cover181233 Zdrowie i uroda
Fot. Agnieszka Orsa

ARTMED Chrostowscy – nowy gabinet, nowe możliwości

Wszelkie zabiegi stomatologiczne, włącznie z implantologią oraz skomplikowanymi interwencjami chirurgii szczękowo-twarzowej oferuje nowy gabinet stomatologiczny założony przez małżeństwo dentystów – Katarzynę i Mirosława Chrostowskich. Można w nim skorzystać również z szeregu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej , uro-ginekologii estetycznej oraz urologii. Rozmawiamy o tym z dr Katarzyną Chrostowską.

 

– Można o Państwu powiedzieć: nowy gabinet i nowi w Koszalinie lekarze.

– Nasz gabinet działa od listopada ubiegłego roku, czyli trochę ponad cztery miesiące. Do Koszalina przyjechaliśmy po 10 latach pracy w Wielkiej Brytanii. Nasze doświadczenie z pracy w Anglii ma dla nas duże znaczenie. Tam właśnie 10 lat temu zaczęłam zajmować się medycyną estetyczną. Miałam to szczęście, że moim nauczycielem był dr Bob Khanna, który na świecie jest bardzo cenionym ekspertem w tej dziedzinie. W Wielkiej Brytanii powiązanie klasycznej stomatologii z usługami medycyny estetycznej ma znacznie dłuższą historię niż w Polsce.

gabinet-7610

– W Polsce medycyna estetyczna przeżywa żywiołowy rozkwit.

– Panie i panowie, którzy są moimi pacjentami, są doskonale zorientowani i naprawdę dużo wiedzą na temat dostępnych zabiegów medycyny estetycznej i efektów jakich należy się spodziewać po różnych procedurach.

 

– To dobrze?

– Świadomość zdrowotna Polaków mocno wzrosła. Każdy chce być zdrowy, sprawny fizycznie, wyglądać lepiej i mieć dostęp do najnowszych zabiegów i procedur. Oczekiwania wobec medycyny estetycznej wzrastają. W naszym gabinecie staramy się im sprostać podnosząc cały czas nasze kwalifikacje na szkoleniach na całym świecie, a przede wszystkim trzymając się protokołów leczenia, których nauczyliśmy się, pracując za granicą. Myślę, że to wyróżnia nas na tle innych gabinetów. Przez stosowanie światowych standardów ograniczyliśmy w naszej pracy liczbę niepowodzeń i powikłań do minimum. Dlatego niestety czasami muszę odmówić zabiegu dla dobra pacjenta.

gabinet-7615

– Co bywa powodem odmowy?

– Zawsze, ale to zawsze stawiam zdrowie pacjenta na pierwszym miejscu. Pracuję w poczuciu dużej odpowiedzialności i jeśli w określonej sytuacji mam wątpliwości głośno i bezpośrednio o nich mówię. Nasi pacjenci są dla nas najwyższą wartością. Jeśli ich dobro jest narażone, odmawiam zabiegu.

 

– To nie jest powszechna postawa.

– Moim zdaniem inaczej nie można. Nasi pacjenci nam ufają. Musimy o to dbać i ich chronić. Każdemu pacjentowi tłumaczę, na czym polega zabieg, jak będzie przebiegał i jakie powikłania może za sobą nieść. Pacjent dostaje też informację na piśmie. Zawsze zachęcam, by dokładnie się z nią zapoznać. Wiedza, doświadczenie i dobra komunikacja z pacjentem to gwarancja sukcesu leczenia.

 

– Zdarzają się przypadki, że pacjenci po rozmaitych z pozoru drobnych zabiegach z powodu powikłań muszą szukać pomocy medycznej. Czasami są to zabiegi wykonane przez osoby, które mają ukończone zaledwie jakieś kursy albo szkolenia.

