DSC07077 Wydanie specjalne

REKUPERACJA DOMÓW JEDNORODZINNYCH

Rok 2017 przyniesie inwestorom budowlanym zasadnicze zmiany w zakresie podejścia do wentylacji
budynków. W nowym roku zmieniają się przepisy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych.
W większości domów nie da się już „załatwić” wentylacji budową kominów wentylacyjnych w połączeniu
z montażem nawietrzaków okiennych. Budynki energooszczędne wymagają bardziej innowacyjnych
rozwiązań także w zakresie wentylacji. Dlatego począwszy od 2017 w większości budynków, dla
spełnienia wymaganych prawem budowlanym wskaźników efektywności energetycznej, koniecznie okaże się
zamontowanie systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

W budynkach energooszczędnych nie można pozwolić sobie na wypuszczanie ogrzanego powietrza na zewnątrz. To kosztuje za dużo, dlatego ściany zewnętrzne i okna projektuje się i wykonuje jako szczelne dla przepływu powietrza. Konieczną wymianę powietrza zapewnia system kanałów nawiewnych i wywiewnych, który z centralą wentylacyjną potocznie zwaną rekuperatorem zapewnia wymianę powietrza bez strat ciepła, non stop przez cały dzień i cały rok. Przy właściwie wykonanym systemie wentylacji nigdy nie pojawią się problemy znane do tej pory: zawilgocenia ścian, grzyb, pleśnie, zaparowane okna, problemy ze zdrowiem, brak komfortu. Oczywiście okna będzie można czasami otworzyć, ale nie będzie to konieczne.

 

NOWOCZESNA WENTYLACJA MECHANICZNA

Centrala wentylacyjna jest montowana w pomieszczeniu niemieszkalnym: w kotłowni, garażu lub na poddaszu. W niej zainstalowane są wentylatory dla nawiewu i wywiewu oraz wymiennik ciepła, w którym w okresie zimy powietrze wyciągane z ciepłych, wilgotnych pomieszczeń (kuchnia, łazienki, pralnia) ogrzewa zimne powietrze czerpane z zewnątrz. Świeże powietrze z, ogrzane do temperatury bliskiej pokojowej (zależnej od sprawności cieplnej rekuperatora) jest nawiewane do pomieszczeń „suchych” (salon, sypialnie, gabinet).

W efekcie zastosowania wentylacji mechanicznej powietrze bez przerwy przepływa przez dom, a układ nawiewów i wywiewów projektowany jest tak, aby nie pozostawić żadnych martwych stref.

img_3648

UKRYTA WENTYLACJA

Inwestor, który nie wybuduje w swoim domu kominów do wentylacji grawitacyjnej oszczędzi przestrzeń, którą mogły one zająć, ale stanie przed perspektywą umieszczenia w przestrzeni budynku pokaźnej ilości kanałów doprowadzających powietrze do wszystkich pomieszczeń budynku.

Widząc systemy wentylacji w budynkach publicznych na przykład w centrach handlowych można być przerażonym ich wielkimi gabarytami. W domach jednorodzinnych z reguły nie planuje się wysokości kondygnacji powyżej 3 metrów tak, aby pod sufitem przewidzieć zabudowę rur wentylacyjnych o dużych średnicach.

Dlatego do domów jednorodzinnych w ostatnich latach opracowywanych jest wiele systemów kanałów, które mają gabaryty umożliwiające ukrycie instalacji wentylacyjnej. Takim rozwiązaniem jest system kanałów do wentylacji EASYFLOW zaprojektowany i produkowany przez firmę VASCO.

Świadome ograniczenie możliwości przesyłowych kanałów do potrzeb typowych pomieszczeń domu jednorodzinnego umożliwiło zaprojektowanie systemu z niewielką liczbą elementów łatwych montażu i wyposażonych w bardzo efektywne uszczelki certyfikowane do klasy szczelności D – najwyższej stosowanej w systemach wentylacji.

