IMG0268Wystawa Amfiteatr 11 kwie 23 Kronika

Wystawa „Mistrz i Uczeń” do końca kwietnia w foyer amfiteatru

Fot. Violetta Goldfarb

Chyba samych organizatorów zaskoczyła frekwencja na wernisażu dorocznej wystawy podsumowującej artystyczną i edukacyjną aktywność Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Stało się tak być może za sprawą miejsca, czyli przestrzeni wystawowej w odnowionym koszalińskim amfiteatrze, która stworzyła nowe możliwości ekspozycyjne. Takiego tłoku dawno nie widzieliśmy na żadnym wydarzeniu artystycznym w Koszalinie.

„Mistrz i Uczeń” to kolejna, cykliczna odsłona prezentacji prac projektowych i artystycznych wykładowców, absolwentów i studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa PK. W zaproszeniu na wydarzenie organizatorzy napisali: „Relacja nauczyciela, absolwenta i studenta – najpierw bardzo wyraźna, zaciera się we wspólnej pracy i powstających w jej wyniku obiektach. Absolwenci stają się nauczycielami, studenci wchodzą w dojrzałe życie projektowe, a to wszystko pod wpływem wielu mentorów, mistrzów specjalności projektowych, nauczycieli, wychowawców wielu pokoleń. W obiektach, projektach, przedmiotach sztuki prezentowanych na wystawie zaciera się granica pomiędzy mistrzami a uczniami – przynależność jest zakodowana w opisach wizualnych, ale pozostawione jest to do oceny zwiedzających, czy uczeń przerósł mistrza, jest jego partnerem czy nadal potrzebuje wsparcia. Na wystawie prezentowane są prace na różnym poziomie – w duetach mistrz-absolwent, mistrz–uczeń lub grupa uczniów, absolwent jako nauczyciel. Prace prezentują niezależne działania projektowe absolwentów i mistrzów, prace semestralne studentów pod okiem promotorów i wykładowców.”

Nic dodać, nic ująć. Wystawa naprawdę warta jest obejrzenia. Jej kuratorką ze strony Centrum Kultury CK105 jest Izabela Madajczyk (na co dzień kieruje Bałtycką Galerią Sztuki), a ze strony Politechniki Koszalińskiej prof. Monika Zawierowska-Łozińska (autorka oprawy graficznej) oraz dr Monika Madej (wykonała projekt i aranżację ekspozycji).

Galeria Amfiteatr, działająca pod skrzydłami Centrum Kultury CK 105, zaprasza w dni powszednie w godzinach 13.00-17.00.