SEKSAPIL Izabela Rogowska Wydarzenia

Czekając na „Makbeta”

Fot. Izabela Rogowska

Będzie książkowa opowieść o pierwszej „pięciolatce” BTD, wystawy plakatów i fotografii teatralnych w różnych punktach miasta, ale przede wszystkim wyczekiwana premiera arcydzieła Williama Szekspira w reżyserii Pawła Palcata. Premiera „Makbeta” jest zaplanowana na sobotę 23 marca br. – tak jak uroczysta gala będąca kulminacją podwójnego jubileuszu koszalińskiego teatru.

Jubileusz jest podwójny, bo z jednej strony chodzi o 70-lecie decyzji o powołaniu w powojennym Koszalinie profesjonalnego teatru (listopad 1953 roku) i pierwszego przedstawienia zagranego przez jego zespół („Śluby panieńskie”, styczeń 1954 roku), a z drugiej strony o 65. rocznicę pierwszej premiery wystawionej we własnej siedzibie („Fantazy”, kwiecień 1958 roku).

Pierwsze pięć lat istnienia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest tematem pisanej przez Tomasza Ogonowskiego (wcześniej dramaturga teatru a obecnie jego kierownika artystycznego) książki, która ukaże się w połowie marca br. Nie będzie to typowe opracowanie teatrologiczne czy historyczne a raczej reporterska, barwna opowieść o okresie pionierskim wyabstrahowana z roczników koszalińskiej prasy i nieocenionych zasobów Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Sąsiadujące z teatrem przez ulicę Archiwum Państwowe poświęci temu samemu okresowi wystawę plenerową, na którą złożą się fotografie z 24 pierwszych premier BTD. Jej otwarcie ma się odbyć 23 marca br. w samo południe.

Inna wystawa fotografii odbędzie się w Galerii Ratusz (w Urzędzie Miejskim) w drugiej połowie marca. Złożą się na nią czarno-białe i kolorowe zdjęcia Izabeli Rogowskiej, która w koszalińskim teatrze pełni funkcję inspicjentki a jednocześnie od kilkunastu lat dokumentuje fotograficznie spektakle i życie zakulisowe BTD.

Jednak pierwszą wystawą związaną z obchodami jubileuszy koszalińskiej sceny dramatycznej będzie wystawa historycznych plakatów teatralnych w Galerii MPS (ulica Bohaterów Warszawy 32). Warto tu wspomnieć, że tworzyli je dla BTD między innymi Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski czy Rafał Olbiński. Wernisaż zaplanowano na piątek 23 lutego br.

W konwencji klasycznych słupów ogłoszeniowych zostanie zaaranżowana inna wystawa plakatów, która stanie przed siedzibą BTD na Placu Teatralnym. Tę będzie można oglądać do końca bieżącego sezonu artystycznego. Wyboru prezentowanych prac dokona Beata Jasionek, która w koszalińskim teatrze od lat pracuje jako scenografka i plastyczka.

Najważniejszym z jubileuszowych wydarzeń będzie bez wątpienia premiera „Makbeta” Williama Szekspira. Spektakl reżyseruje Paweł Palcat znany koszalińskiej publiczności z pamiętnego, wbijającego w fotel przedstawienia „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” na podstawie książki noblistki Swietłany Aleksijewicz. Reżyser sięgnął po nowe, znakomite tłumaczenie szekspirowskiego tekstu, które wyszło spod ręki Piotra Kamińskiego.

Oprócz Pawła Palcata zespół realizatorów tworzą: Paweł Walicki (scenografia, kostiumy, światło), Maciej Zakrzewski (muzyka), choreografia (Ewelina Ciszewska), wideo i projekcje (Bartosz Bulanda). W obsadzie znaleźli się: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Adrianna Jendroszek, Beata Niedziela, Katarzyna Ulicka-Pyda, Karol Czarnowicz, Michał Kosela (odtwórca roli tytułowej), Piotr Krótki, Wojciech Rogowski i Jacek Zdrojewski.

W kolejnym wydaniu „Prestiżu” opublikujemy rozmowę z Pawłem Palcatem na temat przygotowywanej przez niego w BTD inscenizacji „Makbeta”.


Weekend 13-14 stycznia br. upłynął w BTD pod hasłem „Teatr jest Wasz”. Widzowie mogli zwiedzać budynek teatru od strony na co dzień dla nich niedostępnej: pracownie – plastyczną, stolarską i krawiecką, magazyny kostiumów i dekoracji, zaplecze sceny. Usłyszeli z zaświatów głos Juliusza Słowackiego, spotkali zjawy, wzięli udział w ćwiczeniu aktorskim. Na finał każdego wieczoru mogli obejrzeć dawno niegrany „Seksapil”, w którym występuje cały zespół aktorski Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Łącznie teatr odwiedziło w ten weekend ponad 1000 gości.