28d32a Ludzie

Sport to zdrowie – fakt, o którym trzeba sobie przypominać

O tym, że dla sprawności ciała i umysłu ważne jest zdrowe odżywianie i ruszanie się powiedziano już wiele. Ciągle jednak nie dość dużo, aby weszło to w krew. Dlaczego? Współczesny świat jest pełen pokus: przetworzone, łatwo dostępne pożywienie, siedzący tryb pracy i życia, technologia, która w pewnych aspektach, wcale nie służy naszemu zdrowiu.

svg%3E Ludzie

„Traktuj się wyjątkowo” to prozdrowotna kampania Małgorzaty Hołub – Kowalik, która ma za zadanie przypomnieć o ważnym aspekcie jakim jest ruch w naszym życiu.

Już za kilka dni rusza kampania „Traktuj się wyjątkowo”, która jest Pani pomysłem na zaszczepianie aktywności fizycznej wśród mieszkańców naszego województwa. Jakie są jej założenia?

Kampania „Traktuj się zdrowo” to mój autorski pomysł na spotkania z dziećmi, młodzieżą, ale także z seniorami, na których w ciekawej i osobistej formie będę propagowała zdrowy styl życia. Ruch, prawidłowe odżywianie, badania profilaktyczne, a także zdrowie psychiczne to główne to tematy, które będziemy poruszać. Chcę zachęcić uczestników tych spotkań do całościowego spojrzenia na swój organizm i ogromnego wpływu jaki mamy na swoje życie.

Z moja kampanią chcę odwiedzić niemal całe województwo, prócz dużych miast, chciałabym szczególnie odwiedzić te mniejsze miejscowości.

„Traktuj się zdrowo” ma zwrócić uwagę na, że od małych aktywności można dość do dużych osiągnieć i wcale nie mam tu na myśli medali olimpijskich, chociaż to też może się zdarzyć. Chodzi o to, że wsłuchanie się w siebie i traktowanie siebie wyjątkowo, jak ukochaną osobę, działa zabawienie zarówno na ciało jak i na duszę.

To co jemy, jak śpimy, jak spędzamy wolny czas, czy pozwalamy sobie na ruch, unikamy toksycznych sytuacji – ma realny wpływ na jakość naszego życia, a dodatkowo sport może nieść za sobą wiele wspaniałych profitów.

Na zachętę poprosimy o kilka przykładów?

Jestem zawodowym sportowcem. Dla mnie codzienne treningi były obowiązkiem, ale też przyjemnością. Spotkaniem ze znajomymi z bieżni, rywalizacją, ale także fantastycznymi wyjazdami na zawody czy zgrupowania, dzięki którym miałam możliwość odwiedzić wszystkie kontynenty. Bez sportu – z pewnością nie mogłabym sobie na to pozwolić. Sport skupia cudowne, dobrze zorganizowane, pozytywnie nastawione osoby, więc w tym gronie można znaleźć dla siebie ciekawych znajomych, a z czasem przyjaciół.

Ten niezawodowy sport, to jeszcze więcej frajdy, bo: integruje grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach, które wzajemnie się motywują, zbawiennie działa na zdrowie, poprawia samopoczucie, wyznacza rytm, a regularnie uprawiany przynosi także efekty wizualne, czyli ciało, w którym czujemy się dobrze ze sobą.

Skąd potrzeba przeprowadzania tego typu kampanii właśnie u Pani?

Moja zawodowa kariera małymi krokami zbliża się do końca, ale mój związek ze sportem zdecydowanie będzie trwał dalej. Chciałabym zachęcać, szczególnie dzieci i młodzież do sportowego i zdrowego stylu życia, a wiem, jak wiele mają rozpraszaczy. Monitory komputerów i smartfonów, przed którymi spędzają całe godziny, szkolne mury, powodują dramatyczną wręcz zmianę stylu życia, której, powiedzmy to sobie szczerze, nasz organizm nie akceptuje. Prawda jest taka, że tak niewiele trzeba, aby sobie poprawić jakość swojego funkcjonowania i mam na swoje patenty, którymi chciałabym się podzielić.

Wbrew pozorom nie chcę jedynie zachęcać do biegania. Dosłownie każdy ruch ma zbawienne działanie. Osoby, które cenią sobie wyciszenie świetnie odnajdą się na lekcjach jogi, ci, którzy lubią aktywność w samotności – być może zdecydują się na kolarstwo, pływanie, a część na pewno będzie napędzał tzw. team spirit – czyli przynależność do drużyny: koszykarskiej, piłkarskiej itd.

Każdy z nas jest wyjątkowy i właśnie to jest wspaniałe. Nie chcę mówić tylko o medalach, ale o nawet małych wymiernych korzyściach.

„Traktuj się wyjątkowo” nie jest moją pierwszą okazją do spotkania się z dziećmi i młodzieżą. Przez ostatnie lata, takich spotkań odbyłam wiele i spotkały się one z bardzo pozytywną odpowiedzią zwrotną. Zresztą takie lekcje na pewno będą inne w przekazie od typowych zajęć, a z własnego szkolnego doświadczenia wiem, że takie zapamiętuje się na dłużej.

Czy dobrze rozumiem, że każda grupa wiekowa może liczyć na nieco inne motywujące spotkanie?

svg%3E Ludzie

Zdecydowanie tak! Na maluchach zawsze wrażenie robi moja wielka torba pełna medali. Od razu niemal chcą wziąć się do działania: skaczą i biegają. Z młodzieżą, która szuka autorytetów, nastawiam się na dialog, wiem, że oni nam dorosłym dają wskazówki, których czasem nie chcemy widzieć, a ja postanowiłam im się przyjrzeć. Ponadto chciałabym oswoić młodych dorosłych z badaniami profilaktycznymi. Liczę na to, że we współpracy z ginekolożką porozmawiamy też o tym jak ważne są badania piersi i cytologia, które należy regularnie wykonywać. Seniorów, będę namawiać na ruch na miarę ich możliwości. Zupełnie nie doceniamy spacerów, porannej gimnastyki czy rozciągania.

Te spotkania mają być naturalne, w luźnej i dobrej atmosferze. Na wesoło, ale z pożytecznym przekazem, tak sobie zakładam.

Koniec z wymówkami, po prostu musimy zacząć się ruszać!

„Traktuj się wyjątkowo” to znaczy wsłuchaj się w siebie, poświęć sobie czas, a swój organizm potraktuj jak wyjątkowe miejsce. Żyć zdrowo wcale nie jest tak trudno, za to daje to wiele przyjemności i satysfakcji. Warto wyjść poza schemat, nigdy nie jest za późno, aby przejść na zdrową stronę mocy.