Do tego wszystkie elementy systemu kanałów do wentylacji EASYFLOW mają 6 cm wysokości. Nadrzędnym celem tego jest, aby cały system wentylacji pozostał ukryty, bez straty kubatury pomieszczeń. Jest to możliwe, ponieważ dzięki niskiemu profilowi, kanały wentylacyjne EASYFLOW mogą być umieszczone w warstwach izolacji pod podłogą. Większość budowanych w Polsce domów ma dwie użytkowe kondygnacje, które powinny być objęte systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: parter i piętro. Dlatego, żeby w takim domu instalacja wentylacji była całkowicie ukryta, ważna jest możliwość umieszczenia rur w warstwie styropianu na podłodze piętra – te rury będą obsługiwać pomieszczenia parteru. Dzięki wysokości całkowitej systemu kanałów EASYFLOW 6 cm mogą one zostać schowane w styropianie, na którym będzie wykonywana wylewka jastrychowa pod posadzkę.

Z kolei dla wyższej kondygnacji, bez problemu kanały o wysokości 6 cm zostaną ukryte na podłodze poddasza, pod warstwą izolacji oddzielającej nieużytkową przestrzeń od pomieszczeń mieszkalnych piętra.

Niezwykle ważną cechą systemu kanałów EASYFLOW, oprócz możliwości ukrycia jest to, że materiał z którego są zbudowane nie przenosi drgań, a ich specjalna konstrukcja ma wbudowanie elementy tłumiące hałas. Niewielka liczba elementów i łatwość montażu z gwarancją szczelności, także dlatego, że ich zastosowanie praktycznie eliminuje błędy wykonawcze. To wszystko powoduje, że systemy VASCO zawsze działają skutecznie w zakresie wymiany powietrza i przede wszystkim gwarantują bardzo ciche działanie całego systemu.

 

WENTYLACJA MECHANICZNA – CZY MOŻNA OD NIEJ UCIEC?

Zaczynając budowę w roku 2017, można nie montować systemu wentylacji mechanicznej. Wystarczy natomiast wybrać kocioł na pelet – paliwo odnawialne. Tylko, że to jest dużo gorsze rozwiązanie w zakresie komfortu i kosztów eksploatacji.

Wentylacja mechaniczna pozwala zapewnić świeże, czyste powietrze w budynku bez konieczności zajmowania się tym. Statystki mówią, że zimą rachunki za ogrzewanie mogą być dzięki temu nawet o kilkadziesiąt procent niższe. Wbrew pozorom koszt samej inwestycji nie jest wcale wysoki, zważywszy na fakt, że nie trzeba budować kominów dla wentylacji grawitacyjnej, ponadto można też zastosować tańsze okna ze stałymi szkleniami. Pamiętajmy ponadto o tym, że dobrze dopasowana i zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli nam na zakup mniejszych (i tańszych!) kotłów grzewczych i grzejników.

Systemy wentylacji mechanicznej pozwalają też na zachowanie komfortu akustycznego wewnątrz pomieszczeń, których zamknięte okna nie będą przepuszczały dobiegającego z zewnątrz hałasu. Przy prawidłowo wykonanej wentylacji mechanicznej nie powinny być też słyszalne żadne dźwięki dobiegające z samych urządzeń wentylacyjnych, dlatego system rur wewnętrznych proponowany w systemie VASCO przewiduje wbudowane elementy służące wytłumieniu dźwięków.

Jednak najważniejszym czynnikiem, który powoduje upowszechnianie się wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych jest dążenie do komfortu. Wszyscy mieszkańcy nowych domów z taką wentylacją potwierdzają, że jest wielka różnica odczuwalnego komfortu w stosunku do domu ze zwykłą wentylacją grawitacyjną. Często mówią, że czują się w środku mroźniej zimy w swojej sypialni tak, jakby spali przy uchylonym oknie, przy czym żadne drogie ciepło nie ucieka na zewnątrz, a do pomieszczenia nie wieje lodowate powietrze przez uchylone okna. Nigdy nie ma już zaduchu, zaparowanych okien, budzenia się z bólem głowy spowodowanym wysokim poziomem dwutlenku węgla w powietrzu.

 

Przedsiębiorstwo Instalacyjne INŻYNIER Marcin Ołówka
ul. Szczecińska 53A, 75-122 Koszalin
Telefon/fax 94 343 61 10; e-mail: biuro@inzynier.koszalin.pl