logo krajewscy1500 Zdrowie i uroda

Otwórz oczy! Blefaroplastyka powiek– zabieg, który odejmie ci lat!

svg%3E Zdrowie i uroda

Skóra w okolicy powiek jest niezwykle cienka i delikatna. To sprawia, że obszar ten szybko się starzeje. Jednym z największych problemów w okolicy oka jest opadanie powiek – problem, który możesz rozwiązać za pomocą zabiegu blefaroplastyki. Kiedy czujesz, że zmiany w okolicy oka cię postarzają i nie podoba ci się twoje odbicie w lustrze zdecyduj się na zabieg w klinice.

Dr n. med. Andrzej Krajewski z Klinik Krajewscy Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna w Kołobrzegu i Rzęskowie wyjaśnia, jakie zalety ma zabieg korekcji powiek.

Trudne okolice oka

Skóra w okolicy oczu starzeje się na kilku poziomach – pojawiają się zmarszczki i wiotkości, z biegiem lat obszar ten bardzo zdradza upływający czas. Dlaczego tak się dzieje? – Musimy pamiętać, że skóra w okolicy oczu jest szczególnie narażona na pojawianie się widocznych oznak starzenia. Nie tylko wskutek naszej mimiki twarzy, ale z powodu określonej budowy tej okolicy. Na powiekach (górnych i dolnych) skóra jest najcieńsza, pozbawiona tkanki tłuszczowej. Wraz z pogłębianiem się efektów starzenia zaczyna brakować w niej kolagenu, który odpowiedzialny jest za napięcie i elastyczność.

Do tego z biegiem lat zauważamy pogorszenie funkcji mięśni odpowiedzialnych za unoszenie brwi i powodujących opadanie powiek górnych. Wszystko to sprawia, że stają się one wiotkie, a powieka górna zaczyna zasłaniać coraz bardziej oko – tłumaczy

dr n. med. Andrzej Krajewski. Kiedy pojawiają się te problemy, w konsekwencji twarz wydaje się bardziej smutna i zmęczona niż jest w rzeczywistości. Opadanie powiek może być również problematyczne w codziennym funkcjonowaniu. Od utrudnienia wykonania makijażu, aż po ograniczenie pola widzenia. Wiotkość skóry powiek to problem, który dotyczy głównie osób starszych, ale również te młode mogą borykać się z nadmiarem skóry na powiekach – często wynika to po prostu z ich anatomicznej budowy okolic oka.

Jak przygotować się do zabiegu?

Blefaroplastyka to operacja, która poprzedzona jest konsultacją z lekarzem. Podczas spotkania chirurg plastyk wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu i omawia przewidywane efekty. Przed procedurą należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne oraz pod kontrolą lekarza odstawić niektóre leki (np. rozrzedzające krew). Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu będzie np. cukrzyca, niedokrwistość, nieuregulowane nadciśnienie oraz aktualne ropne stany zapalne na skórze twarzy.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Rozwiązaniem na odmłodzenie okolicy oka jest plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Zabieg, który daje spektakularne efekty polepszenia wyglądu oczu. Operację tę w większości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia (w naturalnym załamaniu powieki) i usunięciu nadmiaru skóry. – Wycinamy nadmiar wiotkiej skóry z powieki górnej oraz wykonujemy plastykę miejscową. Przez co oko staje się bardziej otwarte. Następnie delikatnie zszywamy ranę i oklejamy specjalnymi plastrami. Mimo tego, iż jest to operacja, która może się wydawać skomplikowana i uciążliwa, to zabieg nie wymaga hospitalizacji. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu – tłumaczy chirurg.

Sam zabieg trwa ok. godziny.

svg%3E Zdrowie i uroda

Rekonwalescencja po plastyce powiek

Na co musi się przygotować pacjent po zabiegu blefaroplastyki?

– Przede wszystkim będzie widoczny obrzęk i zasinienie w okolicy oczu. Ból pozabiegowy niwelujemy środkami farmakologicznymi. Aby łagodzić obrzęki i zasinienia, zalecam stosowanie zimnych okładów i specjalistycznych preparatów. Dolegliwości te powinny zniknąć do około 1-2 tygodni po zabiegu. W czasie rekonwalescencji należy zrezygnować z aktywności fizycznej,

a z uwagi na nadwrażliwość spojówek zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Szwy zdejmujemy zazwyczaj w 5-7 dobie po zabiegu – tłumaczy dr Krajewski. Jeśli na co dzień nosisz soczewki, musisz zrezygnować z ich zakładania przez ok. tydzień. Pacjenci z reguły wracają do normalnych aktywności w ciągu 7-10 dni od wykonania zabiegu.

