PIG 3 Biznes, Biznes 2022

Silny głos przedsiębiorców: Północna Izba Gospodarcza łączy biznes już od 25 lat!

Rok 2022 to dla Północnej Izby Gospodarczej czas wspaniałych jubileuszy – 25 lat kończy Izba w Szczecinie, a 15 lat niedawno hucznie świętował oddział w Koszalinie. Jakie były dla największej na Pomorzu Zachodnim organizacji otoczenia biznesu minione lata? Na pewno pełne wyzwań. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, niecodzienna sytuacja na rynku pracy, galopująca inflacja. Wszystkie te czynniki sprawiły, że głos przedsiębiorców stał się jeszcze istotniejszy w dyskursie publicznym niż dotychczas.

Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej, mówi: – Dobrobyt społeczeństwa i siła samorządu leży na co dzień w rękach przedsiębiorców. To od kondycji gospodarki zależy, na jakim poziomie będziemy żyć. Minione lata nauczyły nas zarządzania kryzysowego w praktyce. Nikt nie spodziewał się, że za jednym „czarnym łabędziem”, czyli koronawirusem przyfrunie kolejny, czyli wojna.

Jak radzą sobie przedsiębiorcy? – Tak dobrze, jak tylko potrafią. Zadaniem Izby jest ich wspierać i być silnym głosem broniącym ich interesów – odpowiada Hanna Mojsiuk.

svg%3E Biznes, Biznes 2022

Pandemia zmieniła wszystko

Północna Izba Gospodarcza działa w województwie zachodniopomorskim od 1997 roku. Od jesieni 2020 na czele największego w regionie zrzeszenia przedsiębiorców stoi Hanna Mojsiuk, która przejęła zarządzanie Izbą od obecnego wiceprezesa Jarosława Tarczyńskiego. Ostatnie lata Izby to czas ogromnej aktywności i pracy instytucji na rzecz przedsiębiorców.

– Przejmując prezesurę w Północnej Izbie Gospodarczej byliśmy po pierwszej fali pandemii. Wydawało się, że sytuacja nieco się uspokaja i będziemy mogli przejść do odbudowywania gospodarki po zaskakującej i niecodziennej sytuacji, jaką była pandemia. Okazało się jednak dość szybko, że COVID to nie jest sprawa sezonowa i przed nami bardzo intensywny czas. W ciągu kilku miesięcy przygotowaliśmy kilkadziesiąt stanowisk oraz apeli, które w aktywny sposób uwzględniały prośby i oczekiwania przedsiębiorców mocno dotkniętych lockdownem i obostrzeniami pandemicznymi – mówi Hanna Mojsiuk.

Jak się okazało pandemia, stała się dla Północnej Izby Gospodarczej „nowym rozdaniem” i szansą na to, by pokazać się przedsiębiorcom z innej strony. – Taki postawiłam sobie cel. Izba miała być instytucją aktywną, która zabiera głos w imieniu przedsiębiorców w najważniejszych dla nich sprawach. Pandemia dla wielu branż była prawdziwą traumą, a nasz głos przebijał się w mediach. To bardzo miłe, gdy mówiono nam, że nareszcie Północna Izba Gospodarcza jest ambasadorem przedsiębiorców, a nie organizacją zajmującą się tylko przygotowywaniem rautów i spotkań. Kierunek, który udało nam się obrać, okazał się właściwy – podkreśla Hanna Mojsiuk.