– Niektóre zabiegi sprawiają wrażenie bardzo prostych. Wydaje się, że może je wykonać właściwie każdy. Lekarz jednak ma większą świadomość zagrożeń i umiejętność odpowiedniej reakcji w przypadku działań niepożądanych. Oczywiście nie chcę stworzyć wrażenia, że z zabiegami medycyny estetycznej wiążą się jakieś niebezpieczeństwa. W mojej 10-letniej praktyce w tym zakresie nie miałam żadnego poważnego powikłania.

 

– Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej?

– Istnieje kilka głównych. Jest to na przykład ciąża albo choroba nowotworowa. Są również przeciwwskazania innego typu, o charakterze indywidualnym. Te, za każdym razem trzeba szczegółowo rozpatrzyć. Na przykład młoda osoba w wieku dwudziestu kilku lat, która myśli o liftingu twarzy moim zdaniem powinna usłyszeć od lekarza, że to nie jest zabieg dla niej, że wygląda dobrze, zdrowo, a dyskomfort który odczuwa, można załagodzić innymi zabiegami mniej inwazyjnymi i odwracalnymi.

gabinet-7624

– Jak reagowały pacjentki, którym odmówiła pani wykonania zabiegów?

– Na początku były zaskoczone, ale w końcu zadowolone, że otrzymały fachowe i wyczerpujące informacje. A przede wszystkim znalazły szczerą odpowiedź na ich pytanie i miejsce, do którego zawsze mogą wrócić po profesjonalną pomoc.

 

– Jaki jest podstawowy wachlarz zabiegów medycyny estetycznej, które pani oferuje w swoim gabinecie?

– Są to różnorodne zabiegi wspomagające właściwości regeneracyjne skóry takie jak mezoterpia osoczem bogatopłytkowym czy fibryną bogatopłytkową, która jest obecnie rewolucją w wykorzystaniu komórek macierzystych w medycynie estetycznej. Są to również zabiegi wygładzania zmarszczek mimicznych oraz modelowania twarzy przy użyciu toksyny botulinowej i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. W naszym wachlarzu są również zabiegi niechirurgicznego liftingu twarzy za pomocą nici liftująch, profilaktyka łysienia, lipoliza iniekcyjna, leczenie nadpotliwości i łagodzenie bólów migrenowych głowy. Zabiegiem ostatnio bardzo u nas popularnym jest zabieg Profhilo, nieinwazyjny i bardzo bezpieczny bioremodeling, z natychmiastowym efektem sprężystości skóry, przywracający utracony kontur twarzy. Zabiegi dobierane są bardzo indywidualnie. Osoby zainteresowane zapraszam na bezpłatne konsultacje.

 

– A co Państwo proponują w zakresie klasycznej stomatologii?

– Mamy do zaoferowania pełen zakres usług stomatologicznych – od kosmetycznych jak wybielanie zębów, estetyczna przebudowa zębów, przez wszystkie możliwe procedury leczenia stomatologii zachowawczej, protetyki, chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Nasz gabinet nawiązał współpracę ze specjalistą chirurgii twarzowo-szczękowej, implantologiem, doktorem Adamem Jaworskim. Dzięki temu oprócz implantów, oferujemy złożone i specjalistyczne zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej, twarzy i szyi . Dr Adam Jaworski, na co dzień pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie i w prywatnych klinikach implantologicznych. Współpraca z tak wysoko wyspecjalizowanym fachowcem, o tak dużym doświadczeniu w pracy na bloku operacyjnym, czyni leczenie implantologiczne w naszym gabinecie bezpiecznym.

 

– Jakie są różnice między stomatologią brytyjską, a tym co dzieje się w Polsce?

– Z mojego doświadczenia w prowadzeniu prywatnej praktyki stomatologicznej w Wielkiej Brytanii mogę powiedzieć, że na poziomie technicznym i w kwestii zakresu usług stomatologicznych nie ma istotnych różnic. Różnice jakie dostrzegam są na poziomie organizacji pracy i przestrzegania protokołów pracy z pacjentem. Bardzo silny nacisk w Wielkiej Brytanii kładzie się na „patient confidentiality” – bardzo szeroko rozumianą ochronę danych pacjenta. Pracując 10 lat w Anglii nie spotkałam się z sytuacją, gdzie dwóch pacjentów stomatologicznych jest leczonych w jednym pomieszczeniu na sąsiednich fotelach.