Efekty, które odejmą ci lat

Efekty plastyki powiek górnych to przede wszystkim młodszy, świeższy i bardziej promienny wygląd, ale także polepszenie pola widzenia na co dzień. – Blefaroplastyka umożliwia pacjentom osiągnięcie bardziej wypoczętego wyglądu na długi czas. Jest to zabieg chirurgiczny, dlatego musimy pamiętać, że konieczne po nim jest przejście określonego czasu rekonwalescencji. Jednak efekty, które uzyskujemy, są tego warte. Oko staje się bardziej otwarte, przez co w widoczny sposób odmładza się cała twarz. Dla niektórych pacjentów lub pacjentek jest to tak naprawdę jedyne rozwiązanie dające tego typu rezultaty, gdyż w ich przypadku inne zabiegi nie byłyby tak skuteczne – tłumaczy chirurg. Po wygojeniu się powiek mamy wrażenie, że twarz odmłodniała i stała się bardziej pogodna – jednym słowem wyglądamy bardziej atrakcyjnie. Wielką zaletą zabiegu jest fakt, iż daje on efekty na bardzo długi czas. Ewentualne powtórzenie zabiegu możliwe jest, gdy znowu proces starzenia nadmiernie wpłynie na wiotkość skóry (np. po kilku latach). – Pacjenci decydujący się na zabieg blefaroplastyki przede wszystkim podkreślają, że polubili swoje odbicie w lustrze. Nie wyglądają już na wiecznie smutnych i zmęczonych. Zwracają uwagę, że nie tylko czują się bardziej atrakcyjnie, ale również poprawił się ich komfort widzenia. Operacja ta (jak wiele innych również) ma więc znaczenie nie tylko z uwagi na to, że wyglądają młodziej, ale po prostu czują się lepiej ze sobą. Nierzadko po zabiegu znikają kompleksy, z którymi długo się borykali się. Kiedy giną blokady, które latami sprawiały, że czuli się źle, odkrywają że na nowo mogą się cieszyć swoim młodszym wizerunkiem. To największy plus. – wyjaśnia dr Andrzej Krajewski. Podczas planowania zabiegu ważny jest wybór sprawdzonej kliniki oraz wykwalifikowanego lekarza specjalisty z odpowiednim doświadczeniem – dodaje dr Andrzej Krajewski.

Blizny po blefaroplastyce

Wiele osób przed zabiegiem zastanawia się, czy blizny po zabiegu będą bardzo widoczne. – pojawienie się blizny jest oczywistym następstwem operacji. Cięcie skóry wykonujemy w naturalnym załamaniu powieki, czyli tam, gdzie po prostu będzie ono jak najmniej widoczne. Ostateczny efekt widoczności blizny zawsze będzie zależał od indywidualnych cech pacjenta, ale staramy się operować tak, aby była ona jak najmniej uciążliwa. Dla uzyskania polepszenia wyglądu blizn należy przez kilka tygodni smarować je specjalnymi preparatami. Będą one powodować ich spłaszczenie i rozjaśnienie – tłumaczy dr Krajewski.

Odmłodzenie oka z dodatkowym efektem

W naszej klinice oferujemy terapię kompleksową i chirurgię plastyczną wspieramy zabiegami medycyny estetycznej tak, aby efekt był jeszcze bardziej spektakularny. Aby dodatkowo stymulować, odświeżyć i zregenerować skórę w okolicy oka polecamy zabieg iniekcyjny preparatem Sunekos. Podając go do skóry, wpływamy na jej głęboką odnowę i nawilżenie – w wyraźny sposób polepszamy jej kondycję. Produkty z gamy Sunekos to połączenie kwasu hialuronowego i aminokwasów stymulujących regenerację macierzy pozakomórkowej, a konkretniej – wytwarzanie elastyny oraz kolagenu. Stosując je na okolice oka, działamy wielokierunkowo na poprawę jej jakości i odmłodzenie. – Z zabiegu tego chętnie korzystają pacjenci, którzy myślą całościowo o polepszeniu wyglądu skóry teraz i na przyszłość. Dbając o tę okolicę będziemy wpływać na długotrwale zachowanie dobrej kondycji skóry poprzez wsparcie jej od wewnątrz – wyjaśnia dr Elżbieta Młyńska-Krajewska.