Trio pandemia-wojna-inflacja mocno dotyka przedsiębiorców

Pandemia minęła, ale nie straciły aktualności tematy ważne dla przedsiębiorców. Izba pozostała bardzo aktywna w sprawach gospodarczych: – Jesteśmy członkami rady przy Prezydencie Szczecina, jesteśmy członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, jesteśmy również bardzo aktywni w Koszalinie przy Radzie Gospodarczej Prezydenta Koszalina. Lokalne tematy pozostają dla nas bardzo istotne – deklaruje dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Szybko okazało się, że po pandemii nad świat gospodarki nadlatują kolejne niespotykane zjawiska. Absolutnym gospodarczym „game changerem” okazała się wojna w Ukrainie. – Przyznam szczerze, że nie myślałam, że przyjdzie mi żyć w czasach, gdy po sobie wystąpi światowa pandemia i pełnowymiarowa, brutalna wojna. Jako Izba od razu przyłączyliśmy się do pomagania uchodźcom wojennym, ale i zaapelowaliśmy do naszych przedsiębiorców, by wstrzymać wszelkie relacje gospodarcze z Rosją i Białorusią. Widzimy codziennie jak wojna zmieniła gospodarkę. Wiele firm musiało kompletnie przeorientować swoją działalność. Brakuje rąk do pracy, jeżeli chodzi o mężczyzn, a jednocześnie brakuje miejsc pracy dla kobiet. Widzimy także niedobory surowców czy rosnące ceny na stacjach paliw. Czy wojna jest bardziej bolesna dla gospodarki niż koronawirus? Nie zaryzykowałabym takiej tezy, ale na pewno trio: pandemia-inflacja-wojna spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom – mówi Hanna Mojsiuk.

Dr Piotr Wolny dodaje: – Aktywnie zabieramy głos w sprawach turystyki na Pomorzu Zachodnim. To nie jest dla naszej sztandarowej branży łatwy okres. Najpierw liczbę turystów z zagranicy ograniczyło widmo wojny, a teraz liczbę polskich turystów redukują odłożone w czasie ekonomiczne skutki pandemii. Aktywnie zabieramy głos w tej sprawie dementując i uspokajając: Polska jest bezpieczna. Można bez obaw przyjechać do nas na wakacje. Rozpoczęliśmy kampanię informacyjną w postaci nagrywanych filmów z ambasadorami turystyki w Polsce, które niedługo będziemy promować w mediach – zapowiada dyrektor Wolny. – Północna Izba Gospodarcza nadal organizuje spotkania w swojej siedzibie oraz wydarzenia z których słynęła przed pandemią. Za nami Business Contact z udziałem redaktora Romana Młodkowskiego, Gala z okazji prezesury Hanny Mojsiuk w Unii Izb Odry i Łaby, a przed nami gala z okazji 25-lecia Izby połączona z Kongresem Ekonomicznym. Izba pośrednio wspiera organizację 9. Edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. W planach też kolejna odsłona „Kultury dla Biznesu”. Wydarzenie odbędzie się jesienią w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni. Planujemy również spotkania z izbami gospodarczymi w Skandynawii, mające na celu poszerzenie naszych kontaktów o następne kraje.

svg%3E Biznes, Biznes 2022

Unia Izb Odry i Łaby

Od roku 2021 Północna Izba Gospodarcza przejęła prezydencję w Unii Izb Odry i Łaby, czyli jednej z największych organizacji gospodarczych w tej części Europy. Izba zrzesza blisko milion firm z Polski, Niemiec i Czech. Rada Unii Izb wybrała na swojego prezydenta prezes Hannę Mojsiuk.

– To kolejne wielkie wyzwanie. Obecnie bardzo intensywnie rozeznajemy się w tematach dotyczących gospodarki w Polsce, Czechach i Niemczech. Szukamy punktów wspólnych, szukamy wspólnych perspektyw rozwoju, ale i wspólnych problemów, które będziemy mogli rozwiązywać i interweniować jeżeli zajdzie taka potrzeba – mówi Hanna Mojsiuk. – Mamy nadzieję, że dzięki Unii Izb Odry i Łaby gospodarczy głos z Polski będzie jeszcze mocniejszy. Tematy, którymi obecnie się zajmujemy, dotyczą transportu, żeglugi, budownictwa, turystyki, inwestycji infrastrukturalnych. Tematów, które warto podjąć w przestrzeni międzynarodowej jest całe mnóstwo i czujemy, że zarówno wojna w Ukrainie jak i światowa inflacja stawiają przed nami szereg wyzwań. Będziemy organizować spotkania z przedsiębiorcami z tych trzech krajów, aby być pomostem dla ich współpracy – dodaje prezes Północnej Izby Gospodarczej, a jednocześnie prezydent Unii Izb Odry i Łaby.

