Grzegorz Piatek fot Laura Bielak Kultura

Literacka czterodniówka w Świdwinie

Sławy polskiej literatury faktu pod koniec czerwca znów zjadą do Świdwina. Ogólnopolski Festiwal Literacki to nie tylko spotkania z autorami, ale również wiele wydarzeń towarzyszących. Na pewno warto w tym czasie odwiedzić „Zamek”, czyli Świdwiński Ośrodek Kultury.

Korzenie świdwińskiego festiwalu sięgają 1970 roku. Początkowo był to konkurs poetycki noszący imię Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Formuła festiwalu zmieniła się trzy lata temu. Poza konkursem poetyckim odbywają się wydarzenia związane z prozą, a szczególnie z literaturą faktu. Spotkania autorskie, koncerty, wystawy stają się okazją do wymiany wrażeń, opinii i do prowadzenia rozmów o współczesnej literaturze i kulturze. Od ubiegłego roku odbywa się również konkurs na reportaż. W tym roku festiwal czeka kolejna zmiana. Organizatorzy przystąpili do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, a wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w czerwcu. Program wzbogacą kolejne aktywności towarzyszące.

Lista zaproszonych twórców robi wrażenie:

Grzegorz Kasdepke

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci, były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 60 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba”, “Tylko bez całowania”, „A ja nie chcę być księżniczką”, „Mity dla dzieci”, „Koronkowa robota”). Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Na co dzień jest ambasadorem promującej czytelnictwo Fundacji ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz ekologicznej Fundacji „Nasza Ziemia”.

Artur Domosławski

Pisarz, dziennikarz i reporter. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak, Dziennikarz Roku 2010 w konkursie Grand Press, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Przez dwie dekady współpracował z „Gazetą Wyborczą”, aktualnie jego teksty można czytać w tygodniku „Polityka”. Autor książek „Świat nie na sprzedaż. Rozmowy o globalizacji i kontestacji”, „Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności”, „Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła”, a także uchodzących za kultowe książek reporterskich: „Gorączki latynoamerykańskiej”, „Śmierci w Amazonii”, „Wykluczonych” oraz dwóch biografii: Ryszarda Kapuścińskiego („Kapuściński non-fiction”) i Zygmunta Baumana („Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”). Jego książki były tłumaczone na 10 języków.

Dionisios Sturis

Reporter, autor książek non-fiction i podcastów. Przez wiele lat pracował w Radiu TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną. Często pisze o uchodźcach i migracjach, a także o Wyspie Man i współczesnej Grecji. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Jego reportaż „Zachód słońca na Santorini” zwyciężył w konkursie im. Arkadego Fiedlera na książkę roku oraz w konkursie magazynu „Traveller” na podróżniczą książkę roku. Co ciekawe, poza spotkaniem autorskim, Dionisios Sturis poprowadzi także warsztaty kulinarne.

Judyta Sierakowska

Reporterka, podróżniczka, z wykształcenia socjolożka. Publikowała m.in. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Życiu Warszawy”, „Dużym Formacie” czy „Focusie”. Za reportaż „Władcy jamników” („Puls Biznesu Weekend”) opowiadający historię twórców autobusowej potęgi Solaris, została nominowana do nagrody Grand Press. Współautorka książek Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani: „Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów, 12 ważnych odpowiedzi” (2012), „Twarze Sukcesu. Zespół Downa” (2014), „Rysa na raju” (2015); redaktorka i współautorka: „Listy obecności 2. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci” (2017); autorka książki „21+3. Gwiazdy w dobrej formie” (2021), która zawiera 24 sylwetki ludzi ze świata kultury. Autorka książek reporterskich: „Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina” (wyd. Bezdroża) oraz „Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo” (Wydawnictwo Poznańskie).

Grzegorz Piątek

Zdobywca Paszportu Polityki za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″. Oprócz tego wydał książki: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy”, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949″,„Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”.

Olga Drenda

Wydała książki: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „O czym jest nasze życie” (wraz Bartłomiejem Dobroczyńskim). „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, „Książka o miłości” (z Małgorzatą Halber). Współautorka zbioru opowiadań „O kotach” oraz reporterskiej antologii „Obiekty, które zostały Biedronkami”. Od 10 lat prowadzi w mediach społecznościowych Duchologię – profil o zjawiskach popkultury, elementach codzienności i zbiorowej pamięci pokolenia dorastającego w schyłkowym PRL-u i latach przełomu.

Paweł Pieniążek

Reporter wojenny, który relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek „Pozdrowienia z Noworosji”, „Wojna, która nas zmieniła”, „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” oraz „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”.

Jerzy Jarniewicz

Poeta, tłumacz, krytyk literacki. Autor piętnastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich, m.in. „Lista obecności” (2007, nominacja do Nagrody Nike), „Od pieśni do skowytu” (2008), „Tłumacz między innymi” (2018, nominacja do Nagrody Nike) i „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, m.in. „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”, „Woda na Marsie”, „Puste noce”, za które otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku, oraz „Mondo cane” (2021) wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Laureat Nagrody im. Juliana Tuwima (2022).

Filip Springer

Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze. W marcu 2023 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jego najnowsza książka „Mein Gott, jak pięknie”. Z Filipem Sprignerem odbędą się warsztaty (obowiązkowe zapisy).

Marta Żakowska

Antropolożka i badaczka życia miejskiego, koordynatorka Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy. Autorka badań i tekstów poświęconych zrównoważonym przestrzeniom i wykluczeniom miejskim. W kwietniu 2023 ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyka Polityczna jej książka „Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście”.

Zbigniew Rokita

Dziennikarz i reporter. Współpracował między innymi z „Polityką”, miesięcznikiem „Znak”, „Tygodnikiem Powszechnym” czy „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Przez sześć lat, do 2018 roku, był redaktorem „Nowej Europy Wschodniej”. W swoich publikacjach koncentruje się przede wszystkim na tematach związanych z Europą Środkową i Wschodnią oraz Górnym Śląskiem. To właśnie o Śląsku traktuje jego książka „Kajś”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike.

Katarzyna Tubylewicz

Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka głośnych książek reporterskich „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, a także „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”, „Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy” oraz powieści „Bardzo zimna wiosna”, „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”.

W ramach festiwalu odbędą się także koncerty muzyczne. Zagra łączący jazz i rap Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, którzy zaprezentują materiał inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Drugą muzyczną propozycją będzie Maria Peszek. Wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Poza koncertem, w Świdwinie odbędzie się też spotkania autorskie z Marią Peszek.

Wszystkie spotkania, warsztaty i koncerty odbędą się w Świdwińskim Ośrodku Kultury Zamek w dniach 22-25 czerwca. Szczegóły na stronie literackiswidwin.pl