucję na lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. Repertuar zespołu to polskie tańce narodowe i regionalne. W 2019 roku zdobył I nagrodę na XXV Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Bułgarii (Varna).

Wojciech Rogowski. Aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W 2019 roku obchodził 30-lecie pracy zawodowej. Z Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, wyreżyserował spektakl „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, zagrał w 104 spektaklach na miejscu oraz w 94 na wyjazdach. Od wielu lat należy do grona najbardziej lubianych koszalińskich aktorów. Czynnie działa w Stowarzyszeniu „Aktorzy po godzinach”.

Grupa Jazzowa Dixieland. W 2019 roku obchodziła 25-lecie działalności. Od początku istnienia związana z Centrum Rozrywki „Na Pięterku” – KSM „Przylesie”. Działa w siedmioosobowym składzie. Jest inicjatorem m.in. Zaduszek Jazzowych i Wiosny Jazzowej. Pełni wiodącą rolę w historii koszalińskiego jazzu.

szyk

Nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

Julia ChojnackaJulia Chojnacka – Młoda Artystka Roku. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie skrzypiec. Laureatka ok. 40 polskich i międzynarodowych konkursów, bierze udział w koncertach dla szkoły, miasta, przedszkoli. Zdobywczyni I miejsc m.in. w „The Muse 2019” – International Music Competition w Atenach, IV North Internationale Music Competition w Sztokholmie i IV Paris International Music Competition w Paryżu. Przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci 2019/20 Warszawa. Stypendystka CEA 2018/19.

Wiktor Dziedzic. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie skrzypiec. Koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia w Pradze, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Występował w salach koncertowych w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Reprezentował szkołę podczas koncertu w Ambasadzie RP w Pradze. Laureat polskich i zagranicznych konkursów, m.in. I miejsca 53. Międzynarodowego Konkursu Radiowego dla Młodych Muzyków „Concertino Praga 2019”. Stypendysta MKiDN 2018/2019.

Paweł Gołaszewski. Uczeń Zespołu Szkół Plastycznych. Reprezentuje szkołę w licznych konkursach, plenerach, warsztatach. Członek zespołu projektowego „GadkiSzmatki”. W 2019 roku nagrodzony na kilku konkursach fotograficznych, m.in. zajął I miejsce w XI Międzynarodowy Konkursie Fotograficznym „Młody człowiek w XXI wieku” (Young People in the 21st Century) w Kownie.

Martyna Ćwik. Uczestniczka zajęć wokalnych w Centrum Kultury 105. Uczestniczka
i laureatka kilkunastu festiwali, zdobywczyni najwyższych miejsc m.in. na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19” (Grand Prix) i IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Filmowej i Musicalowej „Piosenka w Meloniku” w Rzeszowie
(I miejsce).

Michał Słobodzian. Uczestnik zajęć wokalnych w Centrum Kultury 105. Reprezentuje Koszalin podczas wielu koncertów, także charytatywnych. W 2019 roku zdobył m.in. Grand Prix na I Ogólnopolskim Festiwalu „Muzyka Otwiera Duszę” w Żurominie, I miejsce i dyplom za najbardziej imponujący głos na II Międzynarodowym Festiwalu „Orpheus in Italy”.

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

BortnowskaAnna Matczak. Uczennica szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych przy Zespole Sztuk Plastycznych. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Schwedt/Oder, VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego „Kocham Polskę… Oblicze Polskiej Ziemi” w Sochaczewie.

Gabriela Bortnowska. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie pianina. Zdobyła nagrody m.in. na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów C. Bechstein we Lwowie, IX International Music Competition, Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez Granic” w Sanoku.

Kacper Krężołek. Gitarzysta. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Występuje jako solista oraz w składzie duetu kameralnego, zespołów Elgipemy i Gipemy działających w Pałacu Młodzieży. Laureat nagród w konkursach gitarowych, m.in. IV Ogólnopolskiego Festiwalu Gitarowego na Zamku Golub-Dobrzyń i XI Płockich Konfrontacji Gitarowych
(II miejsca).

Ignacy Łajca. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie skrzypiec. Bierze udział w licznych konkursach skrzypcowych w Polsce i za granicą. W konkursach startuje jako najmłodszy uczestnik (rozpoczął naukę jako sześciolatek). Laureat: Ogólnopolskiego Konkursu Sonat, Ogólnopolskiego Konkursu „Talenty skrzypcowe 2019”, XIX Międzynarodowego Konkursu im. J. Zarębskiego w Łomiankach.

Martyna Skuza. Uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w klasie skrzypiec. Z sukcesami reprezentuje Koszalin w ogólnopolskich i zagranicznych konkursach. Jako jedna z 44 uzdolnionych artystek z całego kraju brała udział w projekcie „Lusławicka Orkiestra Talentów”. Zdobyła m.in. I miejsce na VIII Gdańskim Konkursie Skrzypcowym im. Anity Romanowskiej.

