Quick Step podloga laminowana Eligna EL3990 1 Design

Japandi, czyli spotkanie dwóch światów

Japandi łączy japoński styl urządzania wnętrz z pomysłami aranżacyjnymi wprost ze Skandynawii. Nie jest więc szczególnie zaskakujące, że również projektanci Quick-Step – podłóg, których cechą charakterystyczną jest wyjątkowa estetyka i autentyczność, a zarazem wysoka jakość wykonania i łatwość w utrzymaniu – z miejsca stali się wyznawcami tej filozofii.

Skandynawię i Japonię dzieli tysiące kilometrów, ale pod względem wzornictwa łączy je o wiele więcej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Japandi to coś więcej niż tylko trend wnętrzarski. To swoista filozofia życia i najlepszy dowód na to, że pewne wartości mają uniwersalny charakter. I tak, jak Norwegowie kierujący się ideą „hygge”, urządzają wnętrza z wykorzystaniem naturalnych surowców, tak Japończycy doceniają piękno niedoskonałości, zgodnie ze sztuką dobrego życia „wabi-sabi”. Cechą wspólną obu tych stylów jest minimalizm, przywodzący na myśl wnętrza urządzone zgodnie z filozofią zen, które dzięki prostemu i stonowanemu wzornictwu czynią z domu przestrzeń pełną harmonii, a elementy nawiązujące do świata natury idą w parze z rozwiązaniami, które nadają wnętrzu przytulnego charakteru.

Japandi jest to więc minimalistyczne podejście do urządzania wnętrz, zgodnie z którym chcemy otaczać się wyłącznie takimi przedmiotami, które mają dla nas znaczenie. Filozofia ta mówi o ograniczeniu designu do minimum i świadomym podejmowaniu każdej decyzji w kwestii wystroju. Kierując się tymi założeniami, urządzanie mieszkania w stylu Japandi najlepiej zacząć od wyboru podłogi.

Może to być na przykład podłoga z deseniem oddającym fakturę betonu, która świetnie komponuje się z elementami z drewna. W połączeniu z harmonijną paletą kolorów – barwą piaskowca, brązami i beżami – rozwiązanie takie zmieni dom w oazę spokoju. Osobistego charakteru wnętrzu nadadzą książki, stylowy obraz lub ręcznie wykonana ceramika. Z kolei rośliny, organiczne kształty i trwałe materiały pozytywnie wpłyną na samopoczucie domowników. Jeśli jesteśmy miłośnikami natury, w domu urządzonym w stylu Japandi równie dobrze sprawdzi się drewniana podłoga w głębokim, ciepłym kolorze.

Szerzej: www.quick-step.com.pl