Uroczysta gala przekazania Polsce prezydencji odbyła się 17 maja br. w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawicieli samorządów gospodarczych oraz portów z Polski, Niemiec i Czech. Nie zabrakło władz Szczecina, Koszalina, Świnoujścia oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Spotkaniu towarzyszyła debata gospodarcza z udziałem ekspertów z całej Europy.

15 lat Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie

Ostatnie tygodnie to nie tylko jubileusz całej Izby, ale i rocznice poszczególnych oddziałów. Inicjatywa zawiązania oddziału Izby w Koszalinie zrodziła się ponad 15 lat temu, jako pomysł przedsiębiorców, by również Pomorze Środkowe miało silną reprezentację swoich przedsiębiorców i mogło kreować opiniotwórczy głos w wielu tematach związanych np. z turystyką i gospodarką.

– Oddział w Koszalinie charakteryzował się zawsze bardzo silnym naciskiem na tematy związane z działaniem społecznym i charytatywnym . Tutaj działała przez wiele lat sekcja charytatywna (kierowana przez Hannę Mojsiuk zanim została ona prezesem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – dop. red.). Działa tu również bardzo prężny Klub Kobiet z Wiolettą Skowronek-Duda na czele , który jest nie tylko świetnie zorganizowany, ale i we wspaniały sposób zabiera głos w wielu ważnych sprawach i niesie pomoc charytatywną, gdy jest taka potrzeba , jest to nasza duma – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

– Zależy nam, by oddział w Koszalinie dalej dynamicznie się rozwijał, miał swoje plany, inicjatywy, by zabierał głos w imieniu przedsiębiorców i w ich imieniu rozmawiał np. z władzami samorządowymi. Koszalin – mimo że leży w tym samym regionie co Szczecin – to w dużej mierze ma swoje odrębne cechy i strukturę gospodarczą. Tutaj więcej mówi się o turystyce, więcej mówi się o rolnictwie, jest więcej działalności usługowej i przedsiębiorców będących kwintesencją działania MŚP. Izba w Koszalinie musi być więc czujna na potrzeby lokalnych przedsiębiorców i jestem przekonana, że pod przewodnictwem Andrzeja Mielcarka nadal taka będzie. Muszę podkreślić , że szczególnie cenię sobie bardzo kreatywne zarządzanie przez obecnego prezesa oraz Radę Izby, bo Izba pięknie się rozwija i przede wszystkim jest wsparciem dla koszalińskich przedsiębiorców. Ostatnie 15 lat działalności oddziału w Koszalinie jest dowodem , że izba jest niezwykłą platformą współpracy oraz miejscem , gdzie każdy przedsiębiorca może znaleźć coś interesującego dla swojego rozwoju – mówi Hanna Mojsiuk.

Podczas gali 15-lecia Izby w Koszalinie wręczono specjalne wyróżnienia za wkład w rozwój oddziału. Otrzymali je: Robert Bodendorf (wieloletni prezes oddziału) za prowadzenie Izby na początku jej istnienia i konsekwentny rozwój, Andrzej Mielcarek (obecny prezes) za niezwykłą kreatywność i skuteczność w działaniu, Piotr Jedliński (prezydent Koszalina) za wspieranie przez wiele lat Izby , Teresa Żurowska i Małgorzata Chodkowska (Fundacja Pokoloruj Świat) za wspaniałą charytatywną działalność pod patronatem Izby oraz Wioletta Skowronek-Duda (przewodnicząca Klubu Kobiet PIG w Koszalinie) za wspieranie kobiet w przedsiębiorczości.