miś 1 Kultura

Miś czeka, by zaprosić go pod choinkę

Kolejne pokolenie poznaje Misia Paddingtona. Głównie za sprawą filmu, który wszedł niedawno do kin. Warto, by znajomość tę utrwalić lekturą. Wydawnictwo ZNAK publikuje właśnie następny zbiór przygód wypróbowanego przyjaciela dzieci. A my sugerujemy, że książeczka ta to doskonały „analogowy” prezent pod choinkę.

Brytyjscy pisarze mają wyjątkowy dar do powoływania do życia postaci misiów, które kocha cały świat. Alan Aleksander Milne był pierwszy ze swym „Misiem Puchatkiem” i „Chatką Puchatka”. A niemal pół wieku po nim pojawił się Michael Bond, „ojciec” równie znanego i wszędzie rozpoznawanego Paddintona.

Pierwsza książka o misiu Paddingtonie (ang. Paddington Bear) ukazała się 13 października 1958 roku. Autor napisał ją zainspirowany maskotką, którą kupił w Wigilię 1956 roku. Maskotka, pluszowy miś, leżała samotnie na półce londyńskiego sklepu z zabawkami. Michaelowi Bondowi zrobiło się żal osamotnionego misia i postanowił podarować go żonie.

Od tamtego czasu powstało 15 książek i dwa filmy kinowe poświęcone przygodom misia, który urodził się w Peru, a w Anglii znalazł się dziwnym trafem. Rodzina Brownów znalazła go na stacji Paddington w Londynie i nadała mu imię na jej cześć. Miś ma spokojny temperament, jest pomocnikiem pań Bird i Brown. Jednak jego sprytny sąsiad lubi go wykorzystywać. Przyjaźni się z panem Gruberem, właścicielem antykwariatu na Portobello Road. Zna tam także wszystkich kupców. Niedźwiadek jest dobry, miły, grzeczny, chociaż zdarzają mu się także różne kłopoty. Często bawi się z Jonatanem i Judytą.

paddington bear

Michael Bond dzieciństwo spędził w Reading, niedaleko tamtejszej stacji kolejowej, gdzie jako dziecko mógł podziwiać słynny Cornish Riviera Express kursujący między stacją London Paddington a Penzance na wybrzeżu Kornwalii. Jeszcze nie wiedział, że to połączenie kolejowe będzie miało kluczowe znaczenie w jego życiu.

Uczęszczanie do surowej katolickiej szkoły było dla niego tak traumatycznym doświadczeniem, że mimo próśb rodziców zakończył swoją edukację w wieku 14 lat. Podczas lotniczej bitwy o Anglię młody chłopak miał niesamowite szczęście – w wyniku niemieckiego nalotu lotniczego zawalił się budynek BBC, w którym pracował, a pod gruzami zginęło 41 jego kolegów. Po tym doświadczeniu Michael Bond zdecydował się wstąpić do Royal Air Force.

Koniec wojny zastał go w Kairze. To tam napisał i sprzedał za siedem gwinei magazynowi „London Opinion” swoje pierwsze opowiadanie. To zachęciło go do kolejnych prób pisarskich, kiedy już powrócił do Anglii i ponownie zatrudnił się w BBC, tym razem jako operator kamery. W 1958 roku ukazała się jego pierwsza książka dla dzieci, „Miś zwany Paddington”.

Nigdy nie chciał i nie planował zostać pisarzem dziecięcym, ale to właśnie dochody ze sprzedaży tej pozycji pozwoliły mu po kilku latach zrezygnować z posady i zająć się wyłącznie pisaniem.

Praca nad kolejnymi książkami o Paddingtonie dawała mu wiele radości, ale też przejściowo wpędziła

w depresję. Olbrzymie oczekiwania dostarczania nowych tekstów, trudności w połączeniu pracy zawodowej i pisarskiej spowodowały, że doba stała się za krótka. Bond funkcjonował dzięki środkom nasennym i whiskey, pracował po kilkanaście godzin na dobę, bo nie chciał zawieść Paddingtona.

Po swoich 90. urodzinach Michael Bond napisał jeden z ostatnich tekstów, „Reflection on the Passing of the Years”, który został odczytany przez Davida Attenborough (znanego dziennikarza – dokumentalistę, wtedy również już po dziewięćdziesiątce) w katedrze św. Pawła w Londynie podczas uroczystości z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II.

Za swoje zasługi Bond został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego. Zmarł 27 czerwca 2017 roku w wieku 91 lat. Jeremy Clarkson napisał wtedy na Twitterze: „To bardzo smutne, właśnie dowiedziałem się, że zmarł Michael Bond. Znałem go 45 lat i rzadko kiedy spotykałem równie życzliwe i delikatne osoby”. Taki sam jest jego miś.

 

Bond_Paddington_zbiorek3_Wiecej_przygod_opaska_filmowa_3DMichael Bond: „Paddington. Więcej przygód”, Znak, Kraków 2017


 

  • Łącznie na całym świecie sprzedano ponad 35 milionów egzemplarzy książek o Paddingtonie, przetłumaczono je na ponad 40 języków, w tym także łacinę.
  • Między pierwszą a ostatnią książką napisaną przez Michaela Bonda jest aż 59 lat różnicy (1958–2017).
  • Maskotka, Miś Paddington, była pierwszą brytyjską rzeczą, która została przekazana Francuzom, gdy połączone zostały dwa wykopy Eurotunelu pod kanałem La Manche.
  • Miś Paddington ma swój pomnik z brązu na stacji London Paddington.
  • W pierwotnej wersji tekstu Paddington miał pochodzić z Afryki, ale redaktor zwrócił uwagę Bondowi, że nie ma już tam niedźwiedzi, stąd zmiana na Peru.
  • 13 października 2008 roku, w 50. Urodziny Paddingtona, Google poświęciło mu swój pasek wyszukiwarki.

 

(Źródło: http://www.mirror.co.uk)