DSC 1235 Kronika

Koszaliński Klub „Rzeczpospolitej” wrócił w nowej formule

Fot. Adam Paczkowski

Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej głównie pandemią koronawirusa i jej skutkami, wznowił aktywność Koszaliński Klub „Rzeczpospolitej”, czyli niezależne forum spotkań i dyskusji z politykami z pierwszych stron gazet. Powrócił w nowej formule i w nowym miejscu. Roli gospodarza podjęła się Politechnika Koszalińska, a redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” nie prowadzi już wywiadu na żywo z jedną osobą, lecz moderuje debatę trójki polityków.

Pomysłodawcą powstałego w 2003 roku Klubu jest Wiesław Świś, prezes Hotelu „Gromada”, którego wsparli Piotr Pawłowski, dziennikarz i publicysta oraz Roman Biłas, przewodniczący lokalnego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Spotkania odbywały się właśnie w „Gromadzie”. Gośćmi byli kluczowi polscy politycy ze wszystkich formacji politycznych. Jak długa to lista nazwisk przekonać się można, biorąc do ręki okolicznościowe wydawnictwo, które opublikowała Politechnika Koszalińska a zredagował Piotr Pawłowski. Wystarczy wspomnieć nazwiska czworga premierów Polski: prof. Jerzego Buzka, Leszka Millera, Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz prof. Lecha Kaczyńskiego, późniejszego prezydenta RP. Wywiady na żywo prowadził zawsze Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, najbardziej opiniotwórczego polskiego dziennika, który nie uległ polaryzacji politycznej i wciąż z jednakowym zdrowym dystansem prezentuje poglądy przedstawicieli różnych partii i nurtów ideologicznych.

Nowa formuła zakłada już nie interview, ale debatę. W pierwszej uczestniczyli: posłanka Barbara Nowacka (przewodnicząca lewicowej partii Inicjatywa Polska), koszaliński poseł i jednocześnie wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Michał Kobosko (niegdyś dziennikarz, m.in. naczelny tygodnika „Newsweek”, a od 2022 roku wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni). Tematem rozmowy była bieżąca polityka, więc atmosfera od początku była gorąca. Podniosła się jeszcze wyżej, kiedy zaczęły padać pytania z sali, bo warto zauważyć, że wydarzenie przyciągnęło uwagę około 200 osób, nie licząc tych, którzy śledzili je za pośrednictwem internetowej transmisji realizowanej przez uczelnianą telewizję Studio HD Platon.

Dlaczego Politechnika Koszalińska przyjęła pod swój dach Koszaliński Klub „Rzeczpospolitej”? Wyjaśnia to we wstępie do wspomnianej książki o 20-leciu inicjatywy prof. Danuta Zawadzka, rektor PK: „Uczelnie ze swej natury i długoletniej tradycji są apolityczne. Tego bardzo przestrzegamy. Nie oznacza to, że stronimy od polityki a wśród polityków nie ma akademików. (…) Jednak uczelnia nie powinna być miejscem, w którym polityka o czymkolwiek decyduje. Nie promujemy polityków i ich programów. Dlatego idea Klubu „Rzeczpospolitej”, która zakłada transparentną dyskusję o sprawach najważniejszych dla obywateli, wyborców i podatników bardzo nam odpowiada. Włączamy się w rozmowy dziennikarzy z politykami w roli kreatorów rożnych obszarów wymiany myśli, opinii i poglądów.”

Udany restart Klubu zachęca do kontynuacji. Kim będą kolejni goście – jeszcze nie wiadomo. Organizatorzy mają twardy orzech do zgryzienia, bo wobec coraz bliższych wyborów parlamentarnych chcą uniknąć atmosfery wiecowej, o co przy formule debaty nietrudno. Tymczasem istotą Klubu jest zawsze dyskusja wychodząca poza sprawy bieżące. Właśnie to szersze spojrzenie, możliwość poznania pogłębionych poglądów gości, stanowiło zawsze największą korzyść z tych spotkań.