czern cover Design

W modnej czerni

Kolor czarny detronizuje wszystko – powiedziała kiedyś Coco Chanel. Ponadczasowy, elegancki, raz tajemniczy, to znów esktrawagancki – projektanci i styliści od kilku sezonów konsekwentnie wprowadzają go do wnętrz, przekonując, że ani nie jest smutny, ani nie czyni przestrzeni ciemną. W coraz bardziej popularny trend świetnie wpisuje się marka New Trendy z kabinami w czarnym wykończeniu.

 

Od niepamiętnych czasów czerń miała tylko pozytywne konotacje. W Egipcie symbolizowała życie, bo kojarzyła się z kolorem wód Nilu podczas przypływów. W Chinach oznaczała determinację, prawość, bezinteresowność i szlachetność – postacie z Opery Pekińskiej z pomalowanymi na czarno twarzami wskazywały na osoby bezstronne i uczciwe. Tylko w naszej kulturze zwykle źle się kojarzy, ale na szczęście współczesne trendy lansowane na europejskich targach wnętrzarskich powoli przyczyniają się do zmiany tego nastawienia. Styliści wskazują na czerń jako kolor zagadkowy i intrygujący, podkreślając również jego aspekt funkcjonalny (bo dobrze komponuje się niemal z każdym innym kolorem). Poza tym – dowodzą – dodaje wnętrzu jednocześnie szlachetności i pazura.
Od ciemnych dodatków po całe ściany – antracyt i czerń wkraczają coraz odważniej również do łazienek. Mowa już nie tylko o czarnej mozaice, płytkach marmurowych z czarnym żyłkowaniem, czarnych bateriach czy akcesoriach. Coraz więcej producentów sięga również – i to jest hit ostatnich miesięcy! – po kabiny z czarnym wykończeniem. Bo skoro mamy modę na industrialny salon czy industrialną kuchnię, to czemu nie urządzić loftowej łazienki?

NewTrendy-NewRenomaBlack-kwadratowa

Światowe trendy od wielu lat uważnie obserwuje marka New Trendy, która rozszerzyła ofertę o modele z czarnymi profilami i zawiasami (New Renoma Black, New Soleo Black). Profile te są w modnym i lansowanym przez najbardziej wpływowych trendsetterów matowym wykończeniu. Ale to nie wszystko. New Trendy idzie o krok dalej i proponuje także ceramiczny nadruk na szklanych drzwiach kabiny, przypominający szprosy w oknach (kolekcja New Modus Black). Ten wyrazisty akcent inspirowany przeszkleniami na stalowych konstrukcjach dodaje wnętrzu pazura. A jeśli dodamy jeszcze, że New Modus to kabiny typu walk-in, całość nabiera surowego, minimalistycznego charakteru.

Nie oznacza to jednak, że kabiny z czarnymi szprosami i profilami pasują wyłącznie do nowoczesnych wnętrz. Owszem, w połączeniu z kwadratowymi białymi kafelkami nabierają industrialnego charakteru. Ale już w towarzystwie luksusowych marmurowych płytek i wysokiej klasy dodatków prezentują się elegancko i szlachetnie z nutą wysmakowanej ekstrawagancji. Zresztą, czerń jest na tyle ponadczasowa i uniwersalna, że sprawdza się w różnych aranżacjach, zestawiona z różnymi kolorami.

Warto tylko pamiętać, że czarny total look lepiej wypadnie w większych i bardziej przestronnych łazienkach. W niewielkich wnętrzach dobrze jest ograniczyć czarny kolor tylko do kilku elementów – jedna efektowna kabina z oferty New Trendy „zrobi” całe wnętrze.

Kabiny New Modus składają się z konfiguracji ścianek – od 1 do 4 – i są dostępne również na indywidualny wymiar. Do kompletu dobierzemy też ultrapłaskie brodziki Mori z czarnego lub szarego konglomeratu (kratka odpływowa ze stali nierdzewnej dostosowana jest do barwy brodzika). Bezrantowa powierzchnia to idealne uzupełnienie nowoczesnej łazienki. Niewielka wysokość brodzików (zaledwie 3 cm) pozwala na ich wpuszczenie w podłogę i utworzenie bezbarierowego wejścia.