P3 Moda

Szlachetne piękno w prostych formach – Biżuteria tworzona przez Annę Nawrocką

Fot. Agata Bedryjowska

Minimalistyczna – tak określa swoją autorską linię biżuterii Anna Nawrocka. Mówi, że nie lubi niczego marnować i nie lubi się spieszyć. Jej łańcuszki i bransoletki można nosić na wiele sposób. Te dla kobiet są delikatne i tajemnicze, dla mężczyzn – odważne i zdecydowane, choć twórczyni nie zamyka się w damsko-męskich podziałach.

svg%3E Moda

Biżuteria, którą Anna Nawrocka tworzy, to ponadczasowy przykład tego, że prawdziwa ozdoba nie musi kłaniać się trendom. W jej pracach jest coś z talizmanów. Szlachetne kamienie w formie zawieszek swoją energią roztaczają pozytywną aurę: błękitny topaz, kamień księżyciwy, szafir, amonizyt, kryształ górski, kwarc różowy, fluoryt, lapis lazuri czy onyks. Blisko ciała tworzą rodzaj biżuterii uniwersalnej z zapisaną w nich intencją.

O mocy kamieni powiedziano wiele, ale wydobycie ich naturalnej formy, w minimalistycznym stylu, czyni je ozdobami, które nie muszą do czegoś pasować. Same w sobie tworzą pewien rodzaj aury, który pasuje do osobowości człowieka, nastroju, stanu ducha czy energii.

Naszyjniki i bransoletki to nie tylko kamienie. Anna Nawrocka stworzyła ciekawą linię zawieszek, które, można nosić pojedynczo lub w zestawieniu kilku. Takie rozwiązanie pozwala na samodzielne tworzenie biżuterii na jaką mamy ochotę, bez kolekcjonowania kolejnych bazowych elementów.

„Łącz, wymieniaj, przesuwaj, baw się” – w taki sposób autorka namawia do samodzielnego kombinowania i tworzenia indywidualnych kompozycji. Zawieszka jedna lub kilka zupełnie mogą odmienić proporcje i styl noszonego naszyjnika czy bransoletki. Autorka podkreśla, że nie potrzeba wiele, aby tworzyć wiele.

svg%3E Moda

Anna Nawrocka jest również autorką wyrazistej męskiej linii biżuterii. Jednak jak sama podkreśla, ta adresowana do panów – cieszy się sporym powodzeniem u pań.

Kolekcje Nawrockiej są niewielkie. Nie rządzą się rytmem sezonów, a raczej pomysłem na nowe modułowe zestawy. Wszystko ma pozostawać w podobnym klimacie i harmonii. Autorka mówi: – Filozofia mojej marki jest bliska filozofii Alchemików. Opiera się na holistycznej koncepcji, według której wszystkie elementy we wszechświecie są ze sobą połączone i na siebie oddziałują. Celem jest przemiana czegoś zwykłego, w coś doskonałego. To proces, transformacja – droga projektowa, podczas której niedoskonałości zostają usunięte i powstaje doskonałe, szlachetne piękno, zarówno w formie, jak i w treści.

Dla absolwentki Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej największą wartością jest warsztat. Poza projektem istotne są walory i możliwości materiałów, a także rozwiązania techniczne, które w łatwy i trwały sposób umożliwią użytkownikom „zabawę” biżuterią.

Annę Nawrocką interesuje jakość i dbałość o szczegóły. Pośpiech i śledzenie trendów to nie to czego szuka. Małymi krokami, w swoim rytmie co jakiś czas pokazuje nowe elementy kolekcji, nad którymi pracuje. Już wkrótce ruszyć ma sklep internetowy – dziś naszyjniki i bransoletki powstają na indywidualne zamówienia.

Motyw „zero waste” i minimalizmu towarzyszy pani Annie od zawsze. Wcześniejsze jej pomysły na odzież dziecięcą, która rosła wraz z dzieckiem, czy projekty wnętrz, zawsze wyróżniały właśnie te dwie cechy.

Inspiracją Anny Nawrockiej jest jej trzynastoletnia córka. – Niemożliwe zamienia w możliwe, nieustannie tworzy, działa, jest iskierką, dookoła której wszystko wiruje. Dla mnie jest motorem do działania. Jej niezależność mnie fascynuje i mogę powiedzieć, że wiele się od niej uczę.

Biżuterię Anny Nawrockiej można zobaczyć i zakupić poprzez jej FB i IG: Nawrocka Fashion Design

Modelka i bohaterka artykułu: Anna Nawrocka

Foto: Agata Bedryjowska

Make up: Kasia Wojciechowska

www.nawrockaan.pl