Politechnika 1 Ludzie
Fot. Kronospan Szczecinek

NOWA SZANSA DLA STUDENTÓW. TRZY CIEKAWE SPECJALNOŚCI

W czerwcu tego roku ruszyła rekrutacja na nowo powstały Wydział Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku.
Powołanie Wydziału Przemysłu Drzewnego to rezultat porozumienia podpisanego przez przedstawicieli: Politechniki Koszalińskiej, szczecineckiej firmy Kronospan, jako inicjatora i partnera wiodącego, Starostwa Powiatowego w Szczecinku i Urzędu Miejskiego w Szczecinku.

 

Trzy ciekawe specjalności

Nowy wydział umożliwi studia na kierunku Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym. Kierunek będzie zawodowym typem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych; to propozycja zarówno dla maturzystów, jak i osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach sektora drzewnego, poszukujących nowych kwalifikacji zawodowych.
Kierunek obejmuje trzy specjalności: Automatyka i utrzymanie ruchu, Procesy i maszyny przemysłu drzewnego, Projektowanie mebli i wyrobów z drewna. Wszystkie prowadzone będą w trybie czteroletnich studiów inżynierskich, z możliwością kontynuacji nauki na studiach magisterskich (np. na Politechnice Koszalińskiej).
Studenci Wydziału Przemysłu Drzewnego, poza możliwością uzyskania stypendium naukowego, czy socjalnego, otrzymają także stypendia w wysokości do 500 złotych miesięcznie.

 

Łatwiejszy start

Przyszli absolwenci Wydziału Przemysłu Drzewnego będą mieć otwartą drogę do podjęcia pracy w firmie Kronospan, która jest liderem branży meblarskiej.
– Chcemy ułatwić młodym ludziom rozwój zawodowy w oparciu o solidne podstawy edukacyjne i pomóc przedsiębiorstwom branży drzewnej i meblarskiej w pozyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników – wyjaśnia Joanna Jodłowska, członek zarządu Kronospan Szczecinek.
Dla uczelni uruchomienie nowego kierunku w Szczecinku to kolejny krok na drodze rozwoju.
– Wzbogacimy naszą ofertę kształcenia i zagwarantujemy absolwentom zatrudnienie na bazie wykształcenia zawodowego na najwyższym poziomie – uważa prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Politechnika 2 - uczelnia zdjęcie lotnicze stare

Ludzie kluczem do sukcesu

W Polsce wciąż brakuje specjalistów w branży meblarskiej. W związku ze wzrostem produkcji, sprzedaży i eksportu, potrzeby kadrowe tego sektora przemysłu stale rosną i nic nie wskazuje, by w najbliższych latach zapotrzebowanie zrównało się z możliwościami rynku pracy. Pod kątem zatrudnienia branża meblarska wydaje się być jednym z najciekawszych i najbardziej przyszłościowych obszarów.
Kronospan Szczecinek do pozyskiwania nowych pracowników podchodzi w sposób wyjątkowy, tak definiując do nich swoje podejście: „Dla Kronospan las to nie tylko zbiór drzew. Każde drzewo wnosi swój żywotny wkład do zdrowego, sprawnie funkcjonującego ekosystemu. Tak postrzegamy pracowników. Jesteśmy firmą rodzinną, wzrastającą w dynamicznym środowisku, zaś pracownicy stanowią klucz do naszego sukcesu”.

 

Korzyści dla studentów

Jakie korzyści dla studentów i absolwentów płyną z nauki, a później ukończenia Wydziału Przemysłu Drzewnego?
Nowoczesne wykształcenie, przystosowane do potrzeb i oczekiwań rynku pracy, optymalne warunki studiowania, wysoka gwarancja zatrudnienia, dobry system stypendialny, atrakcyjna oferta stażowa, bardzo dobre warunki socjalne (akademiki).
– Wybór tego kierunku studiów przez absolwentów szkół średnich to mądra inwestycja w ich rozwój zawodowy, zapewniająca dobrą, stabilną przyszłość – podkreśla Joanna Jodłowska. – Oczywiście, zależy nam, aby jak najwięcej dobrych specjalistów pozostało w Szczecinku, ale to od nich zależeć będzie, jaką ścieżkę kariery i miejsce do życia wybiorą.

 

Start? 1 października 2016

Uczelnia będzie gotowa 1 października br. do przyjęcia pierwszych studentów w Szczecinku.
– Kształcenie praktyczne tym różni się od zawodowego, że prawie połowa zajęć to działania praktyczne, a wśród nich najwięcej w firmach oferujących pracę na tych samych stanowiskach praktycznych – dodaje dr Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.
Wydział Przemysłu Drzewnego znajduje się w Zespole Szkół numer 3 przy ulicy Artyleryjskiej w Szczecinku. Tam odbywać się będą zajęcia dydaktyczne, laboratoryjne – w koszalińskich obiektach uczelni, natomiast praktyki – w firmie Kronospan w Szczecinku.