 

– Dla wielu pacjentów ważnym kryterium wyboru „dobrego dentysty” jest możliwość ograniczenia bólu. Jak to u Państwa wygląda?

– Stosujemy wszystkie najlepsze metody znieczulenia, ale przede wszystkim zależy nam na zaufaniu pacjenta, które jest podstawą walki z fobiami stomatologicznymi. Komfort pacjenta wynika także z odpowiednio długiego czasu, który przeznaczamy na jego leczenie. Ma on dla nas ogromne znaczenie i pomaga nam w budowaniu wzajemnych relacji.

gabinet-7671

– Jak pani nabrała takiego doświadczenia?

– Poprzez wieloletnią pracę w klinikach stomatologicznych za granicą, ale przede wszystkim na początku mojego pobytu w Anglii pracowałam w szpitalu, na oddziale bezpośredniej interwencji stomatologicznej. Mieliśmy tam do czynienia z bardzo trudnymi przypadkami. Przywożono pacjentów z silnym bólem, po wypadkach i urazach. To była prawdziwa szkoła jak należy postępować z bólem w stomatologii. Fajne jest dla mnie także to, że w Wielkiej Brytanii miałam okazję pracować z lekarzami z całego świata, mogłam wymieniać się doświadczeniem, poznawać inne kultury co pomogło mi zrozumieć lepiej pacjentów z różnych zakątków świata. Kilka moich pacjentek już mnie odwiedziło w Koszalinie, bo medycyna estetyczna buduje nasze relacje i zaufanie.

 

– Z małymi pacjentami również się to udaje?

– Zawsze miałam u siebie na fotelu dużo dzieci. Również tutaj w Koszalinie odwiedza mnie gromadka małych pacjentów. Uwielbiam ich komentarze i szczere uwagi. Zaufanie dzieci jest bezcenne i często kończy się naprawdę dużym sukcesem w ich leczeniu stomatologicznym. To mnie ogromnie cieszy.

 

– To duży wyróżnik na tle innych gabinetów?

– Dla mnie jest to powód do dużej satysfakcji.

 

– Mąż również lubi pracę z dziećmi?

– Mój mąż zajmuje się głównie protetyką. Tak więc uzupełniamy się, a to co nas łączy, to cierpliwe i empatyczne podejście do pacjenta.

 

 

Marcin Chęciński, specjalista urolog, uro-ginekologia estetycznaDr Marcin Chęciński: – Nazywanie zabiegów, jakie proponuję, ginekologią estetyczną byłoby zawężające i nieścisłe. Chodzi w nich bowiem bardziej o aspekt zdrowotny niż estetyczny. Poprawiając estetykę intymnych części ciała, poprawiamy ich funkcjonowanie i stan zdrowia. Chodzi o pewne zaburzenia, które pojawiają się na skutek przebytych porodów i wraz z wiekiem. Związane z nimi dokuczliwości można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Zmniejszamy tym samym niebezpieczeństwo chorób natury urologicznej i ginekologicznej. Zabiegi jakie wykonuję w gabinecie ARTMED Chrostowscy są mało inwazyjne i praktycznie bezbolesne. Większość polega na ostrzykiwaniu okolic intymnych odpowiednimi preparatami. Spośród nich najbardziej inwazyjna jest plastyka warg sromowych, które uległy przerostowi. Jest to defekt kosmetyczny wywołujący dyskomfort życia codziennego i większą podatność na infekcje. Panie zgłaszają się również często z powodu suchości pochwy. Używając wspomnianych preparatów powodujemy rewitalizację tkanki w okolicach, których zabieg dotyczy. Trzeba mieć jednak świadomość, że są to działania, które przynoszą poprawę przez pewien czas i powinny być powtarzane.