DSC 3994 Biznes, Kultura

Spotkania jak najbardziej realne

Od 16 września br. w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę interdyscyplinarną „Real 8”. To już ósma wystawa z cyklu „Spotkajmy się w realu”.

Pomysłodawcą wydarzenia jest koszaliński artysta Wal Jarosz. – Dziś artyści częściej spotykają się i prezentują swoje prace w Internecie, niż w żywych galeriach sztuki – mówi. – Powody tego są różne, przede wszystkim jest tak łatwiej, szybciej można zaprezentować swoje najnowsze prace. Oczywiście liczą się też koszty zorganizowania wystawy, czyli wysyłka prac, wyjazd, oprawa graficzna. Nic jednak nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką oraz artystą.

Wal Jarosz organizuje coroczne wystawy, na których spoytkają się i artyści, i ich prace. I tak jest do tej pory, choć pierwotnie miał to być jednorazowy projekt. Autorzy prac chętnie przyjeżdżają do Koszalina, poznają się, co owocuje potem nawiązaniem współpracy z galeriami, wyjazdami na plenery. Niekiedy odnawiają zapomniane kontakty lub znajdują wspólnych znajomych. Co równie ciekawe – spotykają się też ich prace.

Wal Jarosz mówi: – Nigdy do końca nie wiadomo, jakie obrazy autorzy przyślą. I tu, na ścianach galerii następuje czasem niezwykle interesująca konfrontacja. Obrazy przecież wpływają wzajemnie na siebie, kiedy wiszą na jednej ścianie.

Dlatego wystawy z cyklu „Real” co roku są inne – czasem jednorodne tematycznie lub pod względem użytych technik czy barw, a czasem wybuchają feerią barw i tematów. Aranżacja wystawy bywa trudna. W tym roku poszło trochę łatwiej – jedną stronę galerii zajęły prace bardzo kolorowe, po drugie – te bardziej stonowane. A przybyli na wernisaż autorzy stwierdzali, że ich obrazy wyglądają nieco inaczej, niż je postrzegali do tej pory. Nikt z nich nie brał dotychczas udziału w takiej wystawie, choć mają za sobą mniejszy lub większy dorobek artystyczny.

Widzowie zaś zobaczyli po raz pierwszy w „Realu” bardzo ciekawe formy przestrzenne – tkaniny z juty Doroty Średnickiej z Warszawy. Poza tym są obrazy w technikach – akwareli, oleju i akrylu na płótnie, kolażu. Podczas wernisażu bardzo podobały się żywiołowe abstrakcje Anity Grobelak z Częstochowy, domowe kwiaty Izabeli Wolskiej ze Szczecina tęskniące za innym światem, pełne emocji ale i empatii obrazy będące wspomnieniem własnych przeżyć Aleksandry Kuczyńskiej (Wrocław). A Wal Jarosz nie mógł pozbawić miłośników sztuki spotkania z charakterystycznymi dla siebie kurkami, ale też zaprezentował pracę powstała na wakacyjnym plenerze i jest to „Konik z Radawnicy”.

Do tradycji wernisaży w Koszalin należy występ muzyczny rozpoczynający spotkanie ze sztuką. Tego wieczoru wystąpił Marek Kopczyński, prezentując obok obrazów piosenki swojego autorstwa.

W tegorocznej edycji „Realu” udział wzięli: Piotr Gola (Bilcza), Anita Grobelak (Częstochowa), Wojciech Herman (Skarżysko-Kamienna), Marek Kopczyński (Białogard), Aleksandra Kulczycka (Wrocław), Andżelika Miszczuk (Płock), Dorota Średnicka (Warszawa), Maria Piątek (Warszawa), Krzysztof Trzaska (Warszawa), Grzegorz Radecki (Gdańsk), Marta Wojnicka (Kraków), Mira Skoczek-Wojnicka (Kraków), Izabela Wolska (Szczecin) i Wal Jarosz (Koszalin).

Wystawę „Real 8” można oglądać do 16 października br.