Antoni Merecki. Uczęszcza na zajęcia gitarowe w Pałacu Młodzieży. Występuje jako solista oraz jako członek grup Gipemy i Elgipemy. Laureat I miejsc na: XVII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gra Gitara” w Olsztynie, XXI Przeglądzie Muzyki Gitarowej w Słupsku, VII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” w Koszalinie oraz III miejsca – Brązowa Struna na XI Płockich Konfrontacjach Gitarowych.

Wiktor Kazubiński. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie w klasie fortepianu. Zdobywca nagród podczas festiwali ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in. IV Paris International Music Competition (II miejsce), IV Madrid International Music Competition (II miejsce), International Music Competition „Muse 2019” w Grecji (III miejsce).

Nagroda za realizację przedsięwzięcia artystycznego – Wydarzenie Kulturalne Roku 2019

hanza 1XV Hanza Jazz Festiwal. Jubileuszowa edycja, podczas której koncertowało wielu wykonawców zagranicznych (USA, Australia, Kuba, Brazylia, Szwajcaria). Odbyły się warsztaty instrumentalno-wokalne dla młodzieży z Polski i Niemiec. Część instrumentalną prowadzili wykładowcy z Berlina, część wokalną wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz. Współorganizatorem festiwalu było Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe. W ramach wydarzenia odbyło się 9 koncertów, wzięło w nich udział ok. 1500 osób.

Organizator: Centrum Kultury 105.

Nagroda za działania w zakresie kultury – Kulturalna Inicjatywa Roku 2019

Kategoria dzieci i młodzież: „Głos dziecięcy”. W 2019 roku powstały cztery numery wydawnictwa. Podczas pracy nad gazetką dzieci uczą się praktycznych umiejętności od fachowców. Na stałe współpracują z nimi rodzice, nauczyciele, grafik i bibliotekarze. Na zajęcia zapraszani są także dziennikarze, poeci i pisarze związani z Koszalinem. Gazetka jest pisana i ilustrowana odręcznie, drukowana w 160. egzemplarzach. Po wydrukowaniu dostępna bezpłatnie w KBP i filiach bibliotecznych oraz szkołach podstawowych. Fragmenty gazetki są drukowane w piątkowym dodatku do „Głosu Koszalińskiego”.

Organizator: Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Kategoria dorośli: Koszalińscy Muzycy Dzieciom. Projekt autorstwa koszalińskiego muzyka, Michała Goldfarba, lidera zespołu Woodland Spirit, angażujący koszalińskich muzyków do stworzenia wyjątkowego utworu. W marcu 2019 roku premierę miała piosenka Magiczny Ruch, która stała się hymnem koszalińskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Magia”. Do utworu powstał teledysk. Kolejnym krokiem było wydanie składanki Koszalińscy Muzycy Dzieciom, na której znalazły się piosenki koszalińskich zespołów rockowych. Płyta była sprzedawana podczas 3. edycji koncertu charytatywnego „Magia Rocka”. Cała kwota zebrana ze sprzedaży zasiliła konto Fundacji.

Organizator: Michał Goldfarb.

Nagroda za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury”

Faktoria Lektorska MIKROFONIKA. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w osobie Tomasza Bartosa, realizatora dźwięku, producenta i lektora, wspiera festiwal. Zasiada on w komisji konkursowej, gdzie jednocześnie jest fundatorem dodatkowej nagrody „Głos który ma coś do powiedzenia”. Działania Tomasza Bartosa pomagają w przygotowaniach strategii marketingowej, kanałów komunikacji, atrakcyjnej identyfikacji wizualnej, a także współpracy z wykorzystaniem studia nagraniowego.

Biuro Turystyczne „TURYSTA” – Sławomira Małgorzata Ignatowicz. Jeden z najwierniejszych partnerów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy i przedsięwzięcia artystyczne realizowane przez teatr. W 2019 roku była partnerem festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”, wspierając finansowo jego realizację. Od 2010 roku regularnie uczestniczy w akcji „Kup Pan fotel”, a tym samym promuje spektakle teatralne wśród swoich klientów.

Elfa Manufacturing Poland sp. z o.o. Od 2015 roku do chwili obecnej jest Złotym Sponsorem Filharmonii Koszalińskiej. W 2019 roku pieniądze od sponsora zasiliły ogólny budżet Filharmonii Koszalińskiej.

AKANT sp. z o.o. Od 2017 roku wspiera jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń
w Koszalinie – Good Vibe Festival. Dzięki wsparciu firmy możliwe jest zaproszenie na festiwal wykonawców z Polski i zagranicy. Z każdym rokiem suma wsparcia jest większa. Partner niejednokrotnie wychodził z inicjatywą wsparcia promocyjnego oraz podsuwał pomysły służące rozwojowi imprezy.